Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aer conditionat pe Logan Ambiance
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
doctoru1980
Am auzit ca ar exista niste baieti care pentru 500 de euro iti monteaza aer conditionat pentru orice Logan care nu are.
A mai auzit cineva de chestia asta?
ageana
Gresit, e vreo 1100 E instalatia noua, cu tot ce trebuie + montaj wink.gif
prody
Din care 100 e comisionul lui ageana. wink.gif
ageana
harhar.gif vezi ca esti offtopic prody tongue.gif
99AIM
QUOTE(ageana @ 10 Feb 2007, 22:36)
Gresit, e vreo 1100 E instalatia noua, cu tot ce trebuie + montaj wink.gif
*



Mult,taximetristii din C-ta stiu pe 2 tipi de la Pitesti ce vin la C-ta cand se aduna 4-5 comenzi de AC+montaj la pretul de 30 mil,totul este nou,garantie la piese si montaj, reprezinta o firma de accesorii parca, au facut cu Ac pana acum cel putin 20-25 Ambiance diesel de la o firma de taxi si n-au fost probleme la nici unul.
prody
Cei care mi-au montat mie A.C. au zis ca nu s-ar baga la diesel nici morti.
ador13
Am si eu o intrebare...daca din fabrica A/C costa vreo 500 EUR (lucru valabil cam pentru orice tip de masina), mi se pare exagerat 1100 EUR ca sa-l montezi dupa aceea. Nu e cam mult?
Intreb fiindca am gasit un Preferance la un pret foarte bun, l-as cumpara doar daca pot monta A/C pe el.
ga!nusha
nu este, e normal sa fie asa...
la toate marcile piesele de schimb sunt mai scumpe decat cele deja montate...

raspuns final: pretul este ~30 mil, cine vrea detalii pm me.(dar mai dati si voi un search inainte)
doctorasul
Nu va m-ai mirati de ce costa 1000E ! Pentru cei care nu stiu ce implica montarea de AC pe Ambiance, se ilocuieste grupul de climatizare(are incorporat vaporizatorul),radiatorul,GMV-ul,alternatorul,cablaj motor si se adauga condensorul,compresorul,conducte+suport accesorii.Cautati pe unde vreti voi preturile la aceste piese si vedeti la ce suma ajungeti si sa ma anuntati si pe mine.
KDS
si parca tot nu merita sa-ti schimbi atatea pe masina.......
prody
Oare asa o fi?
dadoshel
si totusi nu inteleg principiul asta.ambiance cu servo este 6805 eur.daca i mai puneti ac cu 1000 eur si geamuri electrice ajungeti la pret de laureat 1,4.si laureatu asta are in plus pe langa ambiance-ul ala modificat inca un airbag,comp de bord,proiectoare,cass etc.si atunci ce ati castigat???sper sa nu supar pe nimeni dar este total ilogic.
Kunt
Pai uite care-i treaba, eu cand am cumparat preference-ul asta nu am avut bani destui de laureat si fata de rabla avuta inainte asta a fost lux. Intre timp, am mai crescut, mi s-au mai marit nitel si veniturile, dar nu-mi vine sa o vand pe asta acum nici dupa 2 ani, asa ca daca as gasi undeva sa-i pun AC chiar si cu 1000 eur n-as ezita.

nickey
Off topic: prody zi si mie cat ai dat pe servo si pe aer.
Mersi.
ador13
ok. am inteles. pentru 1000 eur se pune a/c. cei care o fac, o fac ca lumea?
alta intrebare: daca se inlocuiesc piesele mentionate mai sus (grupul de climatizare,vaporizator,radiator,GMV-ul,alternator), nu inseamna ca se mai pot recupera o parte din bani prin re-vanzarea acestora ulterior?
daca aceste piese raman in plus, cred ca se pot obtine macar 300 eur inapoi pe ele, sau nu?
ga!nusha
nu
prody
Ba eu am mai vandut cate ceva...
@ Pt. nickey : nu vrei sa postez si telefoanele celor ca mi-au montat A.C.?
Slider
Prody daca tot ti-ai montat A.C., servodirectie si altele pe masina de ce nu ai luat-o de la inceput cu toate cele?
gogota_69
Ageana iar vrei sa tragi teapa la oameni???
nickey
QUOTE(prody @ 14 Feb 2007, 19:58)
nu vrei sa postez si telefoanele celor ca mi-au montat A.C.?
*


Era doar o curiozitate mai mult sa vad daca ma apuc de strans bani sau nu.
$$ilvviu
Si daca fac lucrarea cu manutele-astea doua.... cam cat costa piesele?
doctorasul
Daca o faci cu manutele tale(se numeste lucru manual)tot atat costa si nu ai garantie(poate sa piarda freon).Din cate stiu,la un Ambiance raman urmatoarele piese:alternator,cablaj motor,grup climatizare,radiator+GMV.Cand recuperezi banii pe ele depinde de tine.Pentru montat DA se percepe o taxa de 17mil. si kitul contine :caseta directie,pompa DA,conducte+vas,alternator,cablaj motor,suport accesorii,curea si ulei DA.Raman de valorificat alternatorul,cablaj motor si caseta de directie.
gogota_69
QUOTE(doctorasul @ 16 Feb 2007, 08:52)
Daca o faci cu manutele tale(se numeste lucru manual)tot atat costa si nu ai garantie(poate sa piarda freon).Din cate stiu,la un Ambiance raman urmatoarele piese:alternator,cablaj motor,grup climatizare,radiator+GMV.Cand recuperezi banii pe ele depinde de tine.Pentru montat DA se percepe o taxa de 17mil. si kitul contine :caseta directie,pompa DA,conducte+vas,alternator,cablaj motor,suport accesorii,curea si ulei DA.Raman de valorificat alternatorul,cablaj motor si caseta de directie.
*


si tine iti ofera tie garantie agreata de dacia-ca la astia fac gura ca iti pui o alarma sau un cd player dar altceva mult mai complex unsure.gif ??
doctorasul
Nu m-am referit la garantia data de Dacia,ci de cea data de cei care o monteaza-ma refer la garantia pieselor.Un caz concret-un individ a preferat sa-si incarce instalatia cu freon nu stiu unde,deci a plecat cu ea fara sa fie verificata,ca m-ai tarziu sa tipe ca compresorul are zgomot.S-a dovedit ca meseriasii nu-i bagasera cantitatea necesara de ulei compresor.Un compresor costa in jur de 500E daca nu m-ai bine.
han_1.6 mpi
17 milioane costa manopera pentru instalat ac. ?
doctorasul
17 mil costa directie asistata (DA)
erica
Da' ABS se poate monta?.Daca da,oare cat o costa?
prody
ABS nu se poate pune decat in Service, s-au interesat si altii, crede-ma biggrin.gif . Oricum costurile ar fi mult prea mari chiar si asa...asta chiar e o modificare ce nu isi merita deloc banii.Dar, sa nu ne indepartam de la tema topicului..., m-a intrebat cineva de ce nu am luat-o de la inceput asa, pai simplu, atati bani am avut si, ulterior cand am mai facut rost de ceva bani, deja avam destule imbunatatiri pe masina care ar fi reprezentat niste bani aruncati pe fereastra in cazul unei revanzari, asa ca... in prezent am un soi de 1.4 Laureate fara airbag pasager , geamuri electrice si calandru vopsit. In rest i-am pus tot ce se putea, inclusiv jante de-astea noi de aluminiu. Oricum, nu mai conteaza, da-i naibii de bani si de fiare, noi sa fim sanatosi! wink.gif
contLord
Sunt posesor de Logan 1.5 DCI din mai anul trecut, atunci am optat pt diesel pt ca merg foarte mult in oras si nu am avut suficienti bani pentru a lua versiunea urmatoare cu aer conditionat. Acum regret un pic ca nu am facut un mic efort sa iau cu AC.

Se poate monta echipamentul de AC ulterior, si daca se poate cam cat costa, a mai facut cineva acest lucru?
Fygaro
Se poate si te costa in jur de 3500 RON mellow.gif
contLord
OOOO asa de mult!!!??? bine banuiesc ca in serviceuri autorizate Dacia, oricum nu as monta in alta parte sa nu pierd garantia care e pe 3 ani, pai pana in 1000 de euro era diferenta pana la verisunea urmatoare care avea si computer de bord si nu mai stiu ce optiuni inca o tetiera si inca 2 boxe pe spate e cam multicel acest 3500, ai montat tu?
klaus
Vedeti ca pe dieselul cu AC nu mai e directia asistata hidraulic, ci electrohidraulic. Deci si o pompa electrica pentru circuitul hidraulic in plus...
prody
contLord, daca vrei in Service-uri autorizate, pregateste vreo 140 de milioane. Intelege si tu ca pretul de cumparare al unui autovehicul nu reprezinta suma preturilor componentelor sale din magazin, nici macar un sfert din suma acestor preturi adunate.
Teo-01
Eu cand am cumparat masina mam gandit de ce am nevoie.Am vrut prima data sa imi cumpar preference dupa care mam gandit ca vreau si aer conditionat si proiectoare si coputer de bord asa ca am mai asteptat putin si am luat un laureate.Sunt foarte multumit de ea (o am de 2 zile tongue.gif )
Catalinu'
cine ma ajuta si pe mine cu datele de contact ale celor care monteaza aer conditionat pe logan ambiance 1.4? Doresc sa fac montajul.Am inteles ca pretul se invarte pe undeva la 1000E.
l@u
Mai da si tu pe la Bursa daca te intereseaza intradevar http://www.daciaclub.ro/-VAND-instalatie-a...nat-t72839.html wink.gif

A, si era sa uit ...cine da berea tu sau cel ce vinde????
Catalinu'
Evident eu, biggrin.gif , mersi
prody
Asta e topic de sezon, cum a dat putin soarele, au si inceput intrebarile legate de A.C.. biggrin.gif
serghei2006
Salut! Am gasit la un tip citeva instalatii de AC aduse din Franta. Nu stiu daca sunt noi dar cere 600 EURO pe bucata si cica sunt de pe logan 1,6. stie cineva ce trebuie sa contina kit complet ptr. a monta pe preference? difera cumva suportii? daca aveti ceva si cu poze sa ma pot orienta? cit o costa doar montajul? MULTUMESC!
prody
Pai strange la un loc intr-o gramada tot ce sustine tipul ala ca reprezinta un kit de AC si fa o poza. Apoi iti spunem noi ce mai lipseste.
serghei2006
Asa o sa fac. Asta saptamana viitoare.
emilko
Salutate! Am citit toate mesajele si nu m-am lamurit unde, cu cat si ce fel de instalatie de AC pot monta pe un Logan Ambiance. Poate ma puteti ajuta cu mai multe informatii.
Multumesc anticipat.
cristi_timidu
m-am interesat despre ac la reprezentata si mi-au zis ca ma costa 3000 ron si chestia ca nu se poate face e vrajala . Adevarul este ca se poate pune dar te costa numai tu poti hotara daca este profitabil. pe o dacie ambiance se poate monta orice vrei tu ma refer la ce contine un logan ful option numai ca te costa mai mut decat este diferenta intre modele. am uitat sa spun ca ofera si garantie
klaus
QUOTE(cristi_timidu @ 22 May 2007, 22:56)
chestia ca nu se poate face e vrajala
Pai asta a si zis lumea pe aici, ca se poate doar ca este foarte scump si nu prea "se merita".
cristi_timidu
eu cred (parearea mea) ca atata timp cat stai in plin soare de vara cu geamurile inchise fara sa stai cu limba scoasa de 2 metri atunci se merita. cam cate grade are aerul scos de ac dat pe rece ma refer?
han_1.6 mpi
cred ca 8
cristi_timidu
8 grade cred ca e suficient tinand cont ca ai putea sta ca puiu la cuptor. oricum ac se merita plus o izolare cu aluband e perfect ai conditii decente
andreea13
Si eu as vrea sa-mi montez AC pe ea...Am luat acum 2 sapt un ABS plus si cum am zis ca eu nu sufar de caldura l-am luat fara AC...acum nu prea mai merge...deja sunt 100 de grade in ea cand plec de la servici si ma gandesc cu groaza la luna august.....Instalatii hibrid....altceva decat AC-ul classic...la bani mai putini nu se gasesc? Cel putin deocamdata pana trece vara si se mai strang niste bani de AC normal...
santieco
Nu exista instalatie hibrid care sa dea randametul unei instalatii de frig.. nu mai incercati sa cautati tot felul de instalatii ca nu isi merita banii nici macar un pic!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.