Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare turometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
xenion
Salutare!



De curand am incercat sa montez un turometru (pe bord, pt. Dacia 1300 ca n-are asa ceva in bord) si am dat de o mica mare problema: habar n-am cum sa-l leg. Turometrul a mai fost montat o data dar aveam cartea tehnica si n-a fost mare lucru; situatia s-a schimbat de atunci. Are 4 fire (e cu dwellmetru, dar partea asta nu ma intereseaza deocamdata) si anume alb/galben/verde/rosu. Are cineva vreo idee cum se monteaza o antichitate din asta (unde se leaga firele)?



Multumesc anticipat (mult).
Laurentiuu
[quote]...am incercat sa montez un turometru pe bord, pt. Dacia 1300...habar n-am cum sa-l leg... Are 4 fire ... alb/galben/verde/rosu.[/quote]

Codul culorilor nu-l cunosc pe aparatul tau dar in electricitate, firul rosu este plus "+".

Ar trebui sa iei montajul pe incercar iar legarea se face in felul urmator:

1 - firul rosu (+) se va monta pe plotul alimentarii electrice a bobinei de inductie;

2 - trebuie cautat firul de masa (-) montaj care se va lega la caroseria masinii;

3 - un fir va fi firul de semnal care se va monta pe firul ce face legatura intre bobina de inductie si delco;

4 - ultimul fir va fi tot un plus (+) pt iluminarea aparatului pe timp de noapte. Acesta se va lega in paralel de unul din becurile de iluminare bord.
xenion
Multumes Laurentiuu.

Dupa indicatiile tale (si cateva masuratori cu multimetrul) mi-a iesit din prima.



In caz ca cineva se mai confrunta cu o asemenea problema, in cazul meu semnificatiile firelor au fost:

1. Rosu - PLUS (l-am legat undeva pe la stergatoare)

2. Alb - MASA/MINUS (de asemenea)

3. Galben - semnal (de la bobina de inductie - firul subtire care merge la delcou)

4. Verde - becul (la mine legat pe una din pozitii)
Laurentiuu
QUOTE
1. Rosu - PLUS (l-am legat undeva pe la stergatoare)


Firul ROSU ( "+" ) e indicat sa-l legi la celalalt plot al bobinei de inductie - turometrul nu va sta sub tensiune mereu ci numai cit motorul este in functiune.
eduardponovescu
Eu am un turometru cu patru fire: rosu, verde, gri-rosu (+ bec),maro (masa). Cum se poate lega la motor pe injectie? Multumesc!
Ov
la injectie, semnalul de la turometru se ia din calculator. Vezi ca mai e un topic la turoriale, si acolo parca era scris si pinul la care se leaga. E posibil ca sa existe cablajul electric pana sub (sau chiar in) bord, doar trebuie sa-l identifici, ca nu cred ca au schimbat astia instalatia electrica la astea fara turometru.
eduardponovescu
Multumesc! O sa verific.
danzce
cat mai costa un turometru ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.