Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De stau unele masini cu fata strāmba?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Claudiopolis
Vad pe drumuri multe masini la care, fata de orizontala pamantului te izbeste cat de stramb stau - stanga fata de dreapta e lasata destul de vizibil. Printre ele se afla si masina mea. Nu e lasata mult dar destul cat sa ma deranjeze. Fostul proprietar a lovit-o semifrontal la partea lasata (dreapta) si mi-a spus la vanzare ca e din cauza arcului. Cica daca le schimb pe amandoua fata, va fi totul bine. Nu stiu ce sa cred. E destul de urat aspectul asta. Voi ce ziceti? In general asta e singura problema? Arcurile?
tarzy
pai de obicei se lasa pe partea stanga (unde sta soferul) dar asta dupa ceva timp (zeci de ani). daca este pe partea dreapta inseamna ori ca ala avea o nevasta extra supra ponderala, ori nu a avut bani de arcuri si a luat unul uzat de la SH
Claudiopolis
Intrebarea mea viza mai mult posibilitatea ca arcurile sa fie singura problema. Pentru ca sunt multe masini care eu defectul asta, pe spate sau pe fata. De ex. se poate ca si amortizoarele sa influenteze cu ceva toata chestiunea?
TheSaiLor
si masina lu fratimiu are tot botul lasat fatza de restul masinii. Nu e numai de la arcuri. E posibil sa fie si din lonjeroane, ele fiind puse de vreun carpaci. In principal problema e arcul obosit sau poate l-a schimbat si a pus arc de spate care este mai slab.
Ake
Apropo de masina stramba, am vazut pe strada ceea ce mie mi s-a parut a fi culmea Taraboantelor din Ro. Pacat ca nu pot sa fac un desen, dar o sa incerc sa explic.

Era o dacie Papuc, caroseria ruginita in proportie de 70 %, iar pozitia masinii era deviata de la directia de mers cam cu 15 grade. Mergeam in spatele ei la un moment dat si mi-a fost frica sa o depasesc pret de cateva sute de metri deoarece nu m-am prins in ce directie mergea. Imaginati-va ca mereu aveam senzatie ca vrea sa faca stanga, de-a curmezisul strazii si a trecut ceva vreme pana am realizat ca mergea "inainte". Fizic nu am priceput cum e posibil sa se deplaseze asa, fara sa mai punem la socoteala "maiestria" de a sofa intors cu 15 grade la directia de mers.
Laurentiuu
QUOTE
...pozitia masinii era deviata de la directia de mers cam cu 15 grade...aveam senzatie ca vrea sa faca stanga, de-a curmezisul strazii


Masina a avut un accident - tamponare din spate - sau, dupa schimbarea lonjeroanelor, nu s-a pus pe masa geometrica pt efectuarea masuratorilor.
maddan
"De ce stau unele masini cu fata stramba?"



Bey, ce te iei de masina mea?! :mrgreen:



Acum serios vorbind, sunt mai multe lucruri care influenteaza asta: arcurile, amortizoarele, lonjeroanele si in general intreg ansamblul care sustine rotile si caroseria. Am aflat asta dupa ce cumnata-miu s-a chinuit o saptamana sa-mi echilibreze masina - si a si reusit in buna parte. Acum nu mai sta stramba, sta doar un pic mai ridicata de fata, dar si asta se pare ca se va rezolva.



Cele mai multe masini strambe au fost lovite pe dedesubt, sau dintr-o parte.



Rezolvare: verific-o cu un amic care se pricepe (dar sa se priceapa!) si apoi du-te cu ea in service pentru o geometrie.
SPAWN
parerea mea e ca de la arc i se trage sau pote si amortizoru sa fie de vina
inconturnabil
[quote]

Fostul proprietar a lovit-o semifrontal la partea lasata (dreapta) si mi-a spus la vanzare ca e din cauza arcului

[/quote]

Daca masina a fost lovita frontal sau lateral este necesara redresarea caroseriei pe stand, asta se poate face doar in service
Porta
QUOTE
QUOTE
...pozitia masinii era deviata de la directia de mers cam cu 15 grade...aveam senzatie ca vrea sa faca stanga, de-a curmezisul strazii


Masina a avut un accident - tamponare din spate - sau, dupa schimbarea lonjeroanelor, nu s-a pus pe masa geometrica pt efectuarea masuratorilor.




Imi permit sa te contrazic......fiind vorba despre o Dacie Papuc...aceasta are pe spate arcuri lamelare. In cazul ruperii centrului bulon (defectiune relativ frecventa), puntea spate deviaza cu totul...si de aici pozitia anormla in mers. Dar acest defect este mult mai spectaculos la masinile mai mari (dubite, camioane)... .
raig
daca va pricepeti la centrarea caroseriei, adica stiti cum si unde se poate face poate ma ajutati si pe mine cu un sfat

am senzatia ca pozitia cutiei de viteze e deplasata, cred ca e datorita faptului ca masina a fost lovita in dreapta fata (care e mai lasata laugh.gif ) -------cel mai nasol e ca nu mai stiu ce planetare se potrivesc , nici cea de pe dreapta nu merge pe stanga

cred ca si motorul e deplasat (poate fi cutia deplasata datorita deformarii lonjeroanelor - chiar si daca asta afecteaza doar suportii motorului? )

daca lonjeroanele sunt deformate sau prost montate pot fi indreptate (corectate) pe standul respectiv?
cstavaru
Eu am dus masina la un tinichigiu pentru a o renova, si printre altele acesta a observat ca lonjeronul dreapta era stramb de la un accident ( minor ) pe care l-a facut sora mea. Mi l-a indreptat si pare perfect ( omul se pricepe, a mai indreptat lonjeroane chiar si la masini straine ), dar inca nu pot spune daca masina "sta" corect, o sa vad peste vreo saptamana. Eu sunt 99% sigur ca problema a fost rezolvata smile.gif



PS: mai demult, din cauza lonjeronului respectiv, la service cand am reglat directia rotile stateau paralele, dar inclinate putin intr-o parte smile.gif
Bytzu
autobuzele merg deviat din cauza barilor de torsiune; nu poate fi asta problema?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.