Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: franeaza asimetric.. dati-mi o idee!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nambanidealtceva
Orice sugestie e binevenita; iata care e problema: mi-am cumparat masina in 2000, toate bune si frumoase, a mers frana 2 ani brici; ulterior, a inceput sa traga stanga volanul la frane.. iar la franare violenta, mai ales pe ud, pleaca masina cu totul; de atunci, am schimbat absolut tot: discuri, etrieri, sania de la etrieri, furtunase, conducte (am cumparat doua de dreapta, ca sa aiba aceeasi lungime).. am schimbat 3 pompe (din cauza ca erau proaste, nu pentru a rezolva asimetria franarii..).. am inversat conductele in pompa; orice as face, trage stanga cand franez, stanga blocheaza imediat, dreapta nu... la franare lunga, sau la franari succesive, se egaleaza frana (simt cum nu mai trage volanul), insa in scurt timp revine problema; repet, am schimbat absolut tot, in acelasi moment, aceeasi calitate a pieselor.. aerisit ca lumea de fiecare data.. pedala tare.. spatele franeaza simetric... Si pe stand la ITP s-a vazut diferenta, dar pentru ca inainte de a frana brusc au franat progresiv, nu a fost decat diferenta de 18% mi se pare intre rotile din fata si am trecut de fiecare data.. dar 18% astia se simt enorm in realitate. Care ar fi motivul pentru care franeaza stramb?
Ford_V6
si eu ma invarteam cu masina pe loc la franari bruste si i-mi tragea dreapta . . . . am schimbat cauciucurile si . . . . si-a revenit "miraculos"
volint
Salve.
Verifica tirantul de pe partea stanga; sigur s-a largit gaura urechii de prindere de pe sasiu. Am patit si eu acum multi ani si n-o sa uit cat traiesc nervii si munca.Daca e asa, ai grija la solutia adoptata pt reparare. Sa nu te grabesti sa sudezi ceva pana nu masori ce trebuie. Bucsele de tirant au insertie metalica la interior si daca ingrosinprea mult "urechea" se sparge cauciucul bucselor la strangere.


Spor!!
nambanidealtceva
cauciucurile sunt relativ noi si acelasi tip... tirantul e teapan... bascula la fel.. nu am joc la roti, zgomote, cauciucuri tocite aiurea.. imi schimb absolut tot ce inseamna pivoti si bucsi la timp... ma gandeam sa nu fie vreun amortizor dus, nu stiu cata influenta ar putea avea.. unsure.gif
AAlpine1
furtunele de la etrieri
mihai0070
QUOTE(AAlpine1 @ 7 Feb 2007, 16:27)
furtunele de la etrieri
*




Ce treaba au furtunele ... alea ori sunt sparte ori nu ... ce treaba au cu o frana mai slaba pe o parte ... detaliaza te rog .... rolleyes.gif
Ford_V6
au . . .AAlpine are dreptate . . . daca un furtun este elastic la franare presiunea il umfla efectiv . . . . de aici poate aparea diferenta asta . . . .

daca tot nu-si revine vinde-o si cumpara alta . . . . biggrin.gif

LE: Eventual mergi la un stand de geometrie si verifica geometria trenului fata . . .sa nu se fi miscat vre-un lonjeron ceva . . . deh e dacie . . .
AAlpine1
QUOTE(mihai0070 @ 7 Feb 2007, 15:50)
Ce treaba au furtunele ... alea ori sunt sparte ori nu ... ce treaba au cu o frana mai slaba pe o parte ... detaliaza te rog .... rolleyes.gif
*



pai ce rost mai are sa imi dau eu cu parerea cand u ai evidentiat problema lor ????
nambanidealtceva
sunt schimbate ambele furtune... teoretic, daca unul e slabit intr-un loc si se umfla, atunci influenteaza.. dar se inmoaie si pedala, la mine nu e cazul, cursa ei este cam de 3 cm, cam un sfert din drumul pana la podea.. chestia cu vandut masina mi se pare cea mai buna idee pe moment smile.gif .. pentru ca alta, sincer.. nu imi mai vine.. si-mi iau si eu un Fireblade, ca Aalpine1..
AAlpine1
eu mai am dacia.....pe moto pe vremea esti cub de gheatza pe cand in dacie bordu de cn isi face simtita prezenta.....
daca ai schimbat tot, furtune, garnituri, placute de frana, aerisirea e buna inseamna ca ai discurile ovalizate sau uzate inegal.......... verifica discurile de frana, vezi ce grosime au si cate santuri si cat de adanci au in ele.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.