Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
miki_stan
Sal, iara am probleme: pierd ulei pe la CV. si toti de la service imi spun ca nu se baga sau sa vin saptamana viitoare, la service Dacia am fost si spun ca ma duce lejer 6 mil dat jos cutia + 10 ore timp sa ii faca o revizie.( cica mai bine imi i-au un Logan blush.gif , dar bani de unde mad.gif )

Si mai e o problema care cred ca e din cauza CV unsure.gif dau sa plec de pe loc tin ambreaju si accelerez, dau drumu usor.... pleaca masina si cand ajunge ambreaju pe la jumate chiar daca e accelerata (1300 rpm) scad turatiile si da sa se opreasca. sa fie de la cablu de ambreaj sau ca nu prea mai are ulei in cutie?? ca ii bag ulei in cutie cam la saptamana.


O rugaminte cine a avut o astfel de problema si a rezolvat-o sa-mi spuna si mie un service sau alte pareri pls. Oricum o sa-i fac schimbu de ulei la cutie dar sa gasesc un service mai intai. Multumesc celor care imi raspund. smile.gif
miki_stan
Am uitat sa spun ca nu intra in viteza 1 cateodata nici daca o fortez, o scot si bag a2a de cateva ori ai apoi intr-un final intra. eu zic ca e cablu de ambreaj. voi ce spuneti ???
vali vtk
QUOTE(miki_stan @ 10 Feb 2007, 14:20)
Am uitat sa spun ca nu intra in viteza 1 cateodata nici daca o fortez, o scot si bag a2a  de cateva ori ai apoi intr-un final intra. eu zic ca e cablu de ambreaj. voi ce spuneti ???
*


Semne de sincron si craboti dusi cel mai bine e sa dai cutia jos mai ales ca iti pierde ulei
mihai0070
Daca esti din bucuresti te ajut eu ... cu o manopera mai ieftina .... de piese si restul de te descurci ...
miki_stan
Sal Mihai 0070, eu stau in cartieru militari( apusului daca sti zona), unde pot sa o fac mai ieftin ?
miki_stan
sal, o parere vreau si eu: se merita sa schimb cutia sau sa o repar ??? am gasit o cutie de viteze din 1999 cu 4 mil. e mult ??? si ma costa mult sa o montez intr-un service ??
mihai0070
Se merita la 4 mil una noua dar sa fii sigur ca merge mai bine ca cea veche ... paropo de service ... te pot ajuta si cu montajul ...daca inca esti interesat biggrin.gif
$$ilvviu
Pai daca zici ca pierde ulei.... ajunge si pe disc. Oricum, daca o sa dai jos cutia tragi o privire si la disc, sa vezi in ce stare e.
$$ilvviu
Daca spui ca doar pierde ulei se repara. Schimbi semeringul si gata. De ce sa schimbi cutia?
La faza cu scaderea turatiei sa nu fie de la motor. Poate nu are motorul vlaga. Nu vad ce ar putea avea cutia.
Eu zic sa cauti un canal si sa te bagi la dat jos cutia. Da-i dracu pe astia de la service. Eu unul is lamurit cu ei. Cum sa-ti ia 6 mil pe demontat si 10 ore care cred ca inseamna alte 3-4 mil pe verificari?
Eu singur am schimbat discul de ambreiaj fara sa fi dat vre-o cutie jos in viata mea intr-o dupa-amiaza.
Banii pe care ti-i cer astia se castiga in 2 luni nu intr-o zi.
mihai0070
QUOTE(ssilvviu @ 11 Feb 2007, 20:14)
Daca spui ca doar pierde ulei se repara. Schimbi semeringul si gata. De ce sa schimbi cutia?
La faza cu scaderea turatiei sa nu fie de la motor. Poate nu are motorul vlaga.  Nu vad ce ar putea avea cutia.
Eu zic sa cauti un canal si sa te bagi la dat jos cutia. Da-i dracu pe astia de la service. Eu unul is lamurit cu ei. Cum sa-ti ia 6 mil pe demontat si 10 ore care cred ca inseamna alte 3-4 mil pe verificari?
Eu singur am schimbat discul de ambreiaj fara sa fi dat vre-o cutie jos in viata mea intr-o dupa-amiaza.
Banii pe care ti-i cer astia se castiga in 2 luni nu intr-o zi.
*


biggrin.gif Bravo bine spus ... muncim cel putin o luna asa platim o manopera ... dar eu la NOVA cum pot sa schimb ambreajul fara sa dau afara tot motorul ...sad.gif
$$ilvviu
Nu se poate scoate cutia decat daca dai motorul jos????
La una ca asta nu m-am gandit. Totusi nu ai nevoie de prea mult loc sa tragi cutia de pe motor.
miki_stan
Sal, problema e ca daca nu curge pe la semering si da prin alta parte ?? ca nu stiu; si de aia zic sa o inlocuiesc. ssilvviu cred ca de aia imi patina un pic ambreaju, poate a ajuns ulei pe el, nu ??? ca nu patineaza mereu; pot sa plec si cu frana de mana trasa, deci cred ca inca ambreaju e bun.
mihai0070
uite aici .... am mai spus ... si iti este util si pentru tine http://www.daciaclub.ro/Ambreaj-t65546.html ... citeste si sigur gasesti ceva util...
$$ilvviu
Daca ajunge ulei patineaza, normal
Cel mai probabil cutia pierde pe la semering. Daca pierde prin alta parte, de ex pe la imbinari, iar nu-i motiv sa schimbi cutia. Exista silicon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.