Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare hayon break
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ddf
Asa cum spune si titlul topicului, va cer ajutorul in reglarea hayonului de break, astfel incat acesta sa nu mai arate aiurea (asa cum arata al meu acum) adica distantat de se vede chederul de etansare.
Azi am tot incercat sa-l reglez (mai ales ca am pus cheder nou) dar nu prea am reusit, rezultatul e total nesatisfacator. Tot asa se vede, este un pic mai ridicat fata de cum ar trebui.
argon
N'ai ce regla la el..
ddf
QUOTE(argon @ 10 Feb 2007, 21:08)
N'ai ce regla la el..
*


Dar, atunci de ce s-a dereglat si nu mai sta cum statea el inainte ?
Pe fiecare parte am slabit cele 2 surburi de pe hayon si se misca piesa de prindere-balamaua.Apoi am slabit si suruburile de pe caroserie si se ridica putin in sus. Fara cheder pe ea vine perfect, chiar este mai ,,ingropat " hayonul.
Maine am sa incerc urmatoarea metoda : o sa slabesc suruburile de prindere de pe caroserie si o sa trantesc hayonul (fara cheder si ,,telescoapele" de ridicare).Apoi o sa bag o fixa de 13 si o sa strang la loc suruburile.
argon
Daca sta ridicat fata de caroserie, si preseaza chederul, nu ai ce sa-i faci, mai jos nu ai cum sa-l faci sa stea..vezi doar sa fie chederul bagat calumea pe muchia aia de jur inprejur.

Totusi de ce ai umblat la suruburile alea? puteai schimba chederul fara sa desfaci balamalele..acum o sa ai ceve de munca sa refaci pozitia..
ddf
Am incercat sa o reglez! Cu chederul vechi reusisem sa o fac sa fie destul de acceptabil.Apoi am schimbat chederul si ... si-a revenit mad.gif sad.gif
Maine o sa incerc din nou.Oricum nutul la partea superioara dintr caroserie si hayon s-a redus la 7 mm fata de 11-12 cat era initial.
A ! Si suruburile de prindere pe caroserie erau slabite , pe ambele parti!Probabil a alunecat hayonul in jos! Nu-ti mai zic cuiul nu mai are decat 3,4 spire si ... iese.
mihai0070
La nova ...reglarea haionului se face din 2 tampoane ce dauciu care il ridica fata de cheder sau il coboara ...+ reglajul de incgidere de la CUI ... daca asa nu merge inseaman ca masina aia nu este dreapta are ceva ....
eXtenSion
Ai incercat sa mai insurubezi cuiul ala in care se prinde? Ca sa il traga mai inauntru?
ddf
QUOTE(eXtenSion @ 13 Feb 2007, 21:17)
Ai incercat sa mai insurubezi cuiul ala in care se prinde? Ca sa il traga mai inauntru?
*


Am incercat ! Dar nu stiu ce fel de ,,fenomen inexplicabil" s-a intamplat ca acum cuiul mai are 2,3 spire si iese din piulita de prindere sudata pe caroserie.Deci s-a distantat.Dar daca strang surubul nu vrea sa mai prinda cuiul in mecanismul de inchidere.Se vede urat, mai ales daca privesti dinspre lateral.Am modelul asta nou cu stopurile ,,incastrate" in caroserie.
Alte sugestii ?
eXtenSion
Cumpara alt cheder..
ddf
QUOTE(eXtenSion @ 17 Feb 2007, 16:32)
Cumpara alt cheder..
*


L-am pus nou! Si cu cel vechi-original, care era mai obosit si moale tot asa facea.Am observat ca distanta dintre hayon si caroserie la partea superioara e mare de 11mm in dreapta , in stanga e de 8 mm cum ar fi si normal de altfel.Cea din stanga am reusit sa o reglez dar asta din dreapta mad.gif ...
argon
uite cum e la mine din fabrica cu chederul original, calca perfect pe cheder, nu intra pic de apa inauntru...la tine e mai mare distanta? daca nu e mai mare eu zic sa stai calm si sa o lasi asa...ca nu ai ce sa-i faci.
ddf
QUOTE(argon @ 18 Feb 2007, 17:40)
uite cum e la mine din fabrica cu chederul original, calca perfect pe cheder, nu intra pic de apa inauntru...la tine e mai mare distanta? daca nu e mai mare eu zic sa stai calm si sa o lasi asa...ca nu ai ce sa-i faci.
*


E exact asa! Dar se vede ... din lateral ... totul : cheder , imbinare.Poti sa bagi si degetul.Si atunci ce sa-i fac ? Sa ma ,,resemnez" ?!!! Dar parca cand era noua nu se vedea asa.si de ce distanta la partea superioara e asa de mare (11mm).Ca la altele e mica (7,8mm).
hacer
scuzati ca ma bag si eu in seama, da tot veni vorba.. usa mea de la sofer.. se deschide greu. cred ca s-a lasat. daca stie cineva de ce suruburi ar trebui sa invart sa o ridic putin, ar fi superb! numai daca stiti sigur... nu as vrea sa-mi pierd portiera! smile.gif multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.