Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Delcou
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
miki_stan
Sal, cum se desface rotita aia de la delcou care face scanteie la fiecare fisa dupa ce dau jos capacu de delcou; ca sa schimb si eu platina smile.gif si mai e problema : am auzit ca la carburator are un filtru, asa e ?? ma gandeam sa-l schimb ca poate e murdar sau schimb doar filtru de benzina ???Bafta all.
tabek
Eu nu stiu despre ce rotita vorbesti. Ca sa schimbi platina, scoti capacul, luleaua, partea fixa e stransa intr-un surub, iar la partea mobila, scoti siguranta cu o surubelnita. Pui noile platini si verifici distanta (0.4mm) intre cele 2 contacte atunci cand partea mobila e pe varf de cama.
La carburator, este un filtru mic chiar unde intra benzina, pe dedesubt este un surub, il desfaci, scoti filtrul.

Bafta
Paollo
QUOTE(tabek @ 16 Feb 2007, 12:04)
Eu nu stiu despre ce rotita vorbesti. Ca sa schimbi platina, scoti capacul, luleaua, partea fixa e stransa intr-un surub, iar la partea mobila, scoti siguranta cu o surubelnita. Pui noile platini si verifici distanta (0.4mm) intre cele 2 contacte atunci cand partea mobila e pe varf de cama.
La carburator, este un filtru mic chiar unde intra benzina, pe dedesubt este un surub, il desfaci, scoti filtrul.

Bafta
*



Ce se intamnpla daca nu mai am siguranta care tine partea mobila de la platina? desi sta f bine acolo! poate fi asta un motiv pt care se impusca platina asa des?
Paollo
QUOTE(miki_stan @ 16 Feb 2007, 11:58)
Sal, cum se desface rotita aia de la delcou care face scanteie la fiecare fisa dupa ce dau jos capacu de delcou; ca sa schimb si eu platina  smile.gif  si mai e problema : am auzit ca la carburator are un filtru, asa e ?? ma gandeam sa-l schimb ca poate e murdar sau schimb doar filtru de benzina ???Bafta all.
*



oare te referi la lulea? o tragi in sus biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.