Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am un scurt pe undeva!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bolo_BCD
sa o iau cu inceputul:mi sa ars un bec de la proiectoare.
L-am schimat (tot de 55w) si de atunci se arde siguranta de la proiectoare.
O schimb si merg proiectoarele 7-8min dupa care se arde iar.
Am scjimbat 4 si toate se ard in cateva minute.
ce trebuie da fac?
sa mai intamplat cuiva?
mihai0070
Mai umbla pe la bec ... poate iti da la masa si se arde siguranta ... asa am patit eu cu luminile de mers inapoi ... firele se atingeau la caroserie si gata liniste siguranta arsa ... acum le-am scos ca s-a dus sonda biggrin.gif
Bolo_BCD
nu atinge nimic
firele sunt cplate prin papucei
nu atinge nimic
tocmai aia e curios si furios
mihai0070
Nu neaparat chiar in buza becului ....pe traseu poate este ciupit ... sau incearca alt releu ... poate releul se incinde si face scurt ... si normal ca siguranta se arde ... pentru a proteja instalatia ...
Verifica traseul proiectoarelor ca nu este un traseu mare ... pune aparatul de masura ... pe fircare cablu si vezi unde ai cadere sau crestere deinde de ce natura ai scurtul ... si preventiv verifica si butonul ... este posibil ca in cel 8 10 min cat zici ca tin proiectoarele ... sa se incinga ceva prin buton si sa faca scurt chiar acolo ....

Nu mai stiu pe unde este topicul meu ..ca am avut si eu o problema deasta .... dar am pus siguranta noua si nu s-a mai ars ...
apollo
Dupa poza ai proiectoare ca ale mele.

vezi plusul dupa bec(firul acela bandajat, de fapt si singurul) sa nu atinga cu oglinda proiectorului.papucul are izolator pe el?

de la trepidatii e posibil sa atinga sau daca becul de pe dreapta sa zicem ca e cel nou, inlocuieste-l cu cel de pe stanga.lasi doar unu si vezi daca iti arde siguranta, dupa aia pune-le pe amadoua si lasa-le desfacute 7-8 minute.

e posibil sa fie si din bec.filament prost.verifica si tot traseul la fire si vezi daca e ceva care sa-l "sugrume" smile.gif
ador13
La mine e mai frumos. Sting butonul de proiectoare, opresc farurile, si cand ma dau jos din masina...surpriza...proiectoarele totusi raman aprinse. Am scos firele din releu ca sa scap de belea.
Tot vreun scurt e de vina?
apollo
QUOTE(ador13 @ 26 Feb 2007, 10:14)
La mine e mai frumos. Sting butonul de proiectoare, opresc farurile, si cand ma dau jos din masina...surpriza...proiectoarele totusi raman aprinse. Am scos firele din releu ca sa scap de belea.
Tot vreun scurt e de vina?
*




releul e dus.si al meu era asa de oxidat incat nu mai decupla.
Bolo_BCD
vezi plusul dupa bec(firul acela bandajat, de fapt si singurul) sa nu atinga cu oglinda proiectorului.papucul are izolator pe el?


ai dreptate
dupa ce am izolat papucul mai mai se arde....
cred ca atingea oglinda sau ceva
merci
CriSTI68
aceeasi problema am avut-o si eu, la mine era totul de la sigurante, aveam sigurante din plastic care au fost inlocuite cu cele ceramice si no problem cu sigurantele de atunci smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.