Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
luci99
As dori sa aflu ce tip si ce marca de ulei folositi.
Momentan am inlocuit uleiul de fabrica cu un ulei omv syncom 5w-40, pe care l-am mai folosit si in trecut la alte tipuri de masini, dar care de data asta ma c-am dezamagit. Mentionez ca uleiul l-am schimbat pe la 4500km, acum avind 6200km.
Astept parerile voastre, iar in cazul in care am postat gresit, rog moderatorii sa il mute unde trebuie.
C a t a l i n
Eu pun Floriol...

Încearcă să cauți, vei găsi topicuri dedicate numai uleiului. biggrin.gif

Uite aici 14 pagini, chiar dacă topicul e la SLZ, se folosește același ulei, fiind același motor cel de 1.4, și cred că și la 1.6 tot asta e bun:

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=18358&hl=ulei
tarzy
ARAL 10W40 sau 5W40 in functie de anotimp, buget si ... drag de masina

il schimb la 15.000
l@u
Domnilor folositi functia SEARCH din partea drepta sus a paginii si nu ne mai innebuniti cu tot felul de topicuri fara rost care vad ca apar din ce in ce mai des pe aici!!!!!

PS Cred ca ar trebui modificat putin regulamentul in aceasta privinta.....
luci99
In topicul despre solenza se vorbeste despre ulei 10w-40, pe cind in carnetul de intretinere al loganului se spune ca cel mai bun ar fi 5w-30. Asta m-ar fi interesat sa aflu: ce parere aveti voi de acest 5w-30.
l@u
Citeste si alege ce crezi ca se potriveste motorului tau:
Adrian78
Rugăminte ... se pot mări cumva pozele puse de tine ? ... eu văd bine (încă) dar nu am reușit să deslușesc mare lucru din ele.
l@u
OK scuze!!!! Vezi ca le-am marit acum este bine????
1.6
Astazi mi-am cumparat ARAL 5w-40!Cred ca e un ulei f bun pt mpi!
Adrian78
l@u
Ai observat ca acele grafice se contrazic intre ele? Iar primul se contrazice si cu el insusi biggrin.gif Care are dreptate? biggrin.gif
l@u
Fa si tu media ca este o eroare de 5*C intre ele,sau uitate numai la al-2-lea

PS: nu le-am facut eu!!!
Kojak
Elf excelium 5W40 e mai calitativ decat dacia oil 5W30?
Care ar fii diferenta de pret?
arny
salutare listasi!

Ati ajuns careva cu motor de Prestige 1,6 16V sa faceti primul schimb de ulei? As fi curios sa aflu ce fel de ulei are acest motor din fabrica, semi sau full sintetic, pentru ca dupa 6000 km la mine s-a colorat bine de tot spre negru.

Si cred ca ar fi bine sa-l si schimb fara sa stau cu el 15.000 km, chiar daca fac mai mult drumuri in afara orasului. Ce ulei imi recomandati pina la schimbul de la 15.000? Ma gandeam la semisintetic Elf Competition 10W40 pe care sa-l tin pina la 15.000 dupa care sa trec definitiv la un 5W40.

Inghite mult ulei acest motor, 4,8 L cu filtru cu tot!!! De ce oare atata de mult? ohmy.gif Zici ca e motor de 3 litri nu de 1,6 si ca ar avea vreo 200 de cai!

Numai bine!
$$ilvviu
Nu am gasit un topic mai potrivit legat de ulei, asa ca postez aici.
Ieri nu prea aveam de lucru asa ca am zis sa ma uit putin pe sub capota Loganului familiei.
In fine... fac eu ce fac pe acolo si ajung la ulei. Scot joja si vad uleiul maroniu, cu oarecare miros de benzina.
Tin sa precizez ca masina are cam 9000 km, iar la 7000 a fost facuta revizia de un an, cand chipurile a fost schimbat uleiul cu ulei Dacia 5W30.
Inainte de revizie am verificat vechiul ulei, era galben frumos, fara miros de benzina.
Ma gandesc acuma... o fi luat taica-miu teapa si astia nu i-au schimbat uleiul, care oricum arata bine?
Uleiul asta al lor de origine devine maro dupa 1000-2000 km, in conditiile in care motorul este aproape ca nou?
l@u
Pai daca ai spus ca inainte de revizie la 7000 era galben si frumos iar acum in 2000 de km. s-a facut maro si miroase a benzina ceva este in neregula. Fa un drum in service si explica situatia.
$$ilvviu
Pai mi-e ca o sa pierd timpul pe la ei. Cum poti dovedi ca doar au mimat schimbul de ulei? ( smile.gif Sunt doctori care mimeaza o operatie si nu pot fi prinsi smile.gif )
l@u
Atunci mai ramane solutia inca unui schimb controlat asa ca sa fii tu cu inima impacata
1.6
La fel si la mine si am stat langa masina!Deci...chiar daca schimbi uleiul el nu va avea culoarea deschisa ci tot maroniu inchis va fi deoarece mai ramane si din vechiul ulei...Primul ulei si la mine a fost mai curat...urmatoarele vor fi mai inchise la culoare!In prezent folosesc un ulei de firma buna si tot maroniu este pe joja desi in bidon e galbui!
Si da, este normal sa miroasa a benzina...Cauta ca s-a mai discutat!
florinel_lva
eu folosesc elf excellim 5w40.schimb la 12000km
foarte multumit.am facut al treilea schimb acum 1000 km si e asa de curat si acum ca abia se observa pe joja de ulei.
R@du
Daca tot veni vorba de schimb de ulei...
Vreau sa il schimb la 7500 si ma gandeam la un MOBIL 5W-40 full syn , dar o domnisoara inginer (scria in ecuson) situata intr-un scaun in fatza unui calculator de la service CAREMIL, mi-a zis ca daca aduc uleiul meu pierd garantia la motor..bla bla si ca ei pun numai Dacia Oil si Mobil semi syn ...

Imi venea sa gun3.gif

Si plus de asta au adaosuri mari. Ex: O cotiera costa 280 ron.
Din cate am citit pe acest forum sunt multi care s-au dus cu uleiul lor.
mihaix82
blink.gif acelasi lucru am patit si io,cica daca bag ulei io pierd garantia,ce rahat,vreau sa bag ulei castrol magnatec 10w40,e conform cartii de intretinere,de ce sa nu bag masinii ceva mai bun si sa bag rahatul ala de dacia oil???
Alexu7
Logan OIL bre.. radmasa.gif
DMP
nu pierzi nicio garantie mihaix82. da un mail la VC si expune-le situatia si sa vezi ca iti vor raspunde ca poti sa bagi orice ulei care are specificatiile din carnet-ul de intretinere. si cu mail-ul ala te duci la service si le arati. si daca nu vor ii reclami la VC.
vasile82
Si in e-mail sa specifici si service-ul la care vrei/urmeaza sa te duci.
R@du
"Buna ziua,
Stimate domnule ...........,

Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la
serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va informam faptul ca prima
revizie pentru Dacia Logan MPI se efectueaza la 15000 km sau la 1 an de la
achizitionarea autoturismului (la primul dintre cei 2 parametri
atinsi-conform Carnetului de Intretinere).

Dacia recomanda sa realizati un schimb de ulei motor la fiecare 7500 km
in caz de utilizare a autoturismului in anumite conditii deosebit de
dificile:
-din aproape in aproape permanent,
-utilizare in majoritate urbana,
-mici trasee repetate, motor rece la temperatura joasa, etc.

Utilizarea uleiurilor tip Dacia reprezinta o recomandare si nu o
obligativitate.
Uleiurile tip Dacia sunt testate, garantand astfel calitatea acestora
si functionalitatea motorului in conditii optime in cazul utilizarii
acestor uleiuri. Dumneavoastra puteti opta pentru un alt tip de ulei, cu
aceleasi caracteristici ca uleiurile Dacia, insa, in cazul in care
uleiul utilizat afecteaza negativ parametrii motorului, producatorul auto
este absolvit de responsabilitate si nu va raspunde in temeiul obligatiei
de garantie de consecintele utilizarii unui alt tip de ulei decat cel
de tip Dacia.De asemenea, va comunicam faptul ca intreaga gama Logan a
fost testata prin utilizarea numai a uleiului de motor tip Dacia.

In concluzie, simpla utilizare a unui ulei de alt tip decat cel Dacia,
dar cu aceleasi caracteristici nu atrage in mod automat pierderea
garantiei pentru motor, aceasta scoatere din garantie activandu-se numai in
cazul in care uleiul utilizat a afectat in mod negativ
motorul/functionarea motorului."


Raspunsul V.C. la email-ul trimis de mine referitor la problema din postul anterior.
gogota_69
deci cu alte cuvinte tot o pierzi smile.gif. Daca nu ai probleme e bun daca ai probleme nu neaparat din cauza uleiului atunci o pierzi-la fel si cu injectoarele la dci
Adrian78
Si ce te faci atunci cand serviceul iti pune ELF sau MOBIL 1 fara ca tu sa specifici nimic? Pierzi si atunci garantia? Sau e ca si vrajeala cu alarma Cobra ... ?
Sorinator
Si mie mi-au spus cei de la Auto Europa, Timisoara ca daca voi pune alt ulei decat cel recomandat il vor trece in carnetul de intretinere si voi pierde garantia la motor. Am facut prostia sa-mi iau garantie extinsa, asa ca trei ani de acum ar trebui sa bag doar ulei Dacia. Am o intrebare pentru cei din Timisoara: voi cum ati procedat, ati luat voi uleiul sau ati mers pe recomandarile lor stupide?

Si inca o curiozitate: la toti cei care ati pus alt ulei decat cel recomandat, indiferent de judet, v-au mentionat acest lucru in carnetul de intretinere sau asta depinde de la un oras la altul, de la un service la altul?
vasile82
Si daca tu te duci cu uleiul tau, de exemplu Elf Excellium LDX 5W40, si ii pui sa scrie tipul asta in carnetul de intretinere, tot mai scot motorul din garantie?
Sorinator
Da, asa mi-au spus. Tocmai de aceea specifica in carnet uleiul pus, pentru a decide daca-ti acorda garantia in cazul unei defectiuni sau nu. Ei spun ca daca defectiunea nu are legatura cu uleiul ti-ar mai acorda garantie, dar ce in motor nu are legatura cu uleiul? Si chiar daca nu ar avea vreo legatura cu uleiul, parca n-ar putea ei s-o intoarca din condei si sa spuna ca orice s-ar fi stricat, a fost datorita uleiului adus de tine? Parca poate cineva sa-i contrazica?
Kojak
A incercat cineva "dacia oil extra 10W40" ? Ma gandesc ca e varianta "de vara" a lui 5W30. Exista in service-uri acest tip de ulei?
E mentionat pe coperta interioara a "instructiunilor de utilizare" (cartea pe care o tineti in torpedou)
klaus
Eu personal NU recomand uleiul 10W40 de la Dacia. 5W30 mai e cum mai e, dar 10W40 e cam apa de ploaie
adostar
Recomand 5W 30 sau 10W 30 Mobil, si 10W 40 pentru cei care au ajuns la 100kkm.

P.S. Fara ARAL care e varza la ora actuala!
l@u
Ce motive ai ca sa sustii teoria cu Aral-ul ?
Kojak
Si de ce ...W30?!
La ce vara calduroasa se anunta, cred ca ...W40 ar fi mai indicat
@klaus: de ce sustii ca W40-ul de la dacia ar fi "cam apa de ploaie"?
adisan
Am citit Topic-ul si am o nedumerire: DE CE uleiul ARAL 5W30 nu e indicat?
Care ar fi motivatia ?
blink.gif
IRONICK
Confirm si eu pentru Aral 5W40 cumparat acum 6 luni. Mai prost decat cel de la Dacia (asta la 7500km). Si-a schimbat culoarea, motor zgomotos. Acum am trecut pe Castrol GTX 3 Magnatec 10W40 sintetic. Probabil ca au facut ceva intre timp astia de la Aral cu calitatea, pentru ca la primul schimb tot Aral am pus dar a fost mai bun. Si s-a simtit atunci (Dacia-Aral) la fel ca acum ( chiar mai bine Aral-Castrol)
Kojak
@IRONIK, masina ta mai e in garantie? are norma "api" sau "acea" Castrol-ul folosit de tine?
IRONICK
1. Ce legatura are cu garantia ?
2. ACEA A3. Da si tu un serci pe net sa vezi ce poate uleiul ala.
Kojak
Stiu ca e unul din cele mai bune uleiuri (ma bate si pe mine gandul sa-l folosesc ), insa masina din semnatura este in garantie si nu vreau sa am probleme de genul: "pierdeti garantia la motor daca se dovedeste ca ati folosit altceva decat dacia oil", si in plus de asta gasesc vreun service dispus sa-mi bage uleiul asta la revizia de 15000?
adisan
Ok....sa inteleg ca ati folosit ARAL 5W40 si mai rentabil e Castrol. Deci, nedumerirea e la cifra 40.
madhorsefuzzy
@Kojak : cumpara ce ulei vrei tu Elf, Aral, Castrol, Mobil (5W40, 10W40, 5W30) mergi la Dacoserv Militari si nu o sa iti spuna nimeni nimic ca vi cu uleiul tau. Ei au acolo Castrol si Dacia Oil.

@adisan : cu cat cifra aia e mai mare cu atat uleiul ramane mai gros la temperaturi mai inalte (nu se face apa). Pentru Logan nu prea renteaza sa mergi mai sus de 40.
Sincer nu stiu de ce lumea se fereste de Elf. Eu sunt multumit de Elf care este si mai ieftin (5W40 ~105RON 4l in Selgros, Metro).
gogota_69
Eu am dat pe 5L de fapt 4.7L 135Ron Mobil 1 0w40 Made in USA. tongue.gif
adisan
Poate am luat TEAPA poate nu, am luat CASTROL TXT Softec Plus- fully shinthetic cu 200 RON pt Logan 1.4.
Deocamdata nu observ vreo diferenta, dara daca simt ceva...vin cu noi date.

Normal probabil trebuia semi-syntetic, acuma..asta e.

criwinn
Eu am Loganul din feb 2005. Primul schimb de ulei l-am facut la 10,000 si atunci am pus Castrol RS 10W60. Urmatorul schimb tot cu Castrol RS l-am facut si sunt foarte multumit de el de cum s-a comportat pana acum. Motorul se simte bine cu toate ca acum am 30.000.
Poti sa pui in motor orice ulei care are specificatiile din carnet.
Uleiul de la Dacia e bun de prajit caci de pus in motor nu ma risc
DomnulK
Yacco VX 1000 5W40

l-am luat la sfatul unui preten motociclist.
l@u
Da pe site-ul lor arata bine sa il vedem la lucru:cati km ai cu el???-sa ne tii la curent(exclus 220V)
Corbu'
QUOTE(adisan @ 17 Mar 2007, 17:16)
Poate am luat TEAPA poate nu, am luat CASTROL TXT Softec Plus- fully shinthetic cu 200 RON pt Logan 1.4.
  Deocamdata nu observ vreo diferenta, dara daca simt ceva...vin cu noi date.

  Normal probabil trebuia semi-syntetic, acuma..asta e.
*



Cam mult ai dat pe el, un bidon de 4L nu trebuie sa depaseasca 150 RON.
blackout
Am vazut la 130 ron, 4L. Se apropie revizia de 2 ani si ma tenteaza sa iau Castrol TXT Softec 5W40 si sa schimb "Dacia Oil Premium". O fi bun ? Normele le respecta (API SL/CF ACEA A3/B3/B4)
Nedumerirea mea e ca nu l-am gasit pe site-ul castrol. E... made in UE si asta o fi cauza ? blink.gif
Kunt
Am cumparat si eu elf exellium 5w40 cu 110 ron 4l, am auzit lucruri bune despre el pe aici... Am facut 7000 km de la prima revizie cu asta daciaoil mai merg putin cu el ca sa fac direct revizia de 2 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.