Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vand Daewoo Matiz
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
wizzard
Vand Daewoo Matiz din 2005, 35.000km, inchidere centralizata, alarma, radiocasetofon cu telecomanda Toshiba, revizii la City Center (ultima la 33.000km - ulei, filtre, placute), carte service, ITP 2008, majoritatea km efectuati in afara orasului, foarte bine intretinuta, tehnic si optic impecabila

Pret: 4.600EUR negociabil

Tel: 0727800970
wizzard
Noul pret: 4.500 euro negociabil
wizzard
4.400 euro
Funny
Salut!
Ma intereseaza pe mine , insa numai daca vrei sa o vinzi cu adevarat si esti dispus sa faci un pret corect pt. o masina care noua costa 4200Euro in 2005. wink.gif Si nu uita totusi ca are si niste kilometri la bord!
wizzard
Imi plac masinile la nebunie. Din acest motiv, am studiat si studiez inca piata automobilelor noi si SH. Am ales Matizul pe care il am acum dupa indelungi calcule privind raportul calitate/pret. Am incercat sa aflu avantajele si dezavantajele detinerii unui Matiz: costuri revizii, piese, fiabilitate, spatiu etc. Cred ca ai vrut sa spui ca in 2005 un Matiz E, cum este al meu, costa 5200, pret apropiat de cel real de 5.300 euro. La care s-a adaugat costul alarmei si inchiderii centralizate: 300 euro. Rezulta un total de 5.600 euro. Adaug faptul ca ma numar printre cei care au nimerit o masina fara probleme cu amortizoarele sau alte piese considerate 'cu problema' la Matiz. In prezent masina costa 5.300 euro.

Dupa doi ani si cateva luni este de vanzare pentru suma de 4.400 euro negociabil si o voi vinde cu 4.100 sau 4.200 euro (sau in cel mai rau caz la 4.000 euro - oferta pe care o am in prezent de la un coleg de serviciu). 5.600-4.100= 1.500 euro diferenta fata de masina noua.

Pretul la care se vinde un Matiz SH (aflate din anunturi, de la prieteni care au vandut/cumparat etc) asemanator cu al meu (an de fabricatie, dotari) se afla intre 4.000 si 4500 euro in cazul unei masini intretinute, fara probleme si cu un numar mic de km. Bineinteles pretul poate scadea si sub 4.000 euro, dar intreb eu: respectivul Matiz chiar nu are nicio problema? Nu a avut accident? Persoana care il vinde este chiar proprietarul masinii? Nu e ceva suspect? etc. Oricum, sunt putine exemple de Matiz din 2005 care se pot lauda cu pana in 40.000km parcuri. Vorbesc de km reali, dovediti prin carte service.

Pretul masinii este cel al pietei, cred ca te-am lamurit cu aspectul acesta, iar daca tot esti neincrezator, te rog sa te uiti pe site-uri cu anunturi auto sau sa suni la cateva numere de telefon din anunturile din ziare si vei vedea ca am dreptate.

Avantajul Matizului meu: la pretul pietei, ai o masina aproape noua, cu km reali putini. Incearca sa afli cati dintre cei care vand Matiz SH au carte de service.

Pentru orice alte informatii ma poti contacta la telefon.
Funny
Salut!

Daca masina ta e Euro 3 ai dreptate , costa 5200E+100E vopseaua metalizata.Eu am crezut ca este vorba de un Euro2(care s-a comercializat si la inceputul lui2005)care costa atat cat ti-am spus.Din pacate bugetul nu-mi permite sa dau 4000E pe o masina , chiar daca ii merita din plin.
Multumindu-ti pentru detalii , iti doresc succes la vanzare!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.