Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Panou sigurante auto
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Radduu
Mi-am montat mai de mult pe masina cand am schimbat toata instalatia electrica , un panou nou de sigurante (modelul nou , sigurante cu "craci")

As dori sa stiu si eu ce sigurante trebuie puse la , semnal , pozitii,,etc. adika de care sa fie. Eu am acum in panou 3 sigurante de 5. Mi-am cumparat niste sigurante noi si am vazut ca sunt si de 25, de 40 ( eu nu am pe masina sigurante de 25 si 40 ) si doar una de 5 , . sad.gif In tablou sunt 11 sigurante....in plicul cu sigurante pe care l-am cumparat sunt tot 11....dar sunt de alta putere fata de cele pe care le am pe masina....

Daca are cineva o schema, sau stie cum trebuie montate..... :roll:

Multumesc
eduardponovescu
Eu la Break am 10 sigurante:

Alimentare tablou bord, lumini mers inapoi, dezaburire luneta, lumini STOP- 15 Amp.

Placa alimentare- 15 Amp.

GMV climatizare- 15 Amp.

Plafoniera, bricheta, stergator-spalator parbriz, lumini ceata- 8 Amp.

Semnalizare directie si avarie- 8 Amp.

Lumini pozitie, iluminare: tablou bord, scrumiera, bricheta, cutie acte, contactoare-8 Amp.

Lumini de drum stanga- 8 Amp.

Lumini de drum dreapta- 8 Amp.

Lumini de intalnire stanga- 10 Amp.

Lumini de intalnire dreapta- 10 Amp.

Sunt in ordine de sus in jos. smile.gif
Radduu
Deci astia de la Dacia nimic nu fac ca lumea. Ma crezi ca eu nu am nici o siguranta de 8 Amp? si nici in alea noi pe care le-am cumparat nu sunt de 8-Amp.

Sunt de 15 , una de 5, de 30 , de 40, de 25, :|
eduardponovescu
Sigurantele de 8- A sunt de culoare alba.
Siguranta
Pentru cablajul de la Dacia sa nu depasesti 10-15A, dar ai grija sa nu cumperi sigurante turcesti pentru ca alea se topesc si mai topesc de obicei si cabluri.A si apropo sigurantele albe sunt de 20A si nici nu exista sigurante auto de 8A, de la 7,5A sare direct la 10A.
eduardponovescu
Incearca la benzinaria din spatele teatrului national. Eu am cumparat set de sigurante compus din: 2 x 5A, 10 x 8A, 4 x 15A si 4 x 25A. Pe ambalaj scrie made in italy, la pretul de 38 000 lei. (sigurantele de 8A sunt albe) 8)
RaduMan
Cel mai bine ar fi ca sigurantele sa fie ceramice, nu de plastic, si chiar si romanesti. La 38.000 nu stiu daca sunt ceramice.

Alea de plastic se incalzesc si se deformeaza si pe urma nu mai fac bine contact.
eduardponovescu
Ai dreptate! Sigurantele ceramice sunt cele mai bune.
eduardponovescu
Eu ma refer la sigurantele pe care le am la masina mea (la panoul de sigurante din bord nu sunt sigurante cu "craci"), sigurante cu "craci" am vazut la AlPadrino langa Universitate, 10000 lei/buc. In compartimentul motor am trei din astea: 10 A Sonda oxigen, 10 A Pompa electrica benzina, 10 A GMV racire motor.
RaduMan
Sigurante d'astea ai la Daciile mai noi, pe injectie. La celelalte dacii nu cred ca ai asa ceva.
eduardponovescu
Da, eu am DACIA pe injectie, ca si tine.
RaduMan
Cred ca nu am fost atant la inceput. Sa inteleg ca mai nou exista tablouri de sigurante pentru dacie care folosesc sigurante moderne, nu prostiile alea care nu stau bine pe lamele?

Cat costa un tablou si cum se potriveste la ce exista deja pe dacie?
eduardponovescu
Nici eu nu am vazut dar cred ca tabloul se poate face cu mai multe socluri de cate o siguranta. Vezi cum sunt prinse alea de la motor.
Radduu
Eu am dacie din '86 si mi-am schimbat toata instalatia electrica si mi-am pus si panou de sigurante dasta nou. Alea vechi sareau din lamele alea la prima gropa, ba se ardeau ba nu stiu ce aveau.....acum cu astea nu mai am probleme de genul asta.

Dar faza e ca sigurantele pe care le am acum sunt de un anumit amperaj (nustiu cum se zice) iar cele aflate in comert sunt de alt amperaj sad.gif
Radduu
Panou de sigurante gasesti in targ la vitan , si sunt de doua feluri, unu e cu leduri si iti arata ce sigurante folosesti (se aprinde ledul) (in dreptul fiecarei sigurante e un led). Cred ca acest model aveti si voi pe masina, nu stiu, eu modelul asta l-am cumparat. ..... am dat 50.000 pe 11 sigurante....dar v-am zis,,,nu corespund cu cele care sunt acum pe masina
Radduu
Eu nu am vazut sigurante ceramice modelul asta cu craci. :roll:
gabrielv
Am si eu Dacie din '83 si m-a scos din sarite cateva zile din cauza sigurantelor - ba mergea, ba nu mergea semnalizarea (nu mergea mai ales in intersectii aglomerate sau cand sa depasesc vre un lenes... sad.gif ).

Tot au fost zile frumoase de mesterit la masina... am luat un smirghel, sigurante noi si am curatat toate clemele, papucii la cutia cu sigurante si acum merge brici, parca n-as fi avut niciodata probleme...

Am si o intrebare... am vorbit cu un mester si zicea sa-i dau si cu o "crema" (pasta) pentru contacte (din cate stiu eu e o caciula de bani)... merita oare?
whitesorcerer12
sigur ca nu merita..
cand te hotarasti pui panou din ala nou cu sigurantze plate si leduri la ele, si sa vezi crestere de standard:)

am eu si e super, am pus singur panoul...
aszoke
wub.gif salutare..avand atelier electrice auto cunosc problemele sigurantelor.
Ofer sigurante import de prima calitate pentru cei interesati- www.adresa pe PM.ro - cel putin 1000 de seturi.tenx.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.