Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: IMBUNATATIRI SOLENZA 1.9 D
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
ionelpopa83
wub.gif

astept intrebari, pareri si mai ales sugestii icon_mrgreen.gif

alinushy
parere: ft buna
sugestii: niste praguri, spoilere si poate un eleron mai simpatic
intrebare: de ce ai inegrit lampile de pe spate?

s-o stapanesti sanatos smile.gif
alinushy
p.s. unde e numarul din fata????
AdiZ
1. Cum ai facut grila fata? Sau de unde o ai?
2. Lampile cum le-ai inegrit?


Parere foarte buna smile.gif

Ca si sugestie... Vopseste oglinzile in culoarea masinii, si pune-i niste pleoape.

PS: Imi place toba, aspect de benzinar smile.gif)
marius80_eugen
1. Pune-ti inapoi numarul pe fat aca te alegi cu vre-o 4 puncte si talonul suspendat !!!
2. Curata lampile spate ca te alegi cu peste 2 puncte si talonul suspendat , apoi ziua cand e soare chiar nu se vad !!!! si ti-o iei nasol !
3. Nu mai face astfel de tumbe cu masina ca e diesel , are motorul mult mai greu , torsionarea este mult mai puternica , fortarea in suspensii si restul mult mai mare si te poti trezi ca ai loovit cate ceva pe jos !
4. NU re comanda spoilere , praguri si altele care sa o mai coboare pentru ca si asa e mai joasa de fata decat una normala si suspensiile sunt prea moi pe fata si cu o mica prelungire vei avea numai bucurii cu ea , la viteza nu te va ajuta deloc si la nimic altceva decat look
5. Pune macar eleronul stock de Scala , asta ca sa nu te risti la altele care sa iasa vre-o taranie .
6. Daca tot e diesel izoleaza vibratiile , zgomotul , insonorizeaz-o pe cat poti si se va transforma intr-o masina mai tacuta , care sa-ti confere si liniste si consum mic , apoi sunetul este cu totul altul !
7. Foloseste consumabile de calitate Renault ( si nu Dacia ) daca vrei sa te tina bine , sa nu troncane si sa aiba putere in ea !
8. Foloseste motorina de calitate si nu te zgarci !
9. BAFTA !
Zippy
vroiai sa o rastorni cumva? cheama-l pe baiatul ala de la reclama cu smash biggrin.gif

in rest ce sa zic, va fi foarte si mai mumoasa daca ii pui un eleron de scala.
raqzvan
Am si eu o sugestie/sfat: pliaza si tu antena aia radio. Arata ca un penis asa cum e orientata in poze. smile.gif Nu ti-e de ajuns ca masina are aerodinamica unei caramizi?

In rest, ce sa mai zic?! Tinand cont ca masina e la origine o Solentza 1.9D Confort, nu prea vad rostul unora din "imbunatatirile" pe care le-ai facut, cum ar fi: toba schimbata sau tips-ul (nu-mi dau seama din poze), stopurile spate innegrite, grila fata, care arata ciudat (seamana cu aia de Cielo).
Eu as fi inceput cu o insonorizare, un radio-cd + boxe bune, o alarma + deschidere porbagaj, dar, ma rog, asa sunt eu... Fiecare vrea lucruri diferite de la un "every-day car".

Per amsamblu masina arata bine, cu folia si jentile alea. Te-ai oprit la timp, inainte sa o dai in tiganie (cu paravanturi, aparatori de noroi/prelungiri de bara/praguri din targ si cd la oglinda).

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme in trafic!
ionelpopa83
sa raspund pe rand la aproape toate intrebarile:
- lampile spate sunt inegrite pentru ca cele stock nu prea aratau bine blush.gif
- numarul fata nu mai este coolspeak.gif
- grila fata este home made
- in privinta reglementarilor legale, va asigur ca le cunosc foarte bine si va multumesc de sfaturi, dar ma descurc 090.gif
- masina a avut praguri insa nu veneau asa bine, fapt pentru care s-a renuntat la serviciile lor
- este izolata fonic tongue.gif
- intradevar ar trebui un eleron, dar parerea personala este ca cel de scala nu prea se potriveste cu linia masinii console.gif
- va asigur ca mananca numai motorina de calitate iar consumabilele sunt ok iubire.gif
- in privinta fazei cu rasturnatul masinii , noile jante ii asigura o stabilitate net superioara fata de o solenza stock, asa ca no problem peacefingers.gif
- razvan antena radio este ridicata in sus pentru ca vrea sa spuna ceva despre atitudinea masinii , apropo mie imi place ca acest obiect pe care il asemeni tu cu antena radio sa stea cat mai ridicat , daca tie iti place sa il tii pliat este problema ta up.gif
ionelpopa83
Modificari de performanta ascunse:
- evacuari directe fara intermediara si finala Borla;
- filtru aer carbon;
- flanse ecartare 20 mm;
- anvelope 185/70/R13
- insonorizare capota motor;
- instalatie audio KENWOOD Mp3 4*50 W
- actuator descidere portbagaj;
- scaune fata Ford Mondeo cu reglaj electric inaltime si lombar;
- limitatoare lansaj suspensie spate;
- alarma;

Urmeaza:
- un eleron decent;
- amortizoare gaz fata-spate;
- combinatie de culoare - Caroserie negru perlat cu elemente gri carbon.

ATAT.
free_fiber
QUOTE(ionelpopa83 @ 15 Feb 2007, 09:37)
- scaune fata Ford Mondeo cu reglaj electric inaltime si lombar;
*


As vrea sa vad niste poze cu scaunele de Ford.
As dori, de asemenea, si cateva detalii privind montarea lor (daca s-au potrivit sau a trebuit sa tai/sudezi bla bla bla).
Mersi.
B-13-FFA
masina arata super........poate o culoare alba a jantelor ar da cu totu alt look al masinii.......keep up the good work.....dc vrei amortizoare mai sport stiu la cine sa te trimit.....poate sa le faca si lemn daca vrei
BZ-23-SAM
marius80_eugen as vrea eu sa-mi pun un eleron de scala,dar nu gasesc pe nicaieri.sau macar pe cineva care sa faca unul din fibra de sticla.daca stie cineva,va rog sa imi spuneti...
maryus_83
Salut.
Felicitari pt. masina, arata bine!

pese: Cu niste pleoape nu ai experimentat? cool.gif
AdiZ
Sunt si eu curios de scaunele alea... daca se potrivesc... si daca ai putea sa pui si modelul de mondeo... an... etc..
Cr|sTy
arata frumos...desi nu sunt adeptul stopurilor inegrite
ai uitat sa spui ca ai pus proiectoare...
mai pune`i geamuri electrice,pleoape,eleron de scala si ai putea sa-i pui folie/autocolant pe stalpul dintre usi
Zippy
se poate face chip tuning la motorul asta?
shake
nishte poze cu motorashul?

sa vedem si noi filtru ala si poate ai mai facut si alceva

p.s. unde e balta aia de ai facut poza?
sharkky
QUOTE(Zippy @ 15 Feb 2007, 20:29)
se poate face chip tuning la motorul asta?
*




dap .. numai ca ar trebui sa te uiti la sectiunea Imbunatatiri smile.gif
Zippy
QUOTE
dap .. numai ca ar trebui sa te uiti la sectiunea Imbunatatiri


si aici ce e?

L.E: poate m-ai inteles gresit, eu ma refeream strict la motorul 1.9 diesel excl.gif
sharkky
scuze, eram la munca in momentul cand am postat si foarte obosit sad.gif ... nu mi-am dat seama ca erai deja la imbunatatiri, intrasem direct in topic de pe mail ... nu stiu ce sa zic despre chip pentru 1.9 D ... Eu am intrebat pentru 1.4 si stiu ca se poate dar nu se merita ... Poate pe diesel se merita mai mult ca stiu ca la diesel creste numarul de CP mai mult ca la benzina ..
darius
eu nu am gasit niciunde nimic legat de chiptunning la motorul asta
Zippy
ciiudat..totusi, e motoru care e pe renault Kangoo si a fost si pe clio prin 2000.
sharkky
Se pare ca nu se poate pune chip pe motorul asta ... sad.gif
ionelpopa83
Pentru scaune e un pic mai dificil si nu mai recomand nimanui.
Am fost nevoit, pentru prindere direct in podea, sa tai suportii metalici si traversa structurala. Nu as mai face asta a doua oara.
CIP tunning nu recomand. Fiind un motor aspirat nu se castiga mare lucru.
Lucrati din filtre, galerii admisie si evacuari. Puteti obtine cam 10 caluti in plus.
argon
10 cai pe Dyno sau pe povesti?
driverx
QUOTE(ionelpopa83 @ 19 Feb 2007, 11:24)
...
Am fost nevoit, pentru prindere direct in podea, sa tai suportii metalici si traversa structurala. Nu as mai face asta a doua oara.
...
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Deci n-ai fost suficient de destul si inainte sa bagi flexu in masina. Deci nu imi vine sa cred pana la ce idiotenii, tembelisme sunt unii in stare sa mearga pentru o idee de tiuning.

Noroc ca sunt ocupat acum, ca m-as pune juma de ora sa rad...macar as mai slabi putin.
marius80_eugen
Eleron de Scala puteti sa gasiti la un service autorizat , asa ca puneti mana si sunati . Cu siguranta ca undeva gasiti , pretul s-ar putea sa fie insa cam piperat ...
Chip-tuning se paote face la orice motor pe injectie , dar la asta chiar nu merita , pentru ca , dupa cate stiu eu nu are turbina , ca sa nu mai spun de geometrie variabila , iar castigul de putere nu se simte cam deloc . Este ca si cum ai vrea sa faci cip-tuning la o Dacie 1310i , pe injectie . Merita la motorul 1.4 Solenza , si mai ales DCi-ul de pe Logan sau Clio !
Nu as fi facut acea schimbare de scaune decat daca ar fi avut muuulte imbunatatiri !
Filtrul de aer nu este el din carbon , ci numai carcasa si banuiesc un model anume ... oricum sper ca nu dintr-un targ l-ai luat . Apoi flansele ... sunt prea periculoase , daca ai fi vrut mai multa stabilitate de ce nu ai trecut pe 14' ???? si rezolvai si ecartamentul si stabilitatea ! Nu uita ca ai un diesel , care e mai greoi si vibreaza in draci , iar tu aproape ca ii tai craca cu flansele alea si cu amortizoare tari , astfel incat se mareste duritatea socurilor luate in suspensie !
Sunt curioc cu acel limitator de suspensie ... adica ce este mai precis ?
Si cireasa de pe tort ... modificari de performante ascunse : alarma !!! radmasa.gif Eu tocmai mi-am pus una cu pager care este f bine cotata + perimetru ... oare oi fi ajuns pe langa celelalte modificari la 100 CP ??? icon_mrgreen.gif Glumeam ... poate ar trebui doar sa te exprimi mai clar , atata tot .
Scoaterea numarului + innegrirea stopurilor + scoaterea intermediarei = probleme mari la controlul Politiei ! ( nu uitati ca mai umbla si echipaje RAR !!! ) Flansele duc la complicatii la geometria masinii , iar acele scaune nu stiu cat de bune sunt intr-un accident , pentru ca nu cred eu ca sunt la fel de "performante" adaptate decat cele stock . Sa nu uitam ca s-au facut niste masuratori totusi mai ales la variantele cu Airbag in leg. cu pozitionarea scaunului .

Vreau si eu o trimitere pentru amortizoare sport ! icon_mrgreen.gif
ionelpopa83
Cu piesele de legatura (flanse) si jantele de Ford Capri cu anvelope de 185/70/R13 am obtinut un ecartament cu 10 cm mai mare decat cel original (egal cu cel de la Skoda Octavia 1) si am pastrat talonul inalt (obisnuiesc sa intru cu ea peste tot si un talon mic nu se preteaza). Nu a fost modificata geometria, am parcurs asa 40 000 km. fara probleme si nu uzeaza anvelopele in mod inegal. Chia am verificat geometria in service si e OK.
In spate, pt limitarea lansajului si a faptului ca atingea in aripa interioara (anvelopa), am adaugat inca un set de tampoane de cauciuc diametral opus, in orificiile din cupa arcului. Sunt tampoane de VW Lt fata modificate cu surub si montate foarte usor. Poti incarca linistit 5 persoane. Nu simte lansaj si nu scutura. In total, e vorba de aproape 12 cm cauciuc care lucreaza impreuna cu arcurile. Merita, va asigur.
Compozitia elementului filtrant difera. Acesta contine particule carbon si permite trecerea mai usoara a unui debit marit de aer.
Are alarma cu senzor perimetru si deschidere portbagaj din telecomanda.
Nu sunt probleme RAR. Nu am renuntat la filtrul catalitic si nivelele de noxe au ramas aceleasi.Poluarea fonica nu se simte, fiind un diesel. Toarce chiar frumos.
Restul nu-mi purta de grija.
B-13-FFA
arata frumos masina.......felicitari
Danny_bb
arata binisor masina. bine ca mai exista oameni care stiu sa modifice masini, ca la ce specimene vedem in fiecare zi pe sosele...
BuNu'
Din pacate nu se poate face resoftare la solenza diesel, decat pus piggy-back de la master-tuner care este destul de scump, 250Euro, si il face pe dyno, si vei avea o imbunatatire de approx 7 cai maxim, stiu ca am intrebat peste tot de asa zisul cip-tuning, si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma resemnez, ca este prea mult pt mine 250euroi, un 150iepuroi max as fi dat, dar asa nu-si justifica pretul. In schimb tu daca ai posibilitatea, si vad ca ai bagat multi bani in ea, ai putea sa iti faci, si sa imi zici si mie dupa aia unde sunt turele in care s-a schimbat comportamentul cuplului.
argon
Chiar daca e un diesel de 1,9 cuplul e identic cu al Novei 1,6, si puterea cu Dacia 1310 de 1,4. Sunt si eu curios cat ar creste astea cu piggy-back-ul ala, dar ma indoiesc ca semnificativ.
B-53-SDP
Masina arata bine in ansamblu, dar parerea mea este sa ii schimbi jantele cu unele mai frumoase si eventual de 14 cu niste cauciucuri mai late un pic si sa renunti la acele flanse si vopsirea tamburilor si a etrierilor.

In legatura cu eleronul eu cred ca arata mai bine fara.

Bafta in continuare!
darius
Conceptia motorului e cam veche si optiunile de a face chiptunning sunt foarte putine,oricum asta e un motor de viata lunga nu de condus sportiv,isi indeplineste sarcinile onorabil si consuma f. putin.Eu dupa 75.000 km in 2 ani jumate ma declar extrem de multumit de el su nu as face chiptunning pt ca nu se merita.
pastrama
Tiuningu ca tiuningu...da pentru ce ai cocotat saraca masina p-acolo?
ionelpopa83
QUOTE(BuNu' @ 7 Mar 2007, 12:48)
Din pacate nu se poate face resoftare la solenza diesel, decat pus piggy-back de la master-tuner care este destul de scump, 250Euro, si il face pe dyno, si vei avea o imbunatatire de approx 7 cai maxim, stiu ca am intrebat peste tot de asa zisul cip-tuning, si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma resemnez, ca este prea mult pt mine 250euroi, un 150iepuroi max as fi dat, dar asa nu-si justifica pretul. In schimb tu daca ai posibilitatea, si vad ca ai bagat multi bani in ea, ai putea sa iti faci, si sa imi zici si mie dupa aia unde sunt turele in care s-a schimbat comportamentul cuplului.
*



in momentul de fata nu se pune problema sa fac asa ceva blush.gif

QUOTE(B-56-SDP @ 7 Mar 2007, 15:11)
Masina arata bine in ansamblu, dar parerea mea este sa ii schimbi jantele cu unele mai frumoase si eventual de 14 cu niste cauciucuri mai late un pic si sa renunti la acele flanse si vopsirea tamburilor si a etrierilor.

In legatura cu eleronul eu cred ca arata mai bine fara.

Bafta in continuare!
*



ms. masinuta iese sambata din service , are o noua culoare , mai trebuie lucrat putin la ea si dupa asta urmeaza o sedinta foto cu modelul meu preferat wub.gif
in privinta eleronului nu s-a hotarat nimic , daca va fi , de care va fi etc (oricum trebuie sa fie decent) wink.gif

QUOTE(pastrama_stelistu @ 7 Mar 2007, 20:36)
Tiuningu ca tiuningu...da pentru ce ai cocotat saraca masina p-acolo?
*



de ce nu 10561582.gif
ionelpopa83
sedinta foto coolspeak.gif
model : dacia solenza 1.9 D confort wub.gif
mentiuni : mai trebuie lucrat putin la ea , abia a iesit din service , folie geam fata , etc. icon_mrgreen.gif
ionelpopa83
aceiasi poveste icon_mrgreen.gif

P.S. : astept pareri , intrebari etc. blush.gif
2dor
Arata misto cu stopurile negre dar eu nu m-as risca sa le fac atat de inchise, in primul rand ca nu se vede cand pui frana si in al doilea rand politia. Sincer problema unu ma sperie mai tare.
driverx
Pe tuningareti nu ii sperie. Altii merg si mai departe. Isi scot volanul cu airbag sa aiba si ei volan...."sport" radmasa.gif

Vai ce l-as baga in spital pe unu din asta daca o sa ajung in situatia in care radiatorul meu sa viziteze roata lui rezerva. Au fost n situatii in care mai ales pe lumina cu soare mult NU se vede cand se aprind stopurile, dar am reusit sa evit orice eveniment pana acum. Dar de il prind pe unul, vai de capul lui. Si a politiei. Cred ca as fi in stare sa car un proces pana or sa faca astia ceva sa le scoata fumurile astea idioate din capul tuningaretilor.

Oricum....bani, prea multi bani aruncati complet degeaba. Singurul efect al acest bani este ca se umezeste si proprietarul cand isi vede masina, mai ales in pozitia aia indecenta si idioata pe 3 roti. Omul nostru nici macar nu e in stare sa se hotarasca ce vrea...vrea sa ii dea o alura sport? sau una mai off-road. Dupa roti si pozitia idioata in 3 roti, parca mai mult mi-ar sugera off-road. Folii and other craps....mai mult "sport"....sau noah, ce inteleg tuningaretii prin "sport". Sau daca nu sport, atunci.....(stati sa rad putin radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif) ... "personalizata"
2dor
Folia ajuta la stoparea razelor soarelui dar pe de alta parte si la vederea prin luneta a soferului si a celor din spatele masinii. Problema e ca politia nici daca scrie pe geamuri ca e folie autorizata nu te lasa in pace si iti poate lua talonul.
driverx
Asa sa faca. Nu aprob neaparat acest abuz al lor, dar m-am saturat de tampeniile astea de ...tiuninguri.
argon
Mai terminati cu pozitia, se datoreaza lipsei unei rampe, tocmai schimbase finala biggrin.gif
B-53-SDP
@driverx:

Cu stopurile ai dreptate dar in privinta volanului si a geamurilor nu ai deloc dreptate, daca este autorizata folia pol;itia nu se leaga de tine.

Fiecare isi face masina cum vrea si isi pune volan de care vrea poate el nu a avut volan cu airbag din fabrica asa cum nici eu nu am pentru ca este din 2003 asa ca si cu volanul din fabrica si cu cel sport este exact acelasi lucru.

Si mai am si eu o intrebare la tine tot ce se pune pe masina trebuie sa aiba un rol functional bine definit ? Nu poate sa fie doar de aspect ?
driverx
Ba poate sa aiba. Cum sa nu. Nu totul trebuie sa fie functional. Si eu mi-am facut stalpii negrii. Desi e adevarat ca se ascunde o latura practica si acolo biggrin.gif.

Problema e ca vad doar stereotipuri aplicate pe aceste masinii, si proprietari umeziti de la ele. Denota ceva, dar nu pot zice, ca zbor afara rau din aria regulamentului. Problema MEA este ca multi din aceste stereotipuri ma afecteaza DIRECT...pe MINE. Si uite asa, tampeniile si fit(z)ele unora ca asa le place lor imi pot face mie rau.
bolidu
Are dreptate driverx (dupa mintea mea) elementele aste de "tuning tiganesc" strica rau aspectu la o masina mai trebuia sa scrie pe luneta "2 fast 4 you" si treaba era completa...jentile sunt naspa rau zici ca sunt de Aro ... daca omu a vrut sa de-a un aer sport masinii a dat-o in bara rau de tot ... fara suparare....
shake
arata super smile.gif

poate schimbi gentile alea mie nu'mi plec deloc daca mi leai da gratis nu leas pune pe masina

succes in continuare tongue.gif ceva la motor modificatii ?

daca da poze
ionelpopa83
-sa lamurim problema cu stopurile innergrite, stiu ca par a fi prea negre , dar asta era si ideea cand au fost facute, acest lucru nu inseamna neaparat ca sunt si opace , in primul set de fotografii sunt 2 poze cu luminile aprinse(vezi pag 1), a se retine ca acestea sunt realizate prin aplicarea unui lac care nu prea afecteaza dispersia luminii de la aceste stopuri, masina in aceasta poza are aprinse luminile de pozitie iar cand se aprind stopurile se vad aproape ca si lumina de ceata care este si ea aprinsa in aceasta poza , sincer pana acuma nu a intrat nimeni in masina din acest motiv , si personal consider ca nu este o problema tongue.gif
- in privinta aspectelor legale a problemei stopurile innegrite nu pot fi autorizate pentru ca legislatia prevede ca acestea sa aiba anumite culori , in functie de semnificatia culorii luminii care se aprinde, nu in fuctie de INTENSITATEA LUMINII , nu ca aceasta intensitate nu ar conta, am vazut personal unele persoane care au exagerat cu aceste stopuri innegrite prin aplicarea unor folii opace care ziua fac imposibila distingerea luminilor de pozitie si foarte greu a celor de pe frana , nerespectarea acestor prevederi duce la aplicarea unei amezi frumusele , retinerea certificatului de inmatriculare si cateva puncte de penalizare icon_mrgreen.gif
- in privinta foliei de pe geamuri , este legala atat timp cat aceasta este autorizata RAR, nu conteaza hartiile care ti le da la mana cel care monteaza folia , sau firma respectiva , sau orice alta inscriptie pe folia respectiva, politia are dreptul sa-ti ceara aceasta autorizare iar daca o ai te lasa in pace in caz contrar , bye - bye certificat + bonus amenda blink.gif
- care e problema cu pozitia masinii, vad ca pe unii ii amuza iar pe unii ii deranjeaza, a 2-a categorie ii invit politicos sa se uite in alta parte dry.gif
- raspuns pt domnul DRIVERX: sper ca ti-am raspuns mai sus la o parte din intrebarile tale si comentariile acide, din cate am inteles unele pe buna dreptate ( te invit sa te uiti la aceste stopuri ziua , si daca o sa ajungi la concluzia ca sunt periculoase , eu le dau jos sad.gif + iti acord ocazia sa mergem in ring si sa vedem daca reusesti sa ma bagi in spital radmasa.gif ) , eu nu am afirmat ca s-a facut tunning la aceasta masina, dupa cum vezi si tu numele topicului este imbunatatiri... , unele de ordin estetic si unele de ordin functional, cele estetice nu pot sa placa la toata lumea tine de gustul fiecarei persoane ( jantele , culoare, etc .), mai am o propunere pt tine, aceea de a pune pe topicul asta o poza cu dulapul tau , pardon logan am vrut sa spun si sa facem o comparatie din puct de vedere estetic ohmy.gif
raqzvan
Mda, stopurile ca stopurile... Dar mie mi se pare jenanta incercarea de a da un aspect/tenta sport (toba finala modificata, chiptuning, eleron) unei masini diesel, fara turbo macar. radmasa.gif Sa fim seriosi, ti-ai luat masina diesel (pentru consumul redus), e si neagra (culoare nepretentioasa, se intretine usor). Acum ti-ai innegrit stopurile si geamurile spate. Si ce? Ai transformat-o in ce? Tot urata si ieftina arata.

Supernova arata mult mai bine, in opinia mea. Solenza e o "chestie" ciudata, o struto-camila.
darius
Asta cu supernova e tare radmasa.gif ,esti frustrat prietene nu?te-a atins la faza cu "frigideru"...........pun pariu ca accelerezi cand esti depasit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.