Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gaura in evacuare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vi_escu
Am descoperit o gaura in teava care leaga prima toba de cea finala, in partea de sus a cotului care ocoleste puntea din spate, in apropierea tamponului. Se poare "carpi" cumva in fata blocului fara sa demontez evacuarea? (lipsa bani de mers in service).
Multumesc anticipat.
argon
pui un colier si strangi, eventual intre teava si colier pui o bucata de cauciuc.
mihai0070
La berlina a mers cu Poxilina ... incearca ... dar trebuie sa o omogenizezi bine de tot
Pedro
E 20 lei o teava noua daca e si atat daca nu te gandesti sa iei una ia mai multa poxilina ca fi sigur ca o sa tot apara gauri in ea.
apollo
QUOTE(Pedro @ 2 Feb 2007, 13:34)
E 20 lei o teava noua daca e si atat daca nu te gandesti sa iei una ia mai multa poxilina ca fi sigur ca o sa tot apara gauri in ea.
*




cumpara una noua mai bine.ca odata ce are gaura, nu ai sa mai scapi de ea.

azi o poxilina, maine 2, poimaine 3 si tot asa.gaura se va mari din cauza ruginii si ai sa ajungi sa dai mai mult pe poxilina decat pe teava
mirceas
cu max. 60 lei eu am scimbat si teava si toba mica.
apollo
daca ai rabdare si cauti, gasesti si mai ieftin, nu cu mult dar cu diferenta mai bagi vreo 3l de benzina in rezervor wink.gif
argon
Voi n-ati citit ce vrea omul?

Se poare "carpi" cumva in fata blocului fara sa demontez evacuarea? (lipsa bani de mers in service).
apollo
Da argon, dar cu un ciocan si putin timp, decat sa mai plateasca mana de lucru in service sau alte prostii(poxilina care te rezolva pentru moment) mai bine isi cumpara una noua.tot banii aia, sau chiar mai ieftin.

Poxilina e 8 RON si sa cumpere doua, mai pune 4 ron si cumpara ceva noua care tine mult mai mult.
argon
EU zic sa incerce cu un colier d'ala mai lat pentru turul si returul din radiator. Moca.. Si inca ceva..cum schimbi toba fara rampa/canal? poate nu dispune de asa ceva.
mirceas
daca e sa o luam asa atunci raspunsul e: nu
OAP
QUOTE(argon @ 2 Feb 2007, 12:40)
pui un colier si strangi, eventual intre teava si colier pui o bucata de cauciuc.
*


Eu nu as incerca faza cu cauciucul....decat daca nu vrei sa apara un nou topic de genul "miros de cauciuc ars de undeva dein spate". icon_mrgreen.gif ..si ghici cine o sa fie autorul...
mihai0070
Repet baga frate poxilina ... eu mi-am lipit caloriferul de caldura la nova cu poxilina (cunoscatorii stiu cele doua tevi care intra in compartimentul motor) si nu pica gram de apa si la temperatura este super rezistenta ... vrei carpeala in sparele blocului asta este si nu dureaza nici mult si este si buna ...daca pui colier si cauciuc . ai pus-o pe romaneste cauciucul cat crezi ca tine la temperatura de acolo ...pune tu mana sa vedem daca poti sa o tii si pe urma te mai gandesti la pus coliere cu cauciuc
vali vtk
Urci masina cu puntea spate pe bordura pentu a avea un spatiu mai mare sa poti lucra.Folosesti 1-2coliere mai mari si o bucata de tabla foarte subtire de la o cutie de bere sau suc etc . Mesteresti un manson din bucata de tabla si il prinzi cu colierele dupa caz
viperfox
ca tot se discuta subiectu asta, am si eu aceeasi intrebare doar ca la mine gaura (care e defapt o fisura) este pe galerie, chiar inainte de legatura cu saxofonu; o galerie nu costa 20lei din pacare, plus schimbatu e mai dificil (ganditi-va doar la partea cu dat jos scutu si rugat sa se mai desurubeze cele 3 suruburi coapte de pe saxofon) deci...idei?
vis-a-vis
Tare faza cu cauciuc pe fier incins radmasa.gif
argon
Daca te referi la ce am zis eu, nu inteleg ce-i asa amuzant...nu se intampla nimic, ca nu-i asa incins, am aplicat eu solutia, si a mers mult si bine, am luat o intermediara de conex si avea o gaura, cam tot in dreptul puntii spate, si a rezistat cauciucul(un petec taiat dntr-o camera veche) acolo aproape un an, pana am schimbat-o ca ruginise in alte parti, asa ca va rog eu sa nu mai emiteti concluzii pripite wink.gif
yo9hrb
QUOTE(viperfox @ 2 Feb 2007, 21:53)
ca tot se discuta subiectu asta, am si eu aceeasi intrebare doar ca la mine gaura (care e defapt o fisura) este pe galerie, chiar inainte de legatura cu saxofonu;

Daca ai acces, acolo poti incerca cu poxipol. Dar trebuie curatat la luciu metalic. Daca ai posibilitatea, alameste (aici iti trebuie un meserias care sa stie sa puna alama acolo). Pentru carpeala, prima varianta.
vali vtk
QUOTE(yo9hrb @ 2 Feb 2007, 22:38)
Daca ai acces, acolo poti incerca cu poxipol. Dar trebuie curatat la luciu metalic. Daca ai posibilitatea, alameste (aici iti trebuie un meserias care sa stie sa puna alama acolo). Pentru carpeala, prima varianta.
*


1.Fonta nu se alameste
Pentru viperfox: ai doua solutii
1.Dai galeria jos ,cele trei suruburi le tai cu o panza de bonfaier si dai fuguta cu ea la un nenea sudoru' (fonta se sudeaza cu curent continuu si cu electrod superbaza infasurat cu fir de cupru)
2. Cumperi alta de la dezmembrari
yo9hrb
1. Fonta se alameste icon_mrgreen.gif . Crede-ma, sunt de specialitate. De sudat se sudeaza cu superbaz (eventual NIBAZ65 daca gasesti), dar in anumite conditii de preincalzire. Se poate face tratament mecanic al sudurii. Cred ca am pe la garaj o galerie alamita, daca o gasesc o pozez. Si fisura se stopeaza cu o gaura, altfel crapa in continuare. Oricum toata treaba te va duce mai mult decat o galerie de la dezmembrari.
vi_escu
Multumesc tuturor pentru sugestii!
Gaura era cat juma' din teava. Solutia: alta noua! S-a rezolvat cu 35 lei.
Numai de bine tuturor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.