Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scade turatia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adytza_driver
Am o dacie din 1988 cu motor de 1400 iar in ultimul timp, cand eliberez ambreajul, turatia motorului scade brusc, chiar oprindu-se motorul. Mentionez ca acest lucru se intampla indiferent de gradul de apasare al pedalei de acceleratie(chiar si la blana) si de viteza cu care eliberez ambreajul.Problema este si mai grava la plecarea din panta cand pleaca foarte greu sau deloc. Daca poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi pls!
multumesc.
EUROPE_
Bine ai venit pe forum.
Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici, dar :
Cand dai drumu la ambreiaj e normal ca turatia motorului sa scada ( sa nu interpretezi altceva, fără să fie în viteză ), turația motorului scade simțitor mai ales când motorul este rece, așa fac toate în cazul ăsta.
Însă, eu nu prea înțeleg, dacă te referi că turația motorului scade în sarcină când dai drumu la ambreiaj, atunci e posibil să meargă înfrânată, asta presupunând că aprinderea și carburația sunt reglate bine.
Aștept să explici mai exact efectul.
vyper
trebuie sa reglezi CNC la carburator si sa te uiti la avans...s-ar putea sa fie avansul cam mic
adytza_driver
In sarcina am vrut sa zic, cu a 1 a cuplata, cand vreau sa plec de pe loc, moare.Oricat de mult as tura si oricat de incet as elibera ambreajul.De asemenea, la pante ma rog de ea sa urce, chiar cu treapta joasa (chiar si 1) si pante nu prea abrupte, la cele mai abrupte, se opreste.
adytza_driver
PS : Bine v-am gasit pe forum!!!
mihai0070
Eu cred ca ai ambreajul pe duca ... cred ca patineaza rau ... asa putin este normal sa iti scada turatia cand ridici putin piciorul de pe ambreaj fie pe loc fie in mers ... dar sa o turezi ca nebunul si ea tot sa moara ... este ambreajul dus ...
si PS .. fara doua posturi ... ca moderatorii vegheaza ... biggrin.gif
EUROPE_
Verifica aprinderea mai intai, pune-o la punct. Si vezi dupa aceea daca iti mai face asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.