Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie puternica in volan.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
apollo
Salut.

De cateva zile simt in volan o bataie foarte puternica cand merg incet si pe un drum de piatra, sau multe denivelari.

Parca ar fi o bataie de fier pe fier sau mai bine zis o aud pe undeva pe unde e contactul sau mai jos plus ca se mai simte si o trepidatie.

Parca am mai avut aceasta bataie cand isi facuse joc la bila o bieleta.Dar parca acum e altceva, parca ar fi o cruce.

Care ar putea fi cauzele.
Toate bucsele si povitii is schimbati acum 1 saptamana.O bieleta are vreo 3 luni si cealalta are mai mult de 6 luni.

Cuplul Volan inferior are foarte putin joc.

Cealalta cruce de deasupra la pedale, are mai mult de 6 luni.

Multumesc
istvan.t
verifica bucsa din caseta de directie, e in jur 35-40 de mii
apollo
Despre ce bucsa vorbesti?se poate verifica jocul la aceasta bucsa?unde e pozitionata mai exact?
Paollo
in curba se accentueaza bataia? planetara..
apollo
QUOTE(Paollo @ 6 Feb 2007, 19:48)
in curba se accentueaza bataia? planetara..
*




nu se accentueaza bataia in curba.recunosc imediat o planetara si am probleme cu cea de pe dreapta.imi dau seama cand e planetara.


e ca si cum mi-a juca volanul.se inalta si coboara cu forta si izbeste.asta e senzatia care mi-o da.
vali vtk
Verifica bieletele de directie ,nu stiu daca la tine este ca la berlina clasica cu bucse cap cremaliera daca da verificale.E posibil sa se fi slabit caseta de directie blink.gif (parca ai avut probleme cu fuzetele si din cauza vibratiilor se poate sa se fi intamplat si asta )
mihai0070
Apollo verifica urmatoarele ... si incepe in ordinea asta este mai usor ...(directia de nova am desfacut-o bucatele si stiu fiecare surub ...) sub capacul de la volan ai reglajul corect ... Verifica sa fie bine strans ... pe urma cand te apropii de pedale ...ai prima cruce cu ax canelat ... ala trebuie sa fie foarte bine strans ...acolo poti avea joc ... la inbinarea ax superior si inferior (unde este si reglajul parca pe inaltime ...nu mai stiu sincer acolo poate sa se auda zgomot ...) si verifica si imbinarea la caseta cu crucea inferioara (imediat langa caseta) acolo este tot ax canelat ... ti-am spus mecanismul de directie mai putin caseta ... dar bataia ta in bolan cum este simti joc stanga dreapta sau joc sus jos ... daca este joc stanga dreapta ... roaga pe cineva sa miste fin de volan si tu arunci un ochi la imbinarea casetei cu axul volan ... daca este sus jos atunci verifica imbinarile canelate ... si preventiv ... eu cand am schimbat toata directia ... mecanicul a strans la cuplu suruburile ... dar unul era mai gripa sad.gif si a ramans ne strans ... nu iti imaginezi cum iti joaca directia in astfel de situatie .... verifica tot ... timp de verificare maxim 20 min ... timp de lucru tot dat jos si pus la loc cam 6 ore ...biggrin.gif atat a durat la mine ...

Scuze de postul asa lung .... biggrin.gif
apollo
joc la volan(stanga-dreapta) am cam de 1mm.mecanicul mi-a zis ca nu e problema.

dar bataia asta e sus-jos.cel putin asa pare.

cand am avut probleme cu o bieleta, tot asa se auzea.se aude doar daca merg pe un drum de piatra cu bolovani mai mari si maxim 20km/h.
mihai0070
Joc de un mm ... ala nu este joc ... este o mica toleranta daca pot sa ii spun asa ... ai 4 imbinati pana la caseta ... chiar crezi ca nu ai nici un joc ... inclusiv nitul sau surubul de la imbinarile cardanice iti da acest joc ... miscarea sus jos este ori din caseta de stransa sau gauri largite ... sau din reglajul volanului pe inaltime ... uitate acolo si gasesti problema ... directia nu este deloc complicata la nova ...(poate caseta estemai complicata ... nu am avut ocazia sa desfac una)
apollo
am sa ma uit, sau mai bine o zis am sa o duc la mecanic.

am crezut ca e ceva ce pot sa fac eu, dar daca e vorba de directie, nu ma joc cu asta.ma duc la cineva specializat.
mihai0070
Ete na ... eu am dat toata directia jos ... ba chiar am facut si geometrie cu lanterna si sfoara ... smile.gif si stii ce eroare am avut ... doar la o roata pe stanga ... mai trebuia o tura reglata din capul de bara ... si refacut unghiul de bracaj
apollo
am sa incerc sa-mi bag nasul pe acolo, dar voi avea nevoie de ajutor on-line smile.gif

care e bucsa aia de directie??
mihai0070
Iti dau pe mess ... capitolul cu REPARATIE CASETA DIRCTIE NOVA ...biggrin.gif si te descurci dar tre sa ai ceva scule si indemanare ...
apollo
Am vazut si eu schema din manual, dar mi-am prins urechile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.