Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fara frane :((
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danni_zap83
Salut !!! Tocmai ce am venit de acasa , din provincie in Bucuresti si cand eram sa intru in crevedia ,daca cumva cunoaste cineva drumul , iar la o trecere de cale ferata am franat ca aveam cam 70 km/h insa frana a tinut si am franat pana la vreo 40 km/h cand am auzit ca ceva s-a rupt , pedala de frana era la podea iar frane bineinteles ca nu mai aveam . Noroc ca am avut loc sa trag repede dreapta si sa o opresc cu frana de mana . Problema e ca auzeam eu cu o zi mai inainte un hurtuit la roata stanga fata cand franam , dar am asteptat sa vin pana ajung in Bucuresti sa rezolv problema . Se pare ca asa o sa fac maine, dar daca stie cineva care ar fi problema ca sa fiu in cunostinta de cauza atunci ..multumesc anticipat!!!
EUROPE_
Eu stiu, vreo conducta/furtun spart? Iti curge lichid pe undeva?
danni_zap83
Nu e nici un fel de problema de lichid Chiar in dimineata asta am completat cu lichid de frana chiar daca era suficient .Ideea e ca acum parca e ceva rupt la roata stanga fata si nu imi dau seama ce poate sa fie .E dubios ca m-au lasat de tot franele , nu sa se duca placutele de la o roata .Foarte ciudat si iti doresc sa nu ai parte de asa moment!
yo9hrb
Am patit o data o chestie dubioasa . S-a uzat o placuta de frana in asa hal incat a trecut pe sub suport, iar in momentul actionarii franei tatal meu (ca el era la volan) a trecut cu masina cu tot prin portile de la drum si prin cele de la garaj. Frana a tinut la a 3-a sau a 4-a pedala, cand a ajuns pistonasul pe discul de frana.. Cand am scos roata am gasit si placuta de frana. Sa nu fie aceeasi chestie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.