Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
Adrian78
Încearcă în hypermarketuri. Am observat că uleiurile 5W50, indiferent de producător, au standardele API și ACEEA insă, la 5W40 sau alte tipuri de ulei există standarde acceptate și de Mercedes, General Motors, Volkswagen, BMW, iar unele au si standard aprobat de Porsche. Știe cineva de ce uleiurile 5W50 nu sunt clasificate de producătorii de mașini de mai sus?
Kojak
Azi am schimbat uleiul cu ocazia reviziei de 15000Km: "elf excellium ldx 5W40", ulei full sintetic.
daciafan
acum (13500) am mobil 1 dar la 15 000 voi pune castrol softec 5w 40 (sper ca e mai bun ca primul)
Kojak
@daciafan:
e full sintetic?
dadu221
e cineva care a folosit si elf si havoline sau valvoline ca sa poata face o comparatie ca as fi curios de un elf si n-as vrea sa schimb uleiul degeaba.
YRX
@Adrian78

Si uleiurile 5w50 si 10w60 au aprobari ale producatorilor. Am gasit fisele tehnice de la Castrol care spun urmatoarele:

Castrol Syntec 5w50:
Exceeds all car and light truck manufacturer's warranty requirements for the protection of gasoline, diesel and turbo charged engines where API SM, SL, SJ, SH, CF or CD is recommended. Exceeds European ACEA: A3, B3, B4; Ford WSS-M2C931-A and the engine protection requirements of GM 4718M, ILSAC GF-4 for API Certified Gas line Engine Oils.

Castrol Edge 10w60:
Delivers performance that has been designed especially for the BMW M-series.
High degree of engine protection at elevated high and low temperatures.
Fully synthetic technology.
Specifications / Performance
BMW approval for M series and Z8 models.
API SJ/CF
Ciumpalac
Personal, m-am oprit asupra unui Aral Megatronic 5w50...l-am "ochit" in Selgros, bafta si voua la alegere... up.gif
Corbu'
QUOTE(Kojak @ 5 May 2007, 19:48)
@daciafan:
e full sintetic?
*



Dap, e 100% sintetic si mecanicii cu care am vorbit au zis ca e super ulei.
daciafan
QUOTE(Kojak @ 5 May 2007, 19:48)
@daciafan:
e full sintetic?
*


da este full sintetic
Adrian78
Eu am observat ca acest ulei Castrol Softec 5W40 se gaseste numai in "locatii selecte" pe cand Castrol GTD Magnatec 5W40 (echivalentul pentru motoare diesel) se gaseste peste tot. De ce oare?
Corbu'
Locatii selecte ? Pai il gasesti in Metro si parca era si prin Real. Cam 160 RON bidon de 4L.
Adrian78
Metro si atat ! In Bucuresti nu avem Real. Cam putin ... In Carrefour, Cora, Auchan, Praktiker si alte magazine mai mari sau mai mici nu exista. Deci?
madhorsefuzzy
QUOTE(Corbu' @ 6 May 2007, 22:13)
Dap, e 100% sintetic si mecanicii cu care am vorbit au zis ca e super ulei.
*


QUOTE(daciafan @ 6 May 2007, 22:14)
da este full sintetic
*


O rugaminte: accesati pagina asta, mergeti in sectiunea "Range of products" din josul paginii, accesati link-ul Engine si cititi in pagina pop-up care se deschide ce scrie in dreptul Excellium 0w40 si in dreptul Excellium LDX 5w40 la Description. Apoi veniti pe topic si spuneti-ne si noua la care declara elf "100% synthetic oil " si la care "using ELF synthetics technology". wink.gif
klaus
QUOTE(Adrian78 @ 8 May 2007, 09:33)
Metro si atat ! In Bucuresti nu avem Real.
*
Mai asteapta cateva luni si o sa avem si in Bucuresti...
daciafan
QUOTE(madhorsefuzzy @ 8 May 2007, 09:12)
O rugaminte: accesati pagina asta, mergeti in sectiunea "Range of products" din josul paginii, accesati link-ul Engine si cititi in pagina pop-up care se deschide ce scrie in dreptul Excellium 0w40 si in dreptul Excellium LDX 5w40 la Description. Apoi veniti pe topic si spuneti-ne si noua la care declara elf "100% synthetic oil " si la care "using ELF synthetics technology". wink.gif
*


am o rugaminte...inainte de ne cere noua sa ne informam, informeaza-te tu.
noi vorbeam despre castrol softec 5w 40 care este fara doar si poate sintetic.
madhorsefuzzy
Scuze. M-am uitat aiurea. Bafta!
tuneam
Salut
Azi am facut schimbul de ulei la Prestige. Am 7600 KM, mers mult in Buc, drumuri scurte. Am pus Elf 5w-40 LDX. Problema e ca cei de la service mi-au zis sa vin cu 4L de ulei. Am luat de la metro 1 bidon de 4L si m-am prezentat la Dacoserv. Au pus baietii 4L de ulei, si l-au scurs pe cel vechi in bidonul in care era cel nou. Din fabrica masina avea aprope 4 L. La plecare mesterul mi-a zis, ca ar fi bine sa mai pun 0.5L de ulei pentru ca in carte scrie ca intra 4.6L(a scrie, am verif), dar la nivelul de pe joja sunt la 0.5 cm de limita maxima si la vreo 2 cm de lim inf. Credeti ca chiar tb sa mai pun 0.5L ulei?

Multumesc
ThunderRa
Nu trebuie sa mai pui daca ai verificat nivelul corect: ( motor rece, masina pe o suprafata plana )
Kojak
@tuneam:
fii mai explicit, nivelul uleiului masurat pe joja e SUB nivelul maxim sau PESTE nivelul maxim. Ia nivelul maxim ca reper, sau cel minim, dar nu pe amandoua...ca sa pricepem si noi cum stau treburile...
crising
Parerea mea e ca nu ti-au lasat sa se scurga bine uleiul vechi.
In cartea tehnica scrie ca la prestige volumul de ulei (cu schimbarea filtrului) este 4,8L. Te sfatuiesc totusi sa verifici totusi niveul de ulei cu motor rece si pe o suprafata perfect plana.
Kojak
Corect, dimineata, inainte sa pleci "in cursa" e de preferat.
Sau si cand e motorul cald dupa 15-20min. cu masina parcata (oprita), cum spuneau si colegii forumisti, pe o suprafata aproximativ plana (ptr. ca perfect plana, nu prea gasim)
xtremepwa
Gama de uleiuri ELF care este acum pe piata nu mai este ce era inainte, asa ca eu unu nu recomand uleiul elf, asta daca vrei sa duci motorul in cateva sute de mii de km.
blackout
Deci uleiul Elf e prost, DaciaOil e catastrofa, Aral, daca nu scrie pe el "Made in Germany" nu e bun, Mobil daca nu e Mobil 1 si nu e din sursa sigura iarasi nu e bun, Castrol parca mai merge, dar nici asta 100%.
Recomand ulei de la...bunica.
P.S. Uleiul de la bunica nuu e bun pentru cei ce vor sa tina masina peste 200.000km!!!
In ritmul meu si al multora de pe aici asta ar insemna vreo ...20 de ani 10561582.gif
Corbu'
blackout ai prins exact esenta topicului asta. Mai bine zis concluzia la care se va ajunge dupa inca multe pagini. cool.gif
tuneam
Nivelul a fost verificat in service cu masina jos, pe supr. plana. Motorul cald. Ulei-ul vechi a fost lasat sa curga 15 min, pe ceas.
Nivelul uleiului nou e la 0.5 cm mai jos de lim. max.
Cei de la service au aprobat uleiul adus de mine.Filtrul l-am luat de la ei. E acelasi filtru ca pe orice DSN/SZN/Logan pe benzina. Costa 18 RONI la Dacoserv.
ATENTIE la acritura de l amagazin. NU am vazut o vanzatoare mai acra in viata mea.
daciafan
QUOTE(xtremepwa @ 9 May 2007, 20:51)
Gama de uleiuri ELF care este acum pe piata nu mai este ce era inainte, asa ca eu unu nu recomand uleiul elf, asta daca vrei sa duci motorul in cateva sute de mii de km.
*


ai putea fi mai explicit pls...??
$$ilvviu
Tocmai am cumparat Castrol 5W30 din magazinul de piese auto de la coltul blocului. Bidonul de 4 L 148 lei.
KilleR82
La prima revizie mi s-a oferit Mobil 1 ca alternativa la Dacia Oil.
Am ales Mobil 1, 0W40. A fost 400 mii litrul la Dacia Feleac Cluj.
N-am vrut sa mai discut cu ei sa imi aduc eu uleiul.
Oricum am iesit cu revizia mai ieftin decat la multe alte masini.
Uleiul arata bine acum, dupa 3,000 km. Ramane de vazut. Oricum, nu cred ca se compara cu Dacia Oil.
IRONICK
Oricum la 3000km nu trebuie sa se schimbe culoarea prea mult.
KilleR82
IRONICK, ai dreptate, si cel "original" arata bine la 3000 km smile.gif , dar la 7000 km cand m-am hotarat sa il schimb, deja era "bronzat" biggrin.gif
Bine, doar pe la 9000 l-am schimbat, din diverse motive (in special lipsa de "timp")
O sa urmaresc uleiul vara asta, sa vad cum se prezinta (masina mea e din octombrie 2006 si nu prea a vazut calduri mari, cum se prevad in aceasta vara)
tribunul
Faptul ca uleiul se "bronzeaza" e ceva normal.
Braveheart
Am cumparat acu juma de ora un 4 L aral megatronic 5w50..stie careva ceva de el..o fi bunicel..? huh.gif masina e din oct 2006 , uleiul e deja bronzat bine la 9000 de km..

Sa vedem daca ciumpalacii de la service dacia - oradea il vor accepta.. unsure.gif
Adrian78
Poate l-ai luat degeaba biggrin.gif
Braveheart
cool.gif sau poate nu..am de gand sa sun la R&D, sa inregistrez refuzul..dupa care sa imi intind "antenele" ca sa inteleaga tot romanul cum e cu..si fara..wink.gif
Adrian78
Eu nu prea înțeleg ce vrei să spui ... poate e prea dimineață dar nu reușesc să mă prind ce e cu R&D.
daciafan
QUOTE(Braveheart @ 4 Jun 2007, 15:39)
Am cumparat acu juma de ora un 4 L aral megatronic 5w50..stie careva ceva de el..o fi bunicel..? huh.gif masina e din oct 2006 , uleiul e deja bronzat bine la 9000 de km..

Sa vedem daca ciumpalacii de la service dacia - oradea il vor accepta.. unsure.gif
*


uleiul ales de tine este ok, iar ciumpacalacii n-au motive intemeiate sa-l refuze
Braveheart
R N D e un service auto dacia -singurul din oradea acreditat..ideea era sa vedem daca fara nici un fel de interventii accepta uleiul si fac treaba buna, sau apare "interventia" si intorc si ei foaia.. cool.gif
dragoselu
Care ulei de motor e mai bun pentru Dacia berlina: Valvoline sau Lukoil? Am pe cineva care vrea sa-mi faca un bidon de 4 litri ulei cadou, dar la alegere.

D.
vasilica
Mergi pe valvoline
Adrian78
Valvoline !
SJ-70-SSS
Salutari,
Azi am schimbat uleiul la masina mea si am pus Mobil 1 5W40 si surpriza mea a fost ca uleiul pe care mi l-au pus la revizia de 1 an arata foarte bine, comparat de mine cu cel de la alt Logan care a facut schimbul si care era negru. Eu am facut cu el 10.000 km si din cate imi aduc aminte era Dacia Oil, deci nu pot sa zic ca este un ulei, sa zic de neglijat. Acum sper ca Mobilu va duce mai mult. Am dat pe el 125 lei si 12,5 lei pe filtru. Ce ziceti e bun pretul?
l@u
Sigur este Mobil 1 ? Eu nu cred ia mai citeste pe bidon odata si ai sa fii surprins ca este Synt S nu 1
Braveheart
=)) de ce strici bucuria omului mai lau..facuse si el o afacere.. rolleyes.gif
blackout
chestie de brand...produse ale aceleiasi companii, nu vad care e problema.
SJ-70-SSS
Puteai sa o spui pe un alt ton (IRONIC), Braveheart. unsure.gif Oricum, am stat cam 30 minute pe net sa caut originea acestui ulei si intradevar este MOBIL dar fara "1", adica Mobil S. Ce m-a bucurat este faptul ca si acesta este fabricat in aceleasi locuri si sub acelasi brand cu MOBIL 1, respectiv toate sun sub licenta Exxon Mobile, o companie americana raspandita in toata lumea care produce atat Mobil 1 cat si Mobil S , si dau si o adresa: http://www.exxonmobil.com/Siteflow/Brands/..._Brand_Page.asp
l@u
Stai fara grija ca este super uleiul ...eu am facut remarca deoarece nu exista Mobil 1 5w40 ci este 0w40 dar oricum uleiul este foarte bun.

10 Jun 2007, 16:06:
QUOTE(blackout @ 9 Jun 2007, 10:10)
chestie de brand...produse ale aceleiasi companii, nu vad care e problema.
*



Nu compara Mobil 1 cu Synt S ca sunt 2 uleiuri total diferite atat ca specificatii dar mai ales ca pret
blackout
Nu m-am referit la specificatii, m-am referit la faptul ca sunt produse ale aceleiasi companii dar vad niste posturi pe aici din care reiese ca mobil daca nu e mobil 1 nu ar fi bun.
De fapt am mai spus-o intr-un post anterior, citez:" uleiul Elf e prost, DaciaOil e catastrofa, Aral, daca nu scrie pe el "Made in Germany" nu e bun, Mobil daca nu e Mobil 1 si nu e din sursa sigura iarasi nu e bun, Castrol parca mai merge, dar nici asta 100%."
Va spun eu, pana la urma, uleiul de la bunica e cel mai bun. 10561582.gif
l@u
Gresit : Untdelemn de la bunica wink.gif
Braveheart
ideea e ca Mobil S nu e 100% sintetic..atat.
Adrian78
Supun dezbaterii publice o informație care am auzit-o ieri de la cineva care părea că știe ce spune: Pentru motoarele Renault se recomandă uleiurile ELF și MOBIL. Nu că nu ar merge și cu alte uleiuri doar că astea 2 reprezintă alegerea optimă pentru aceste motoare. Am înțeles că la mijloc ar fi vorba și de tipul materiei prime din care se face uleiul.

Ce părere aveți?

... de asemenea informația că uleiul Castrol ar fi alegerea optimă pentru motoarele grupului Volkswagen.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.