Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
router
QUOTE(Adrian78 @ 21 Nov 2007, 18:47)
Pentru cine interesează ... în Selgros este la promoție ulei de motor Mobil Synt S 5W40 - bidon 4 L - 1.100.000 lei ... atrăgător preț, nu-i așa?
*




eu am dat pe el in jur de 1.6 mil din Metro

ce teapa mi-am luat sad.gif
DomnulK
dar daca bagi intr-un motor care a mer pana acum cu 5w40 ukei 5w50, ce poate sa pateasca acel motor?
din cunostintele mele stiu ca nu e bine sa bagi in logan de exemplu ulei 20w40.
router
citeste manualul tehnic sa vezi care sunt gradele pe care le poti avea la ulei.

din cate stiu eu pe logan benzina merge sa pui 0-5-10 W COMBINAT CU 30-40-50

succes
daciafan
vad ca sunteti incantati peste masura de Mobil 1...vai de capul lui
contador
mie imi place
Victorine
ARAL High Tronic 5W-40 sintetic
hunior
numai si numa Mobil Synt S 5W40 de trei oare am pus, sunt tare multumit, urca in tura mai bine, si comsuma maiputin cu 0.2-0.3 litri, dupa CB.
router
QUOTE(hunior @ 8 Feb 2008, 19:35)
numai si numa Mobil Synt S 5W40 de trei oare am pus, sunt tare multumit, urca in tura mai bine, si comsuma maiputin cu 0.2-0.3 litri, dupa CB.
*




eu de cand bag Mobil Synt S 5W40 mi-a crescut consumul cu un litru la suta
bogdan_90
eu acum am trecut dupa daciaoil pe elf evolution SXR 5w40. se simte diferenta .
CONDARU321
Saptamana asta ii pun si eu ARAL Blue Tronic 10W40 .Acum are Dacia OIL.Sper sa nu fiu dezamagit.
$$ilvviu
DaciaOil e un rahat de ulei, eu as innebuni sa stiu ca in masina mea de 8-9-10 mii de euro pun astia untdelemn.
De fapt baietii sunt meseriasi, impusca 2 iepuri dintr-o lovitura: reduc costurile consumabilelor si se asigura ca te au de client dupa terminarea garantiei (dupa 50 mii km cu Lubrifin schimbat la 15 000 km nu prea le vad bine pe saracele motoare, mai ales DCI-urile, cu turbina).

9 Feb 2008, 22:10:
Am auzit ca singurul ulei care vine imbuteliat e Castrol.
Mobil si Aral vin la butoaie si este ambalat in Romanica. De aici si parerile impartite despre ele. Unii vanzatori sunt corecti, altii sunt... romani.
daciafan
va pasa de motorul masinii voastre? folositi cu incredere lubrifiantii Castrol
ThunderRa
@daciafan: ....suna ca o reclama poasta la tampoane...

Eu am folosit pana acum Elf Excellium LDX 5W40 si vreau sa incerc Elf Excellium Full-Tech 0W30. Oricum, contrar unor pareri de pe forum, si LDX-ul de la Elf e la fel de sintetic ca si Mobil 1 ... Cel putin sunt incadrate in aceleasi categorii de producatorii de auto.
cristi.r
Mda, un post care cam contrazice sfaturile pe care le-ai dat pana acum ...
QUOTE($$ilvviu @ 9 Feb 2008, 23:09)
DaciaOil e un rahat de ulei, eu as innebuni sa stiu ca in masina mea de 8-9-10 mii de euro pun astia untdelemn.
[...]
Am auzit ca singurul ulei care vine imbuteliat e Castrol.
*


Ai auzit prost !!! Daca vrei un ulei la care romanii care nu au treaba nici macar cu eticheta, pune Liqui Moly. Ala sigur e facut, imbuteliat, etc, in Germania. Si pretul pe masura. Nu-i fac reclama, doar ii cunosc traseul de distributie. Insa la uleiurile fabricate prin alte parti imi vine in cap comparatia aia cu soferul neamt care invarte mai cu talent volanul de 1500 de iepuroi salariu ... biggrin.gif tot pe aici am citit ... aa, da, la topicul ala cu scandalul nokia ...
Iar la dci, stiu masini alergate 100.000 km numai cu dacia-oil, pentru ca, fiind masini de agenti de vanzari, nu se sinchiseste nimeni de motoarele lor. Si mai sunt si in garantie (extinsa, 3 ani). Si inca mai alearga ... Iar la dci-urile de pe logan, uleiul se schimba la 10.000 si nu la 15.000 ca la benzinar. Poate stiu ei de ce.
Si ar trebui, totusi sa argumentezi, intr-un fel sau altul, de ce dacia-oil este un rahat de ulei. Banuiesc ca l-ai analizat intr-un laborator si-ai vazut ca nu respecta ceea ce scrie pe bidon. Nu ? Caci daca-i asa, o sa te rog sa pui si un scan al buletinului de analiza.



@daciafan, nu-mi pasa !!! Ca doar n-o sa ies la pensie cu el/ea (motorul/masina). O singura data mi-a pasat si era sa stric motorul. Manca benzina la greu si nu tragea deloc. Si-a revenit dupa ce am pus lubrifin, d-ala de rahat ... Mai putin zgomot, consum ameliorat de combustibil.
bobo77
Parerea mea este ca 5w30 de la Dacia este un ulei bunisor, nu mai exagerati ca este de rahat...
Kojak
...elf excellium ldx 5w40 full sintetic, incepand de la primul schimb de ulei efectuat la 15000km.
raqzvan
QUOTE(cristi.r @ 10 Feb 2008, 14:17)
Mda, un post care cam contrazice sfaturile pe care le-ai dat pana acum ...

Ai auzit prost !!! Daca vrei un ulei la care romanii care nu au treaba nici macar cu eticheta, pune Liqui Moly. Ala sigur e facut, imbuteliat, etc, in Germania. Si pretul pe masura. Nu-i fac reclama, doar ii cunosc traseul de distributie. Insa la uleiurile fabricate prin alte parti imi vine in cap comparatia aia cu soferul neamt care invarte mai cu talent volanul de 1500 de iepuroi salariu ... biggrin.gif tot pe aici am citit ... aa, da, la topicul ala cu scandalul nokia ...
Iar la dci, stiu masini alergate 100.000 km numai cu dacia-oil, pentru ca, fiind masini de agenti de vanzari, nu se sinchiseste nimeni de motoarele lor. Si mai sunt si in garantie (extinsa, 3 ani). Si inca mai alearga ... Iar la dci-urile de pe logan, uleiul se schimba la 10.000 si nu la 15.000 ca la benzinar. Poate stiu ei de ce.
Si ar trebui, totusi sa argumentezi, intr-un fel sau altul, de ce dacia-oil este un rahat de ulei. Banuiesc ca l-ai analizat intr-un laborator si-ai vazut ca nu respecta ceea ce scrie pe bidon. Nu ? Caci daca-i asa, o sa te rog sa pui si un scan al buletinului de analiza.
@daciafan, nu-mi pasa !!! Ca doar n-o sa ies la pensie cu el/ea (motorul/masina). O singura data mi-a pasat si era sa stric motorul. Manca benzina la greu si nu tragea deloc. Si-a revenit dupa ce am pus lubrifin, d-ala de rahat ... Mai putin zgomot, consum ameliorat de combustibil.
*


Din moment ce chinezii falsifica Ipod-uri, Iphone-uri, Dreambox-uri, de nu-ti dai seama ca e fals nici dupa ce il faci bucati si-l compari cu originalul, cat de greu crezi ca e sa falsifice cineva un bidon de ulei, o eticheta cu holograma si o hartie care sa-i ateste originea. Nu poti fi niciodata sigur ce ulei e de fapt in bidonul pe care tu tocmai ai dat o gramada de bani. Cum ti-e norocul...
Recunosc ca si eu am bagat ELF 5w40 in frigider, insa Supernova lu' tata are 107.000 km rulati cu Dacia Oil si n-are nici pe dracu (la motor).
DomnulK
greu nu e,dar tu crezi ca daciaoil-u nu poate sa primeasca acelasi "tratament" ca si IPod-ul?... dar..inca mai sper sa nu bag floriol in motor.

stai tu linistit ca daca nu esgti atent in service iti baga baietii 2 litri de ulei nou si un litru din ce au scos din motorul tau... am vazut de nenumarate ori, motiv pentru care refuz sa-mi fac schimbul de ulei sau orice alta operatiune intr-un service in care nu pot sta langa masina cat dureaza operatiunea in cauza.
cristi.r
Pai daca mergem pe ideea asta eu as zice sa ne luam bicicleta. Acolo macar fake-ul nu e asa costisitor ...
Diabolique
dupa ce am citit vreo 4 ore topicul asta am ramas ca vitelu la poarta noua....se apropie revizia de 2 ani si nush ce ulei sa bag in ea.

cred ca un ulei 5W-40 ar merge excelent la un Logan. acu mai ramane de stabilit marca...dacia oil nu mai pun oricum. prima data am avut din fabrica texaco, anu trecut mi-au pus lubrifil. dupa mine(umila mea parere subiectiva) e un rahat de ulei, nu-mi place deloc cum se comporta dupa 7000 km. la cat e de negru presupun ca a tot curatat murdaria de prin baia de ulei da saracului motor nu prea ii convine.

am sa ma bag si pe topicurile cu reviziile, sa mai vad ceva pareri, apoi ma uit la preturi si ma hotarasc eu pana la urma.
daciafan
no offence dar la ce mizerii ai bagat pana acum ori ce ai baga de acum incolo nu poate fi decat peste
danutsb
Mobil 5w40 TXT Sintetic
router
Azi dupa ce am facut revizia de 1 an (11300 km) si am pus al doilea schimb deja cu Mobil 5w40 am mers cam 100 de km in Bucuresti si consumul a scazut de la 9% la 7.5 %.


einstein1984
Consumul ti-a scazut multumita schimbarii filtrului de aer, nu a uleiului. Desi exista un 5W30 "energy saving " de pe la Elf sau Mobil care se lauda ca face si asa ceva.
YRX
Filtrul de aer pe de o parte, dar sa nu fie si conditii de trafic diferite (viteza medie), mi se pare cam prea bine 7,5 % in Bucuresti.
cristi.r
QUOTE(Diabolique @ 28 Feb 2008, 22:28)
cred ca un ulei 5W-40 ar merge excelent la un Logan.
*


De ce ?
einstein1984
Poate pentru ca asa zice producatorul?
bogdan_90
elf evolution SXR 5w40 de uleiul asta ce parere aveti?
router
QUOTE(YRX @ 9 Mar 2008, 12:37)
Filtrul de aer pe de o parte, dar sa nu fie si conditii de trafic diferite (viteza medie), mi se pare cam prea bine 7,5 % in Bucuresti.
*



SIncer nu stiu daca e si de la filtrul de aer. Daca asa spuneti poate ca asa e.

Tot ce stiu eu este ca viteza media a fost tot in jur de 25 de km/h si ca am facut cam 100 de km in oras ieri si atat mi-a luat.

Acum sper sa imi consume tot atat de putin si in zilele lucratoare.
YRX
Da, la 25 km/h se prea poate. Eu nu vad mai mult de 17.
In alta ordine de idei, acu' o saptamana mi-am schimbat si eu uleiul (cu filtre & stuff). Am trecut de la 5W50 la 0W30 (ca tot se lauda toti producatorii cu economia de combustibil). Diferenta de consum in aproximativ aceleasi conditii (medie de 17 km/h, Bucuresti, aceeasi masina, acelasi sofer, aceeasi benzina)este cam de 0,5 l/100, de la 10,2-10,3 la 9,7-9,8. Mai ramane sa studiez problema in continuare, dar in linii mari cam asta este realitatea.
Mihai R
@router: 7.5% pe logan benzina? Daca da, ai CB sau ai calculat tu? Ca daca ai calculat tu, nu se pune. smile.gif
router
7.5% imi arata computerul de bord dupa ce am resetat si am mers 100 de km in Bucuresti.

Viteza media aratata de computerul de bord era 25 km/h
laurentiu78
Valvoline a doua oara, 10 W 40 , sunt tare multumit. Sa se invarta roata! icon_mrgreen.gif
Kunt
QUOTE(bogdan_90 @ 9 Mar 2008, 13:13)
elf evolution SXR 5w40 de uleiul asta ce parere aveti?
*



Pun si eu aceeasi intrebare, n-am mai gasit excellium si am luat dintr-asta. Pe site e cam neclar, zice ca e recomandabil pt diesel dar la aprobari apare si benzina. O fi bun ?!
Mihai R
@router: 100km cu cb resetat nu mi se pare relevant. Ca si eu la diesel pot sa scot 4.ceva - 5 pe 100km in Bucuresti daca merg batraneste la 3 dimineata cand nu mai merg semafoarele si nu mai circula nimeni. Zi-ne consumul afisat dupa ce ai consumat un plin. Eu unu astept cu interes.
router
8% in oras dupa o saptamana
aikon02
Am si eu o intrebare:
VAd ca in manualul de intretinere scrie ca daca masina este folosita preponderent in oras (cu medie de 30km/h) se recomanda ca uleiul sa fie schimbat la 7500 km. Bun eu am verificat uleiul cand am luat masina de prin noiembrie si era curat (limpede) se vedea joja galbena cand te uitai la nivel , acum am 7620 km si m-am uiat din nou si uleiul are o culoare inchisa de nu se mai vede joja. Tin sa precizez ca in jur de 25 % pe luna drumurile sunt prin exteriorul orasului iar restul in oras si media in oras undeva la 28 - 30 km/h. Intrebarea ar fi , trebuie sa schimb uleiul acum sau sa il las pana fac 15.000 km ? Ce parere aveti
tribunul
QUOTE(cadavre- @ 16 Mar 2008, 14:30)
@router: 100km cu cb resetat nu mi se pare relevant. Ca si eu la diesel pot sa scot 4.ceva - 5 pe 100km in Bucuresti daca merg batraneste la 3 dimineata cand nu mai merg semafoarele si nu mai circula nimeni. Zi-ne consumul afisat dupa ce ai consumat un plin. Eu unu astept cu interes.
*




Acum am vazut, a zis 25km/h.
Deci, trafic foarte lejer.
einstein1984
Ce legatura are consumul cu uleiul?
tkx
azi am cumparat ulei pt prima revizie. desi oscilam intre elf sxr si ldx (5w40 amandoua) pana la urma am luat elf sxr 5w30 fuel economy din acela cu filtru inclus. totusi am mai cumparat si un filtru separat. problema e ca la temperatura camerei pare prea fluid, oare la cald cum o fi? unsure.gif
tribunul
Baga o canuta cu ulei in cuptorul de la aragaz.
tkx
ar fi o idee insa nu mai am timp acum sa incerc.

LE. conform graficului 2 din primul post ar trebui sa stau linistit, dar daca ma uit la primul wacko.gif
crising
QUOTE(aikon02 @ 17 Mar 2008, 13:36)
Am si eu o intrebare:
VAd ca in manualul de intretinere scrie ca daca masina este folosita preponderent in oras (cu medie de 30km/h) se recomanda ca uleiul sa fie schimbat la 7500 km. Bun eu am verificat uleiul cand am luat masina de prin noiembrie si era curat (limpede) se vedea joja galbena cand te uitai la nivel , acum am 7620 km si m-am uiat din nou si uleiul are o culoare inchisa de nu se mai vede joja. Tin sa precizez ca in jur de 25 % pe luna drumurile sunt prin exteriorul orasului iar restul in oras si media in oras undeva la 28 - 30 km/h. Intrebarea ar fi , trebuie sa schimb uleiul acum sau sa il las pana fac 15.000 km ? Ce parere aveti
*


Avand in vedere ca e primul schimb de ulei eu iti recomand sa-l faci mai devreme de 15000 km, undeva la maxim 10000. Apoi daca folosesti un ulei mai bun (de la Elf in sus) il poti tine lejer si 15000 dar cu conditia ca vit medie sa fie totusi peste 30km/h. Daca ai drumuri preponderent urbane schimba-l totusi pe la 10000.
ilgo
Mobil [1] 5W-50 dar ma gandesc daca sa trec pe Mobil [1] 0W-40.
Uleiul din fabrica l-am schimbat singur la 4500km si ce a iesit nu semana deloc a ulei. Mai degraba aducea a apa din canalizare. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca il mai tineam inca 10500km mad.gif

O "canuta cu ulei in cuptorul de la aragaz" suna periculos dar ce puteti sa faceti e sa bagati in congelator o sticluta cu 200ml din uleiul vostru preferat de motor sau c.v. si sa vedeti cum arata dupa doar 1/2 ora ph34r.gif

Uleiul folosit era mult mai fluid decat cel proaspat la orice temperatura, probabil din cauza benzinei cu care era contaminat.
Cyrusmddd
trecut de pe castrol 5w40 pe dacia oil 5w30 (din pacate).
router
miscare cam gresita

cica nu e bine sa retrogradezi calitatea uleiului

mai ales ca vine vara si temperaturile ridicate sunt la moda
Cyrusmddd
Da asa este, insa nu am avut ce face ca nu m-au lasat sa imi aduc uleiul meu.
La telefon mi-a zis ca au Elf si Dacia Oil, insa cand am ajuns acolo elf nu mai aveau.
O parere personala: in 100km mi se pare ok Dacia Oil, mai silentios la relanti motorul.
PaulT
Data viitoare nu te mai lua dupa ei.Asa au incercat sa-mi faca si mie si pana la urma au pus ce am adus eu.Producatorul cere sa fie folosit un ulei care corespunde anumitor norme.Dar nu poate sa iti impuna ce marca de ulei sa folosesti.
Cyrusmddd
Da asa este. Peste vreo 7000km il schimb cu ceva mai bun.
raqzvan
QUOTE(crising @ 17 Mar 2008, 16:27)
Avand in vedere ca e primul schimb de ulei eu iti recomand sa-l faci mai devreme de 15000 km, undeva la maxim 10000. Apoi daca folosesti un ulei mai bun (de la Elf in sus) il poti tine lejer si 15000 dar cu conditia ca vit medie sa fie totusi peste 30km/h. Daca ai drumuri preponderent urbane schimba-l totusi pe la 10000.
*


Sa inteleg ca esti inginer la Dacia sau la un alt producator auto? Te bazezi pe vreun studiu concret cand faci respectivele afirmatii (pardon ... RECOMANDARI) sau pur si simplu iti dai cu parerea? Daca ar fi sa imi dau si eu cu parerea as zice sa se utilizeze consumabilele recomandate de producator (in cazul uleiului, macar sa respecte normele recomandate de producator) si reviziile sa fie facute la timp (dupa cum recomanda cartea de service cu care a venit masina). In rest... km fara numar si bani de benzina la fel!

P.S. A trecut vremea Daciilor 1300 carora le faceam rodajul cu Undelemn de la Bunica si le schimbam uleiul la 5000km.
De asemenea, contrar impresi(ilor) unora, Loganul nu e un supercar cu motor W16 quad-turbo si cu 5 supape/cilindru. Stiu ca e dureros, dar le reamintesc celor ce au uitat ca Logan-ul e o masina de buget redus, proiectata pentru COSTURI de productie si DE INTRETINERE MICI.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.