Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ati dori sa folositi bicicleta in loc de masina ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3
LuluMOB
QUOTE(egox @ 9 Jan 2008, 18:14)
Îmi zicea și mie un văr din Elveția (Berna) că merge cu bicicleta prin oraș indiferent de vreme. L-am întrebat: „și pe ploaie nu te stropești cu noroi sau nisip?”. El a răspuns: „nu, cel mult mă ud”.
*


Dacă roțile au aripi mergi fără grijă.
Dar de', la noi nu dă bine cu aripi, nu e cool.

Uite la alții cum stă treaba (de la un prieten româno-german):
http://bike-nord.de/LapplandperRad.html

Alti “nebuni”:
http://www.bikeforest.com/arctic/
http://www.icebike.com/
http://mountainbike-expedition-team.de/Gre..._groenland.html
http://www.travel-fever.com/script/parsese...=9801001&set=01
http://www.terracirca.de/reiseberichte/12_baikal.html
http://www.geocities.com/TheTropics/8640/finochenko.html

Impresii de la expeditia 2007 (7 saptamini prin Tibet) :
http://www.panoramio.com/user/797488
(Autori : Waltraud Schulze & Andreas Heßberg)

Pe topicul ăsta:
http://www.ciclism.ro/forum/viewtopic.php?...=asc&highlight=
o să vedeți că și pe la noi se mai merge cu bicicleta chiar și iarna.
AR-18-MOS
Nu, prefer tramvai/metrou ... de lene tongue.gif laugh.gif
Duyu
Nu...prefer masina. tongue.gif
vis-a-vis
Pai nici nu m-astept ca sa vina vreunu sa spuna acum, in toiu' iernii cand sunt mormane de zapada si mocirla afara, ca prefera bicicleta.





egox
Uite vin eu. Merg cu maxim 12-13 km/h pentru a nu mă stropi (prea tare). Aproape în fiecare zi mă interpelează câte unul. Cel mai des, pentru a-și exprima (cu simpatie) invidia pentru simplitatea parcării unui astfel de vehicul.

E totuși complicat cu hainele, admit. Noroc că eu pot merge la servici îmbrăcat de mers la... munte.
afilon
am fost trintit pe jos de sase ori in ultimii doi ani (de cind a crescut in progresie geometrica numarul de hidrocefali cu permis de conducere din timisoara) luxatii, belituri, am avut niste oase rupte prin palme, s-au vindecat fara ghips, mai strimb e drept, dupa vreo saptamina de pieton eram iar in shitz, cam stringeam din dinti dar mergea.

soferii te injura ca n-au loc de tine, pietonii te injura ca n-au loc de tine, am intilnit si cretini care ca sa-si impuna punctul de vedere se urca intentionat cu masina pe tine, cind ploua si craterele din timisoara se umplu de apa te trec sudorile la fiecare baltoaca, nu stii daca o sa ai nevoie de snorkel sau nu. plus ca de fiecare data cind am cite un conflict de opinii cu un coleg soferist (care de obicei e nervos ca am indraznit sa protestez cind el a vrut sa faca dreapta peste mine), individul trebuie musai sa comenteze ceva din seria "daca n-ai bani de masina/ daca n-ai fost in stare sa iei carnetul", chestie care ma scoate din pepeni mai sigur ca rasaritul soarelui, pe bicicleta ma urc din convingere, nu de nevoie. cam asa judeca lumea, in loc sa zica multam ca-i o masina in minus pe drumuri.

cam astea sint deliciile ciclistului urban timisorean, pe scurt, nu mai zic de gaze de esapament, borduri himalaiene si alte accidente de teren c-as fi redundant, cind imi aduc aminte cum umblam prin tot orasul fara griji pe vremea cind eram in liceu ma apuca nostalgia.

a, am votat "orice distanta".
BZN
S-a dus vremea Tohan-ului biggrin.gif dar au ramas amintiri frumoase, treceam Oltetul la bunici cand ingheta..., mai picam in apa uneori, eheee misto timpuri! Astazi fara masina nu mai merg decat pe distante f scurte si nu este bine nono.gif
slaiciprian
pe vremea cand nu eram familist, era buna bicicleta. acu...e cam neancapatoare.
si oricum in bt mai gasesti loc la 50 de m. de locul unde ai treaba.
clauditu2002
parca nu puteti merge pe biciclete daca nu sunt benzi speciale. eu as vrea o bicicleta. si chiar o sa ii iau lu fratimiu una si o sa ma plimb si eu, logic
Ionescu
Am votat bicicleta, oricat, dar prefer si transportul in comun. Optiunile sunt putin restrictive, deci as vota 2 roti + autobele + tramvaie + trolee + derivate biggrin.gif
Am un coleg in Franta care merge asa: masina din campus pana la prima gara de RER (4km) + RER 30 minute + bicicleta de la RER pana la el acasa blink.gif E reala. Dar e cost-effective!
Am descoperit ca si in Romania se poate, daca vrei sa folosesti mersul pe jos si transportul in comun, se poate. In Bucuresti am aplicat de cateva ori, ceea ce faceam zilnic cat am fost copil si student. Si mi-a reusit. Cred ca azi, lucrurile s-au imbunatatit nitel, cel putin marile municipii. Acolo te poti descurca cu transportul in comun. De exemplu la Brasov folosesc abonamentul de o zi, la Bucuresti am cardul activ (care face bip wacko.gif happy.gif ), pe care il incarc cu cat am nevoie.
Cu bicicleta, s-ar putea, dar reactia adversa a restului lumii iti cam da fiori pe sira spinarii. Nu neaparat acele benzi speciale pentru biciclisti sunt problema, ci atitudinea oamenilor. In Japonia, bicicletele merg la amestecare cu pietonii si lumea e constienta de asta si e ok. O sa se rezolve si la noi intr-un timp rolleyes.gif
Marius_25



Bicicleta se poate folosi intr-un oras mic sau pe distante de cativa kilometri zilnic , asa cum o folosesc si eu de cativa ani incoace .
Am renuntat la masina deoarece ma costa circa 200 de roni pe luna doar intretinerea , fara sa mai pun gazul , bani cu care pot sa imi permit multe alte lucruri importante pentru mine .
Chiar daca ar fi sa-mi iau o masina peste 2-3 ani tot nu as renunta sa merg cu bicicleta in oras sau in imprejurimile orasului .
Aici in Baia Mare tot mai multa lume circula cu bicicleta , traficul cu masina este infernal iti trebuie o concentrare deci un efort mult mai mare sa traversezi orasul cu masina decat comparativ cu folosirea unei biciclete .
Intr-un oras cum este Baia Mare , micut si plin de intersectii mersul cu bicicleta te avantajeaza foarte mult deoarece nu mergi mai mult de 1km si dai de alt semafor , unde tu esti primul la start , normal .
Cat timp o sa vad oameni in varsta la 70 de ani pe biciclete pedaland fara probleme ma voi tine si eu de acest mod de viata .




han_1.6 mpi
Am fost pe bicicleta la Russe sambata trecuta . In total 160 de km dus intors.Am ajus acasa in Bucuresti foarte bine fara sa fiu obosit. Singura problema a fost ca ne-a plouat la intoarcere dar datorita echipamentului adecvat ne-am udat doar la picioare. Deci se poate. Va recomand sa lasati masinile in parcare si sa scapati de stresul traficului folosind mijloace de transport mai avantajoase ca timp de deplasare. Unul din ele ar fi bicicleta.

ps: mi se face deseori mila de soferii pe langa care trec cu bicicleta si pe care ii aud injurand si claxonand din masini pentru ca nu mai suporta sa stea pe loc in ambuteiaje.

eu merg si pe ploaie si nu cred ca e o problema atata vreme cat ai bicicleta echipata cu aripi si porti o pelerina buna.daca vrei poti insa e mai comod sa te plangi.
the_tavi
Verde pentru bicicleta - Program in Timisoara pentru promovarea mersului pe bicicleta si sensibilizarea autoritatilor in a face ceva mai mult pentru biciclisti
einstein1984
As vrea, insa e practic imposibil. Sunt 18 km intre birou si locuinta, si prin traficul din Bucuresti e cam sinucidere cu data neprecizata.
JORJ
QUOTE(daciafan @ 5 Jun 2007, 19:31)
esti un pervers  smile.gif in sensul bun al cuvantului
*



Sa nu imi spui ca exista si un sens rau al cuvantului.... :blink.gif

P.S. Si eu am votat pentru optiunea 4, adica nu chiar in fiecare zi. Astept cu viu interes ca siguranta sa urce spre rezonabil (piste - cu ST, soferi mai cerebrali ... etc) si sa puna angajatorul dusuri. Intr-o lume ideala ... smile.gif
ONoapte
M-as duce zilnic la munca pe bicicleta si tot incerc sa-mi fac curaj de ceva timp sa fac asta, dar de fiecare data cand ies prin oras cu ea gasesc motive sa renunt la idee. Ori din cauza traficului si a unor soferi (destui din pacate), ori din cauza posibilitatii de a-mi fi furata; am un amic caruia i-a fost furata din curtea unei institutii de stat, legata fiind cu lantul de gard.


han_1.6 mpi
indrazniti oameni buni ca nu e asa de periculos cum pare de la volan, mersul pe bicicleta. scutiti bani de benzina timp si parcare greu de gasit de cele mai multe ori. incercati la serviciu sa luati bicicleta inauntru in birou sau undeva pe un hol si astfel nu o fura nimeni. curaj !
ONoapte
Am fost zilele astea la munca pe bicla si pe un traseu de vreo 7km au sarit "doar" in 3 randuri niste maidanezi la mine smile.gif nu exagerez numarul, chiar am tinut evidenta de curiozitate.

E de tot kktul, de marit viteza nu poti intotdeauna sa o faci si nici sa virezi brusc cat timp esti pe carosabil, asa ca practic daca vor intr-adevar sa te muste si nu doar se reped aiurea la tine, au sanse mari sa o faca.

Marian66
am incercat anul trecut o saptamana si in a sasea zi trebuia sa fac stanga peste linia de tramvai (pache cu matasari) si mi-a intrat roata din fatza intre linii si m-a aruncat fix in bot. am stat cu un genunchi cat varza o saptamana, am dat bicicleta de pomana sa niste copii din bloc si am multumit lui Dumnezeu ca n-am patit ceva mai rau. peste o suta de ani, cand or sa fie piste peste tot, poate
dragoselu
QUOTE(vijelie @ 22 Feb 2007, 16:56)
Du-te in Germania si ai sa vezi, la COB time, cum se umple pista pt biciclisti de domni de toate varstele, imbracati la costum tip office care zburda pe TROTINETE PLIABILE de la birou pana la metrou, unde scot o husa in care pun "atelajele" pliate si coboara civilizat la peron.
*




Fostii mei profesori din Franta veneau la serviciu cu rolele, la costum, la fel puneau echipamentul intr-un saculet si apoi veneau sa predea.

<span class='edit'>16 May 2009, 21:04:</span>
QUOTE(ONoapte @ 12 May 2009, 21:23)
Am fost zilele astea la munca pe bicla si pe un traseu de vreo 7km au sarit "doar" in 3 randuri niste maidanezi la mine smile.gif nu exagerez numarul, chiar am tinut evidenta de curiozitate.

E de tot kktul, de marit viteza nu poti intotdeauna sa o faci si nici sa virezi brusc cat timp esti pe carosabil, asa ca practic daca vor intr-adevar sa te muste si nu doar se reped aiurea la tine, au sanse mari sa o faca.
*



Ia-ti si tu un electrosoc si da-i lui cutu-cutu lui tanti Brigitte Bardot de la Paris, cu oleaca de curent pe la ochisorii cei rai si pe la boticul cel fioros si sa vezi cum se lasa el pagubas!

<span class='edit'>16 May 2009, 21:13:</span>
QUOTE(tabek @ 22 Feb 2007, 14:11)
smile.gif eu am facut turul Transilvaniei de doua ori cu o semicursa ruseasca. Timp de mers intre 7-10 zile, cu 150-200km zilnic. Sa mergi 200km intr-o zi e durere...dar si mai nasol e a doua zi! esti rupt, dar dupa cativa km, intri in forma. N-am mai fost la un asa traseu de cativa ani buni, acum folosesc bicicleta doar in oras.  sad.gif  Dar ma bate gandul ca la vara sa mai fac o excursie cu bicicleta, dar max. 100km zilnic, ca mai mult nu cred ca pot... icon_mrgreen.gif
*



Eu am gasit de cuviinta, pe cand eram in clasa a 8-a sa fac o "excursie" cu un Pegas din ala cu pedale mici si saua inalta, pe ruta Buhusi - Piatra-Neamt. Am ajuns cu chiu cu vai, pe drum ma durea fundu ca naiba si picioarele la fel de la atata lipait la pedalutele alea vai de steaua lor radmasa.gif , ma apucase si insolatia, am intrat in centrul orasului cand deodata: BUUUUMMM! Explozie la roata fata! Sa mor nu alta de frica, prima explozie de cauciuc.. Am luat-o pe jos cu bicla de coarne pana la iesirea din oras sa fac din mana la "ia-ma nene", chipurile i s-a facut mila unui sofer din Bacau sa ma duca pana la Buhusi dupa ce in prealabil faceam din mana cu cateva bancnote, semn ca am de gand sa platesc.. wink.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

<span class='edit'>16 May 2009, 21:29:</span>
QUOTE(lucian_v @ 30 Jul 2007, 17:50)
Poate ca MoneyTalks nu traieste intr-o mizerie de tara unde se negociaza cu "gaborii", sau poate ca nu are o mentalitate de asa natura sau poate ca vrea sa respecte legea sau ...
*




QUOTE(vis-a-vis @ 5 Aug 2007, 03:06)
Ba baiete, a-nnebunit lumea... trotineta cu tractiune canina radmasa.gif

user posted imageuser posted image
*



Stai sa vezi tu cum ii puneam eu pe Labus si Florin, doi dulai zdraveni, sa ma traga la scoala cu schiurile, clasele I-IV.. Le piscam doua bice la c... si plecau racheta, in maxim 5 min eram la scoala, distanta 4 km! La 10 metri de scoala iar le mai piscam doua bice ca sa nu ma faca de ras printre colegi si sa nu-si piarda din demaraj pentru a doua zi, ei stiau ca trebuie sa plece acasa.. happy.gif

16 May 2009, 22:17:
QUOTE(han_1.6 mpi @ 6 May 2009, 18:25)
indrazniti oameni buni ca nu e asa de periculos cum pare de la volan, mersul pe bicicleta. scutiti bani de benzina timp si parcare greu de gasit de cele mai multe ori. incercati la serviciu sa luati bicicleta inauntru in birou sau undeva pe un hol si astfel nu o fura nimeni. curaj !
*



Intrebare: cati dintre noi stam cu ochii in 4 in oglinzi avand teama ca dam peste vreun berbec de biciclist care baga viteza, nu gluma?? Sunt si biciclisti cu tupeu care prind demaraj nu gluma.. Vineri, venind de la serviciu, am intrat in giratoriul "intersectia fara rost" din Galati, cand ma trezesc cu un biciclist in spate, baga viteza, eu vroiam sa o iau inainte, el la stanga, depasindu-ma prin dreapta.. Am franat la muchie de cutit si i-am tras niste injuraturi sa ma tina minte.. Stiu ca nu e frumos, Dle profesor din mine, dar mi s-a facut pielea de gaina.. il plateam de viu pe nebun.. in intersectia aia pleci uneori scrasnind cauciucurile ca sa treci de ea in orele de varf...
Mirciulik
Am votat "Nu, ma duc cu masina indiferent" deoarece orasul Galati inca nu e afectat de blocaje in trafic. Atat timp cat poti strabate orasul in 20 min la orice ora dintr-un capat in altul mi se pare inutil sa folosesc alt mijloc de transport.

Acum 5-6 ani mergeam cu bicicleta foarte mult. Dupa ce am pus mana pe carnetul de conducere am inceput sa merg cu masina si intre timp bicicleta mi-a fost furata. Totodata mi-am luat un scuter din economie de benzina (consum 2-2,5%). Acum il folosesc doar duminica, de placere intrucat s-au schimbat raporturile de munca.

Daca m-as muta in Bucuresti cu siguranta as renunta la masina in favoarea unei biciclete/scuter sau transport in comun.

bobo77
As vrea sa fac miscare cu bicicleta nu zi de zi, dar nu am, si la cit costa o bicicleta mai acatarii, bag benzina 2 luni de banii aia biggrin.gif
membru_DC
DAAAAAAAAAAAAAAAA, m-am saturat de mers cu masina sad.gif
nasty
pe cand si pe la noi?
tataiedaciotul
Cand se va face schimb de populatie!... radmasa.gif
iepuriIa
Da. As dori. Dar nu in loc de masina. Oricum nu merg cu masina la serviciu ca nu e eficient. Merg cu transportul in comun.
Ce ma opreste? Puterea obiceiului. Cu toate ca e foarte normal si bine sa mergi cu bicicleta, nu este deloc obisnuit. E iesit din comun, e ciudat! Si de aia e greu. Te simti in nesiguranta ca nu vezi si pe altii ca tine. Dar hai ca peste asta se poate trece, faci un efort de vointa, ai curaj si in cateva zile te obisnuiesti. Frica asta e irationala.
Dar daca si sotia si-ar dori dar din anumite motive nu poate, mai e corect sa-ti faci tu damblaua sa mergi cu bicicleta si ea sa priveasca cu jind? Nu. Ramai la transportul in comun si lipseste-te si tu alaturi de ea!
CGDBZ
Am votat da , ocazional .Imi place sa merg cu bicicleta cand e frumos afara, nu mi-as face o obisnuinta in a ma duce la servici cu bicicleta.
mr.squirrel
da si inca cum , dar in conditile astea de trafic mai bine pe jos...
revelation
da as face chesti asta , nu vad nici un dezavantaj in mersul pe bicicleta
zodrac
Abia astept sa se usuce putin prin Bucuresti ca iarna asta a fost tare grea.
Fac mai putin de 30 min cu bicileta pana la servici.
Victoras2001
Aoliu cum astept sa se usuce...

Baaaa, ma uitam la pozele alea. SF-uri nene. radmasa.gif Pai la noi merg animalele pe contrasens si pe banda de urgenta de pe contrasens, iar voi vreti sa respecte pista de biciclete? radmasa.gif Pai aduceti-va aminte cum capata vara sensul de mers Urziceni - Bucuresti 3 benzi, aia care vin dinspre Bucuresti nemaiavand loc nici pe banda de urgenta de pe sensul lor.
vis-a-vis
Nu-s deloc SF-uri... Daca s-ar face centuri ocolitoare, daca s-ar permite accesul in localitati doar cu taxa (pe ora), daca s-ar promova bicicleta si scuterul in detrimentrul masinilor, daca s-ar ridica absolut toate masinile fara loc de parcare si ar fi haituiti la disperare toti soferii, atunci ar fi loc de biciclete pe strada. As renunta linistit la masina.
Doamne ajuta!
Victoras2001
Nu prea cred ca reprezinta o solutie sa nu mai lasi oamenii sa mearga cu masinile, sa-i haituiesti precum hingherii pe dinamovisti.
Infrastructura trebuie regandita. Apoi trebuie sa convingi oamenii prin diferite oferte atractive sa renunte la masini. Nu e o solutie ciomagu'. Aaaa, ca oriunde, cativa trebuie batuti. E clar. Dar nu asta-i solutia.
Asa e simplu. Scoti masinile in afara legii si-i bagi pe toti detinatorii la parnaie. Apoi le vinzi masinile si cu banii obtinuti pui verdeata prin orase. wink.gif
vis-a-vis
O, ba da... Scoala sa coste mii de euro si sa fie examene d-alea adevarate si la sange. Retestare la maxim 5 ani, la 2 ani cei care provoaca des accidente... Cei care parcheaza aiurea in mod constant, suspendarea permisului, scoaterea semafoarelor si obligativitatea de a face la dreapta cand iesi de pe o straduta secundara, etc., etc... Sunt multe chestii care se pot face incepand cu maine si da, civilizatia se face cu paru', asa a fost si afara.
l@u
popa.gif
pastrama
QUOTE(vis-a-vis @ 19 Feb 2010, 20:28)
civilizatia se face cu paru'
*


Problema e ca la noi n-are cin` sa foloseasca parul ala.
thomashardy
Am de coborît un etaj pînă la servici...imposibil cu bicicleta tongue.gif deci:pe picioare în pas vioi!
peter_pan
daca s avea si unde da:)
georgelush
Cand e cald si frumos afara merg cu bicicleta la servici ca e mai sanatos si mai ecologic si GRATIS
hash
Hai pe bicicleta, a venit caldura. Revine si la noi moda, incet-incet. Lasati acasa paltoanele de tabla.
marksman
Abia astept sa scot noul agregat cu pedale pe drum. Are 0 km smile.gif si asteapta in beci de vreo luna.
Laurentziu83
19 km zilnic.
Asta cand nu mai trebuie sa ajung pe cine stie unde, ca sar de 30.

A, cu conditia sa nu ploua, atunci ma intorc la metrou, aparatorile de noroi nu sunt suficient de bune si in plus as sta sa curat bicicleta sa-mi vina acru.
Anul asta am deja vreo 400 de km pe bicicleta, sper sa strang vreo cateva mii pana la iarna.
marksman
Nu i-am pus aparatori de noroi. Nu are sens sa mai pun si aparatorile alea pentru ca evit sa circul cu bicla cand ploua, si daca ma prinde ploaia oricum ma face fleasca.
dizzy
Misto poze si nici un rahat de caine in ele.
Apropos, nea visule, nu bagi matale si o ridicare de javreti in planul tau, ca ultima haita cu care m-am intalnit la ceas de seara pe pedale era sa ma rapuna, noroc ca prind viteza mai mare ca ei.
Maine ma duc sa mai achizitionez o bitzoacla. Ceva gen roti de 20, preferabil pliabila si cu viteze in butuc.
marksman
QUOTE(marksman @ 12 Apr 2013, 07:00)
Abia astept sa scot noul agregat cu pedale pe drum. Are 0 km smile.gif si asteapta in beci de vreo luna.
*



A venit vremea buna si am facut 14 km. Colegii de serviciu mi-au facut cadou un computer Sigma cu 12 functii, inclusiv termometru si calculator de economie de combustibil smile.gif
corbex
Multi inainte! Numa' ai grija, sa nu exagerezi.
tapiterieauto
imi doresc sa merg cu bicla la job,dar momentan nu imi permite buzunarul pt o investitie,dar va veni si vremea ei wink.gif
bassethound
Da, dar doar daca s-ar circula si la noi civilizat. Si daca am avea dusuri la firma, sa dau jos praful de pe drum...
maru
am prins o oferta in cora acu` ceva timp si am luat o bicicleta pliabila la 200 ron dar din pacate am fost de doua ori cu ea la munca si mi sa cam luat (18 km dus-intors)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.