Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
miki_stan
Sal, cum se desface pompa de benzina?? ca sa vad daca are mizerie in ea; ca se cam ineaca masina in treapta 1 si 2; si la carburator m-am uitat sa nu fie infundate jiglerele, am inteles ca are o sita deasupra dar mie frica sa umblu sad.gif se desface greu capacu ala???



Multumesc pt. raspuns; sorry daca am postat alt topic dar la search nu am gasit ce trebuie.


Bafta all. smile.gif
mihai0070
Daca este masina din semnatura ... este simplu ... o cheie fixa de 19 si desfaci piulita aia aurie de sub stutul ala un care intra furtunul de benzina in carburator ... pompa nu are treaba cu datul in nas ca ai CNC care asigura necesarul de benzina
miki_stan
Sal, ce insemna CNC?? sad.gif ca nu stiu ; si dacia mea e din 94 dar recarosata in 2003 la fel ca cea din poza CN 4, dar ieri dupa ce am mers cu ea cam toata ziua 5 -6 drumuri prin buc. pe seara la 18:00 nu mai facea figura cu datu in nas biggrin.gif chiar nu stiu ce are sad.gif e pe toane biggrin.gif
mihai0070
CNC este specific carburator = Camera Nivel Constant eu cred ca tu ai gunoi ... dai cateva sprite tari si vezi daca mai face ...
gogoasa
daca vrei sa o scoti toata pt. curatenie generela (vorbib despre pompa de benzina) cu o cheie de 13 , de preferinta tubulara, merge si cu fixa dar mai dificil, dupa ce ai scos furtunele de tur si retur desfaci cele doua piulite, o data pompa scoasa cu o cheie de 7 (parca) desfaci surubul din capatul (de deasupra) pompei, dupa desfacere cureti sita daca aree mizerie , daca este cazul (rupta) o schimbi pui la loc sita si cu atentie stringi la oc, intii cu mina ca sa comprimi si arcul si apoi cu cheie cit consideri ca e strins suficient pt. a fi etens sa nu traga aer fals, daca vrei sa verifici si membrana pompei desfaci cele 6 suruburi si ferifici daca este rupta, o schimbi si pui totul la lac invers cum ai schimbat, pt. informatii suplimentae dai PM
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.