Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schitza bordului de Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Illusion
Hello.



Inainte de toate imi cer scuze pentru creearea unui noi subiect pentru o problema minora, dar am neaparata nevoie de schitza unui bord de Dacia, cu toate elementele lui,modul de folosire etc.



Best regards,

Illusion
bogdan_o
Bine ai venit pe forum Illusion.



Spune si tu ce tip de bord. Ca exista mai multe. In plus, problema trebuia postata la diverse. Dar se iarta, ca esti la inceput.
Illusion
mersi de bun venit smile.gif. Da nu mi`am dat seama unde si cum trebuie sa postez, asa ca am ales tutoriale and stuff.



Schitza unui bord de Dacia 1310, mi`ar fi de folos..
Gabi
Cu placere Ilusion

Tin sa iti spus ca dacia 1310 ( CLT) a avut parte de mai multe borduri:

1. bord 1 ( bord anii 90) ( aeroterma simpla)

2. bord 1.1 ( acelasi bord un pic restilizat ( aerotema simpla)

3. bord CN - bord cu consola centrala coborata pana la scaune

3. bord cn restilizat ( aflat acum pe daciile papuc)
Illusion
You`re right wink.gif .. Varianta numaru 2 . (. bord 1.1 ( acelasi bord un pic restilizat ( aerotema simpla)



Thanks.
Claudiopolis
Baieti, as avea si eu nevoie de schema aceea, daca o aveti careva. Mersi.
livicu'
nu ar strica nici la mine schema aia
raig
am un prieten care cumpara dacii vechi, le aranjeaza si le vinde cu profit bunicel, nimic deosebit

deosebit este ca la imbunatatiri el schimba bordul cu un bord de masina straina pe care il adapteaza de la a la z de la ceasuri, incalzire, toata instalatie electrica si rezultatul e supercool, parca e alta masina, si totul il costa, zice el, circa 2 000 000, cat e bordul de la dezmembrari (am omis sa tin minte care sunt bordurile care se potrivesc, taiate pe ici pe colo)

mi se pare interesant ca functioneaza si kilometrajul care e al bordului

creddeti ca sunt dezavantaje in chestia asta? ca sunt tare tentat si eu de o combinatie de asta
ADItzu
M-ar interesa si pe mine schema bordului de CN.

De fapt problema mea e localizata la climatizare. Unul din vacuumurile care actioneaza clapeta de directionare a aerului nu-si mai face treaba (fasaie si nu-mi baga aer decat la picioare sau la parbriz). Am inteles ca trebuie schimbat un pistonas d-asta (sau vacuum am auzit ca-i zicea ala dela piese unde am intrebat de pret), dar sunt de 2 feluri si cam scumpe.

Poate sa m-ajute cineva?

Sper ca nu e offtopic :roll:
paul_damian
QUOTE
M-ar interesa si pe mine schema bordului de CN.

De fapt problema mea e localizata la climatizare. [snip]




Uite pe Tutoriale, la http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=4812. Daca ai si alte nelamuriri iti stau la dispozitie smile.gif
ADItzu
merci, paul_damian



cred ca am gasit ce-mi trebuia....deja ma pregatesc de treaba. smile.gif
ADItzu
Cum schimb becurile care ilumineaza bordul? (Am bord de CN)

De fapt, asa vrea sa stiu...pe unde le schimb? 2 din 3 mi s-au ars...sau nu stiu de ce nu merg...
Ov
dai ceasurile jos, nu e greu dar nici usor. Da o cautare si o sa gasesti !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.