Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
julyan1985
Am o dacie 1310 din '86. masina merge destul de binisor numai ca am la cutia de viteze o belea. Bag 1 2 3 4 nu-i problema numai ca din a 4 in a 2 nu prea merge cam face figuri si cam caraie cand trag mai tare iar alta problema care o mai am e ca pierd ulei dar nu imi dau seama deoarece am schimbat garnitura de la baie si tot picura pe undeva vreo cateva picaturi

Poate imi dati si mie niste sfaturi sad.gif
mihai0070
biggrin.gif 1 nu mai posta de doua ori ... chiar daca merge greu situl sau netul ...ai rabdare biggrin.gif
2. piersi ulei din motor sau cutie ??? ce miros are uleiul ... in ce zona gasesti picaturile in partea din fata a motorului sau in partea din spate ...
julyan1985
pai de la motor doarece cam la 1 luna 2 mai completez cu vreo juma de litru dar beleaua e la cutie ca nu pot dintra 4 sa bag in a 2.iar cand incerc sa bag caraie dar intra pana la urma
mihai0070
depinde de cum ai ambreajul de strans ... si incel mai rau caz este sincronul pe duca ... turatia in a 4 a este diferita de cat a 2 a si cand bagi a 2 a sincronul este decalat ..nu mai reusestet ca sincronuzeze dinti bine ... dar mai incearca cu dubla debraiere sau adu maneta la punct mort si pe urma in a 2 a si vezi daca mai face ...
julyan1985
si din partea din spate a motorului curge ulei dar se prelinge pana la surubul de la baia de ulei deoarece masina mea e parcata in panta
mihai0070
Pe bloc ...ai urme de ulei ... vezi pe partea cu pompa de benzina ...cu senzorii de ulei filtru de ulei ...faca nu ai ulei pe acolo ...si totusi curge .... ori semeringuri pe undeva la fulii ori umbinare cutie cu motor ...si aici trebuie sa mirosi uleiul si sa vezi ce miros are ca ne dam seama daca este ulei din cutie sau motor ... saca spui ca pierzi din motor mai exista riscul sa ai baia fisurata sad.gif
AAlpine1
QUOTE(julyan1985 @ 25 Feb 2007, 21:23)
Am o dacie 1310 din '86. masina merge destul de binisor numai ca am la cutia de viteze o belea. Bag 1 2 3 4 nu-i problema numai ca din a 4 in a 2 nu prea merge cam face figuri si cam caraie cand trag mai tare iar alta problema care o mai am e ca pierd ulei dar nu imi dau seama deoarece am schimbat garnitura de la baie si tot picura pe undeva vreo cateva picaturi

Poate imi dati si mie niste sfaturi sad.gif
*



sincron treapta a 2 (nu mai reuseste sa franeze)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.