Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incep lucrarile la autostrada Iasi - Tirgu Mures
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Deshteptu
Ministerul Transporturilor a anuntat ca in 2007 vor incepe lucrarile la autostrada Est-Vest, adica Iasi - Tirgu Mures, apoi spre Vestul tarii (detalii: AICI).

Practic, traseul va coincide pe o portiune cu actuala europeana E85.
Deshteptu
Completez stirea: pina in 2012 va fi gata, cica, Iasi - Piatra Neamt. Detalii AICI.
BOG
Ministrul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Locuințelor, Laszlo Borbely, a declarat, vineri, că autostrada Târgu Mureș-Iași va trece prin Sovata, Praid și Ditrău, această variantă fiind mai scurtă decât propunerea Reghin-Valea Mureșului-Distrău
gibonu
Si voi chiar credeti toata vrajeala asta?
Uitati-va pe harta aia de la link-ul din ziar. Daca numarati podurile peste Dunare intre RO si BG veti vedea ca vor fi construite inca 4 poduri noi.
Ganditi-va ca pentru amaratele alea de pasarele de pe DN 1, zona Baneasa, s-au chinuit vreo 2 ani sa le faca si tot mai e una nefinalizata.
driverx
In seara asta plec catre Moldova (un sat din jud Botosani)

Pe unde sa o iau? CJ-BN-SV-BT sau CJ-Reghin-Toplita-Targu Frumos-Iasi-BT?

Stiu ca prima varianta anu trecut era terminat. Se lucra (de mantuiala), multe semafoare, cratere, etc. Ce mai....dezastru...

Multumesc
preghicialex
Ambele variante au dezavantaje. Trebuie sa alegi raul cel mai mic.
Pe de o parte:
CJ - Targu Mures - OK
Targu Mures - Reghin - denivelari multe dar se poate merge 80-100 (nu sunt gropi)
Reghin - Toplita - O sa te simti ca ti ai cumparat tanc cu senile (in alte cuvinte, varza drumul - nu neaparat gropi, scutura ca dracul de la plombe si alte fenomene paranormale la care a fost supus asfaltul de cea mai buna calitate care a fost turnat in graba anul trecut)
Mai departe nu stiu de anul asta... dar anul trecut era ok pana in Targu Frumos.

Partea cealalta...
CJ - Bistrita... Circulabil am inteles ca e aproape gata portiunea asta.
Bistrita - Vatra Dornei - Drum in lucru, multe poduri pe care se circula pe un sens, santuri, transee (aici exagerez putin... e doar diferenta de nivel intre straturile de asfalt) Ma indoiesc ca au terminat ceva.
Vatra Dornei - Suceava - Era chiar bun spre surprinderea mea.
Pe traseul asta mi am mancat nervii intre Bistrita si V. Dornei. Pe cat posibil il ocolesc. Mai departe nu stiu, n-am mai fost demult la Iasi/ Botosani etc. M-am oprit ori in Suceava ori in Neamt.

Drum bun! Decizia e a ta!
driverx
Da' Tg Mures - Sovata - Gheorgheni - Bicaz- Piatra Neamt - Roman - Targu Frumos - Iasi?
mihai24
De la Gheorghieni pot sa te ajut doar, drum perfect, poti merge fara probleme.
blaci
Poate va intereseaza acest link cu harta autostrazii:
http://www.andnet.ro/dezvoltare/N-E.jpg
Brainie
Ehehei, ce ne vor râde nouă ochii de-acolo de sus din ceruri când ne vom vedea nepoții/strănepoții zburdând pe autostrada asta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.