Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
miki_stan
Sal, azi pe la 09:50 am pus o frana mai tare un pic, aveam 30-40 Km si mi-a fugit spatele un pic biggrin.gif precizez ca am portbagaju gol smile.gif si poate de aia mi-a fugit spatele, sau ce are masina de face asa ?? sabotii sunt noi sa nu fie bine reglati ??? astept raspuns. ms smile.gif


De tinut frana tine jos, dar tine biggrin.gif
C a t a l i n
Daca pedala tine jos probabil trebuie reglati sabotii pe spate. Si eventual o aerisire daca ai aer in instalatie, apoi daca tot asa fuge de spate, verifici repartitorul, si chiar si etrierii fata, si de acolo putand frana diferit.

Ce relevanta are aici ora 09:50? biggrin.gif
miki_stan
9:50 era devreme si ma gandeam ca poate era si umezeala pe jos dry.gif , adeavarat ca daca trag frana de mana 2-3 dinti cand apas pe frana se mai intareste, dar cand am dat sabotii jos i-am reglat in asa fel incat sa fie lipiti de tambur. sa se fi dereglat ??
mihai0070
Daca se intareste cu frana de mana trasa ... atunci tine-o asa la 2 dinti ... pana umbli la sorile spate ... de acolo este buba .. biggrin.gif
cristu
Salutare
Revin cu o problema cu franele

Aseara am fost la mecanic sa-mi regleze franele (saboti spate, aerisit etc)

Cu ocazia aceasta a inlocuit acele distantiere din metal care tin sabotii departati (nu stiu cum le spune) e.., dupa asta oala a intrat mai greu pe saboti, in sensul ca acum rotile spate nu se invart usor daca suspendez rotile pe spate. Pot sa invart roata cu mana, dar ceva mai greu. El mi-a spus ca dupa ce se pasuiesc sabotii o sa-si revina.

Apoi a reglat limitatorul de presiune, a mai coborat parghia care-l actioneaza

Pedala sta cat de cat sus si sa zicem ca am fane, dar vroiam sa va intreb daca e normal ca rotile pe spate sa se invarta mai greu (pe liber)


autom
Da.........dar numai pentru o perioada scurta......de ex. 100 Km.
argon
QUOTE(miki_stan @ 6 Feb 2007, 22:09)
Sal, azi pe la 09:50 am pus o frana mai tare un pic, aveam 30-40 Km si mi-a fugit spatele un pic  biggrin.gif  precizez ca am portbagaju gol  smile.gif  si poate de aia mi-a fugit spatele, sau ce are masina de face asa ?? sabotii sunt noi sa nu fie bine reglati ??? astept raspuns. ms  smile.gif
      De tinut frana tine jos, dar tine  biggrin.gif
*




baga-te sub masina si muta parghia ce actioneaza pe limitator mai in jos pe filet. E prea stransa.
diaconuliviu
Hehe, problema e din februarie. O fi rezolvat omu' smile.gif)
mihai0070
Si a mea fuge de spare dar numai daca franez brusc undeva la 60 sau 70 la ora ... sa fie tot de la repartitor blink.gif in rest franeaza drept si normal ....
diaconuliviu
"Fuge" numai intr-o parte?
Daca da, prima oara rezolva simetria frinarii spate, apoi regleaza limitatorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.