Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
einstein1984
QUOTE(Andy_ACS @ 25 Aug 2008, 13:57)
@Liviuta
- uleiul dacia este Texaco
-
*


De fapt e total-Elf, dar nu mai conteaza. Texaco era acum 5-6 ani.
Andy_ACS
E posibil, nu am folosit niciodata, dar am citit pe forum ca e Texaco.

Bafta!
DigitalScribe
Schimbul de ulei + filtru ulei + filtru aer in Iasi e gratuit la Auto-Center daca cumperi de la ei toate trei.

M-a costat 185 ron 4 litri Aral 5W-40 HighTronic + 1 filtru Renault ulei + 1 filtru aer (nu stiu marca; era intr-o punga si se vedea clar ca-i filtrul potrivit). 112 ron parca era bidonul de ulei, vreo 28 ron filtru ulei si restul filtru aer.

Schimbat recent (am mai scris pe un topic de service-uri acelasi lucru, sper sa nu mi-o incasez ca ma repet dar se potriveste mesajul in ambele topicuri).
raoul.
dap! am ramas in minte cu imaginea in care maimuta din service forta capacul filtrului de aer si astazi m-am decis sa vad ce si cum . si.... maimuta mi-a pus filtrul aiurea si s-a rupt putin din buza de cauciuc si l-a indoit mad.gif . recomand ca la schimburile normale sa va murdariti voi pe maini! veti face o treaba de o mie de ori mai de calitate plus ca iesiti mai ieftin!
daciafan
QUOTE(tuneam @ 25 Aug 2008, 12:27)
Castrol Mangna Tech 5w-40, scrie pe el ca e sintetic. Eu d-asta am pus. O fi bine? rau?
*


e perfect
vineri il schimb si eu
am avut softec acum pun magna tech 5w 40
pentru mine castrol e singurul ulei restul pur si simplu nu exista
kikked
are motor Reno si ii pun Elf in consecinta. Excelium parca 5w40
parpanel
Vedeti ca la Prisma Braila nu mai primesc la revizie cu uleiul propriu sau alte piese de schimb care nu sunt luate de la ei.
Daxx
AM vazut la Selgros un Elf 5w40 (Evolution sau Competition), dar nu am inteles daca e bun pt motoarele pe benzina. Scria pe spatele cutiei ceva de genul 'optimizat pt tehnologie common-rail'. Mentionez ca alaturat era si un Elf pe care scria 'Turbo diesel' parca..
Idei?
tkx
scrie, dar daca te uiti pe spate zice pt toate motoarele diesel sau pe benzina...
emy31
astazi am fost prin hypermarketuri in cautare de ulei.
In motor am Mobil 0W40 adus "de afara" si am cautat acelasi produs..
Pe eticheta lipita de importator scrie ca e produs in Belgia dar,citind pe spatele bidonului specificatiile,am dezlipit eticheta (se desface ca o pagina) si am gasit ceva interesant....MADE IN TURKEY
Ce sa mai crezi?E din Belgia sau din "tara pirat"?Acum nu stiu ce sa fac....parca nu as schimba producatorul...dar parca nici Turcia nu prezinta incredere...Voi ce credeti?
annem
Chestia asta o stiu cam de un an. Eram la AMG, eu cu Texaco, toata lumea cu Mobil-ul. Am vazut pe un bidon gol, in partea dreapta jos, un "i" (probabil "information"). Deschid, sta scris in citeva limbi ca e facut in Turcia.
Orice s-ar spune, cred ca este totusi Mobil. Dar parca nu-ti vine sa dai pe un bidon de Mobil turcesc 150 lei, adica tot atit cit dai pe un Texaco sau Valvoline olandez, sau un Castrol nemtesc.
Ca sa vezi ce inseamna marca! Sau, poate ca lumea inca nu stie. Chiar eu am scris despre asta, dar n-a prea interesat pe cineva. O sa ma duc acum la revizia de 3 ani si o sa vad daca inca mai exista Mobil-mania. Poate ca acum toata lumea pune Dacia Oil Plus cu loganele, scirbita fiind de "performantele total nesatisfacatoare" are Mobil-ului turcesc.

Uleiurile Mobil oficial comercializate la noi de 5, 10, 15 si 20 sint sigur facute in Turcia, pentru ca asa scrie pe bidoane (vezi a doua inscriptionare). Mai sint unii, care cica aduc Mobil direct din America la preturi fara concurenta, dar data fabricatiei iti taie elanul de a cumpara (3-4 ani vechime), chiar daca termenele de garantie sint de 5 ani.

Din proprie experienta stiu ca, atunci cind un ulei comercializat poarta o marca principala americana, gen Castrol, Mobil, Valvoline, Chevron-Texaco-Havoline, Esso, Pennzoil, nimeni nu ar trebui sa-si faca probleme de calitate. Trebuie doar verificate sigiile, inscriptionarile de autenticitate si data fabricatiei. Mult mai suspecte sint uleiurile gen Total-Elf, Shell sau BP, chiar daca acestea nu sint facute in Romania sau Turcia.
In trecutul nu prea indepartat, americanii au primit ceva tepe din partea Shell sau BP, asa ca multi au virat-o complet spre vechile lor marci, printre care Pennzoil (detinuta de Shell) si Castrol (detinuta de BP). Si la noi Dacia tot recomanda acum vreo 10 ani Shell. Multi ne-am prajit masinile si buzunarele cu acel Shell nenorocit fabricat parca in Austria sau Franta. Acum, practic uleiurile Shell au disparut de la noi, nu datorita retragerii Shell din Romania, ci tocmai datorita tepelor.
draculafly
corect mobil 5w40 este made in turkey dar mobil 5w30 surpriza scrie made in EU.acum o intrebare elf nf 5w40 o fi mai bun decat elf sxr 5w40?precizez ca primul e facut in franta sau cel putin asa scrie pe eticheta iar al doilea este imbuteliat si distribuit de lubricant romania?? pareri??
tribunul
Iar daca scria made in China...nu mai cumparati?
emy31
si pe Castrol scrie ca e fabricat in UE...deci poate fi si acela din Turcia....si chiar cred ca este....ce e facut pentru europa de est sunt niste "replici" ieftine tocmai datorita puterii mai scazute de cumparare a saracilor estici...problema e ca preturile au cam ajuns la nivelul celor din vest dar noi tot cu facaturile am ramas...
Iar daca srie made in China e normal sa ma gandesc de 10 ori inainte de a da 200 ron pe 4 litri de ulei...
Executron
Daca scrie made in UE, inseamna ca e made in European Union. Turcia nu e EU.
bogdan_90
elf nf 5w40 asta l-am vazut si eu da scrie ca e pt motoare pe benzina cu turbo, merg pe astea de logan? ca asa baga si eu din ala
danic
Salutari, pana acum am bagat ulei Castrol Magnatec 5W40 ....nu stiu daca conteaza faptul ca l-am luat numai din Germania......acum pot sa achizitionez ulei Motul 5W40....la pretul de 40 lei litrul....si nu prea am gasit feedback-uri referitor la acest ulei....pe pagina lor este cat vrei, dar ce nu face omu sa-si vanda marfa....sper sa ma ajutati si voi in a-mi face o parere despre acest ulei. multumesc.
Liviuta
[attachmentid=1627476745]Am facut si eu schimbul de ulei , am bagat Castrol magnatec 5W40 . Am 25300km . M-am uitat pe net si nu prea m-am lamurit daca acest ulei este bun pentru motoarele pe benzina . Nu stiu ce sa fac . Un sfat nu ar strica . Mecanicul din service a garantat ca acest ulei este bun pentru motoarele pe benzina si la nr. de km .
tkx
vad acolo un c3, care e norma de diesel
Liviuta
Nu stiu cat de clar este acest atasament dar pe el scrie :
SAE 5W40
API SM/CP
ACEA A3/B3/B4 , C3
Un sfat .
DMP
E special pentru benzina uleiul pus de tine, Liviuta.
Pentru diesel este Castrol Magnatec Diesel 5w40 B4 (are capacul de culoare neagra) iar pentru benzina este Castrol Magnatec 5w40 C3 (capacul rosu).

Clasificarile sunt API SM/CF pentru 5w40 C3 si API CF pentru 5w40 B4.
La ACEA sunt identice: ACEA A3/B3/B4, C3.

LE:
In ceea ce proveste acel C din norma ACEA el se refera la:

C : Catalyst compatibility oils
C1 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines requiring low friction, low viscosity, low SAPS oils with a HTHS higher than 2.9 mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life and provide fuel economy benefit.
Warning: these oils have the lowest SAPS limits and may be unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.
C2 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines designed to be capable of using low friction, low viscosity oils with a HTHS higher than 2.9 mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life and provide fuel economy benefit.
Warning: these oils may be unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.
C3 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines. These oils will increase the DPF and TWC life.
Warning: these oils may be unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.
C4 Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines requiring low SAPS oil with HTHS higher than 3.5mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life.
Warning: these oils may be unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

SAPS: Sulphated Ash, Phosphorus, Sulphur
DPF: Diesel Particulate Filter
TWC: Three way catalyst
HTHS: High temperature / High shear rate viscosity
EGR: Exhaust Gas Recirculation

Sursa
Liviuta
smile.gif Mi-ai redat zambetu . Totusi de ce pe castrol.com nu gasesc "castrol magnatec 5w40 ?
DMP
Nu stiu.
Si eu am cautat la ei pe site atunci cand au schimbat gama de produse (cand a aparut Castrol Edge, etc) si nu am gasit.

Eu am folosit anterior in dci-ul meu Castrol GTD Magnatec 5w40 si cand au schimbat gama am trecut la Castrol Magnatec Diesel 5w40 B4.
Nu am gasit nimic pe site la Castrol si am scris un mail la importatorul Castrol in Romania, Premium Lubricants Romania, si mi-au raspuns ca Magnatec 5w40 B4 inlocuieste GTD Magnatec 5w40 in gama si ca uleiul are o noua formula.
Mi-au zis ca nu apare pe site pentru ca nu ar fi actualizat site-ul. Insa nici pana astazi vad ca nu l-au actualizat.
tkx
Norma ACEA

Standardele ACEA sunt impartite in trei categorii:

A pentru motoare pe benzina
B pentru motoare diesel
C pentru motoarele diesel ale vehiculelor comerciale si camioanelor

Fiecare categorie cu specificatiile ei cuprinde mai multe nivele de performanta, indicate printr-un numar (1,2,3 etc), urmate de ultimele doua cifre, reprezentand anul celei mai recente versiuni introduse.
Liviuta
Am un prieten stabilit in Germania , am sa-l rog pe el cand are timp sa mearga si sa vada ce este cu acest ulei la ei . Chiar acum am sa-i dau un mail , am sa-i dau si atasamentele .
IRONICK
QUOTE(danic @ 14 Oct 2008, 00:13)
......acum pot sa achizitionez ulei Motul 5W40....la pretul de 40 lei litrul...
Vezi ca pe forum este "unu" ainstain care recomanda ...
kumpel
QUOTE(Liviuta @ 14 Oct 2008, 12:08)
[attachmentid=1627476745]Am facut si eu schimbul de ulei , am bagat Castrol magnatec 5W40 . Am 25300km . M-am uitat pe net si nu prea m-am lamurit daca acest ulei este bun pentru motoarele pe benzina . Nu stiu ce sa fac . Un sfat nu ar strica . Mecanicul din service a garantat ca acest ulei este bun pentru motoarele pe benzina si la nr. de km .
*


Eu folosesc acest tip de ulei de 40.000 de km incoace. Mi se pare un ulei foarte bun. De fiecare data cand il schimb dupa 15.000 km arata bine, adica frumos colorat dar nu ars si foarte unsuros. Intentionez sa-l folosesc atata timp cat am aceasta masina. La urmatoarea depinde ce motor va avea
DMP
Am vazut si eu ceea ce a postat tkx de pe elf.com.ro
Acum am vazut si eu pe alte site-uri ca norma C se aplica motoarelor atat diesel cat si pe benzina.
Sincer, nu sunt din domeniu si nu stiu exact cum sta treaba dar ma gandesc ca in fiserul pus de mine clasificarea este din 2007 si este direct de la sursa, ACEA.

Ca o completare la ce am scris mai sus, Magnatec 5w40 C3 e atat pentru benzina (SM, A3) cat si pentru diesel (CF, B3/B4) in timp ce Magnatec 5w40 B4 e doar pentru diesel (CF, B3/B4). Probabil B4 are mai multi aditivi de curatare decat C3.

Schumi
Salut! Ce ulei ma sfatuiti sa pun la Loganul meu 1.4 MPI: sintetic sau semisintetic avand in vedere ca intr-un an eu fac cam 7000km si trebuie sa-l schimb oricum? Stiu ca sintetic e cel mai bun ( si cel mai scump) dar nu fac nici macar 10.000km intr-un an.

Andy_ACS: nu e vorba de cat mai ieftin aici, ci de faptul ca daca pun, de ex, un Elf semisintetic si il schimb la 7000km e bun pt motor sau nu? Ma gandeam ca e pacat sa dau 150-200 lei pe un ulei sintetic si sa-l "arunc" dupa 7000km.Asa un Elf e cam 100 lei/4 litri. Un Castrol Magnatec e 150/4 litri. Vad ca de Dacia Oil fuge cam toata lumea.
P.S. Sunt economist si ma gandesc la "economie" smile.gif
Andy_ACS
Daca 60 ron sunt o suma importanta pentru tine poti pune 10W40. Totusi 5w40 sau 5w30 sunt bune in ideea in care mergi cu masina si iarna (nu neaparat multi km). Alea cu 5Wxx sau 0Wxx sunt indicate in sezonul rece. Cum alea cu 0Wxx sunt scumpe le eliminam (raman doar pt cei pasionati/tipicari/cu prea multa dragoste pt masina).
Eu as recomanda pentru tine Dacia Oil 5w30 daca vrei ieftin. Poti baga linistit si 10w40, merge si iarna, dar e mai bun un 5w30 sau 5w40.

Bafta!
tkx
7000km/an, daca o tii 10 ani faci 70000. hai sa zicem 100000km. cred ca duce fara pb si cu dacia oil.
Liviuta
Poate intereseaza , asa ca revin .
Andy_ACS
@Liviuta - asta am bagat si eu la mine, dar am avut 2 bidoane de 2L in loc de 1 bidon de 4L. E bun.

Bafta!
annem
QUOTE(Schumi @ 14 Oct 2008, 15:50)
Salut! Ce ulei ma sfatuiti sa pun la Loganul meu 1.4 MPI: sintetic sau semisintetic avand in vedere  ca intr-un an eu fac cam 7000km si trebuie sa-l schimb oricum? Stiu ca sintetic e cel mai bun ( si cel mai scump) dar nu fac nici macar 10.000km intr-un an.


Poti pune ESSO Ultron 5w40. Are cam acelasi pret cu Dacia Oil 5w30 (sub 100 lei 4 l), dar e sintetic.
Schumi
Pana la urma m-am hotarat aseara si am luat din Carrefour Elf Excellium 5w40 la 120 lei/4 litri. Azi am luat si filtru de ulei frantuzesc din targ de la Vitan - 20 lei.Mersi oricum tuturor si o sa va anunt cum merge motorul dupa ce fac schimbul.
csocso
fratilor sa inteleg ca Mobil SyntS nu e acelasi cu Mobil 1, ok asta inseamna ca unul este teapa si altul este cel bun!?
eu sunt in cautare de ulei full sintetic 5w40 pt Prestige, ceva recomandari??
pana acum am folosit bunica(Mobil SyntS 5W40).
annem
Ia Valvoline Sup. Syn. Este o promotie cu bidon de 5l la pret de 4l. Este un ulei foarte bun pentru 150 lei 5l, perfect pentru tine care ai nevoie de mult mai mult decit 4l.

L.E.
Ca orice alt ulei care poarta marca Mobil, Mobil SyntS 5W40 nu este deloc de la bunica.
DMP
QUOTE(Liviuta @ 14 Oct 2008, 13:51)
Totusi de ce pe castrol.com nu gasesc "castrol magnatec 5w40 ?
*



Apare pe site local Castrol pentru Germania si pentru Italia, dintre cele cautate de mine. Poate mai apare si pe site-urile pentru alte tari.
Pe site-ul local Castrol pentru Romania, care de fapt te duce pe site-ul pentru Marea Britanie si Irlanda, nu apare.
csocso
SAL,

FOLOSESTI Valvoline Sup.Syntetic??unde se gaseste la pretul asta?
e 5w40?
annem
csocso
Cred ca am gresit numele. Este Valvoline SynPower. Este promotie 5l la pret de 4l. Am vazut la Cora 150 lei bidonul de 5l 5w40. Am auzit ca la magazinele din Pantelimon sau din Vitan Birzesti este putin mai mic pretul, dar personal nu am fost.
Eu folosesc numai Texaco 5w40 sintetic. La masinile de servici folosim numai acest Valvoline 5w40 SynPower, indiferent de tipul masinii (Logan, Renault, VW, Skoda) sau de motorizare (diesel sau benzina). Schimburi numai la 15 mii (asta-i politica de revizie, indiferent de masina) si nu exista probleme la motor.

Pentru cine s-a plictisit de Mobil SyntS 5w40, revoltat ca este fabricat in Turcia fara sa se vada la pret, dar a fost multumit de acest ulei, recomand Esso Ultron 5w40. Este practic acelasi ulei, dar cu 25-30% mai ieftin.
csocso
sal,

nu ai gresit numele , eu l-aqm gresit cand am facut contul:)

mersi de sfat!!
bogdan178
sal

am logan 1.4 mpi ... Am luat ulei ELF EVOLUTION SXR 5w40 pe care scrie pt. toate tipurile de motoare benzina si diesel ...iar mai jos conceput special pt motoarele diesel cu tehnologie Common Rail (parca) ...am revizia de 3 ani ...or sa comenteze aia la service la uleiul asta ? E recomandat de dacia ??? Norma este A3/B4 .Fata de ce se pune la service standard e vreo diferenta de calitate ???

Uleiul e in oferta la Carrefour la 1.120.000 lei 4 litri ..Super pret fata de restu care bat in 160 Ron (uleiuri de firma) .avea si ELF excelsium dar se terminase ..era la 120 Ron

Filtru ulei MAN si filtru de Aer bosch sint ok sa le folosesc ???

Aveti grija la Dacoserv mi-au spus ca ma costa a 3 revizie cu Ulei + filtru + filtru aer + bujii + placute frana + manopera= 760 Ron

Daca cumpar eu consumabilele cu tot cu manopera ies maxim 450-500 si cu ulei ELF nu dacia oil ..

Apropo unde se gaseste dacia oil si la ce pret ???

Ce placute imi recomandati ? cele de origine ce pret au si ce marca sint ???

multumesc
ursamajor
Mobil Synth S 5W40. De la început, sunt la al treilea schimb. smile.gif
aladin79
salut...o intrebare cam...tampa biggrin.gif

pana acum puneam doar 10w40...chestia e ca dintro eroare am luat un bidon(1l) in plus si am ramas cu el...
as vrea sa trec pe 5w40 iar intrebarea e...daca pun 2l 5w40 si 1l 10w40 e bai??
ca n-am ce face cu ala daca ramane
einstein1984
Mai bine mai pui un schimb de 10W40, ca nu traiesti in siberia ca sa ai nevoie de 5W40.
ursachemihai
QUOTE(ursamajor @ 6 Nov 2008, 14:41)
Mobil Synth S 5W40. De la început, sunt la al treilea schimb. smile.gif
*



cum se comporta la turatii mai ridicate? ca vreau sa fac si eu un schimb cu acest ulei.
am elf srx dar la peste 3000 nu-mi place cum se aude...
cu nivbelul cum stai?
ursamajor
Numai tu ai putea decide dacă e mai bun decât acel Elf. Încearcă un schimb. Eu zic că Mobil Synth S 5W40 e printre cele mai bune uleiuri sintetice low cost, să zic așa.
DMP
QUOTE(aladin79 @ 6 Nov 2008, 20:51)
as vrea sa trec pe 5w40 iar intrebarea e...daca pun 2l 5w40 si 1l 10w40 e bai??
ca n-am ce face cu ala daca ramane
*



Am citit ca nu e bine sa amesteci uleiuri cu SAE diferit, ca nu e bine sa amesteci sintetic cu semisintetic, sintetic cu mineral, semisintetic cu mineral, ca e bine sa pui sau sa completezi cu acelasi tip de ulei si acelasi SAE de la acelasi producator ...
Iar 1 litru de 10w40 e maxim 40 - 50 ron ... merita sa risti pentru 50 ron???
Cristi1980
salut sunt la al 3-lea schimb la loganul meu, am folosit motul 5w40 la primul schimb, iar la al 2-lea schimb am bagat castrol edge 5w30, deoarece atuncea nu gaseam sa cumpar ulei motul!
ce imi recomandati sa bag la acest schimb? motul, sau sa raman pe astrol edge 5w30 care se gaseste pe toate drumurile!
ce observasem eu ,este faptul ca uleiul motul nu se gaseste pe toate drumurile, pe cand castrol se gaseste cam peste tot!

multumesc anticipat
bogdan_90
eu nu inteleg de ce de la o vreme se inegreste uleiul asa repede. acelasi tip de ulei abia la 7000-8000 km s-a inegrit acum 2 schimburi. in prezent acelasi tip de ulei dupa 3000 km de la schimb e pacura. de ce? s-a uzat motorul mai rau?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.