Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pata de ulei sub masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Radduu
Buna dimineata.......azi am observat sub masina niste mici pete de ulei...

Imi puteti spune si mie ce s-a intamplat cu masina mea? Adevarul e ca in ultimul timp am cam dat in ea....dar totusi inainte nu am gasit niciodata pete de ulei sub ea....acum am gasit unele mici. Si chiar nu ma pricep la masini si as vrea sa imi zica si mie cineva ce as putea sa fac in aceasta privinta.

( imi cer mii de scuze daca s-a mai discutat aceasta problema, dar am cautat si nu am gasit nimic). :cry:
Ov
1. daca pana acum nu curgea nimic, esti sigur ca nu a parcat alcineva in locul tau :?:

2. trebuie sa te bagi sub ea si sa vezi exact de unde curge pt ca poate sa curga din foarte multe locuri



- petele pot fi de la motor (baie sparta, vre-un semering dus, buson nestrans, filtru de ulei prost <nu radeti, ca la mine pe aici curge>)

- pot fi de la cutie (carcasa fisurata <putin probabil>, semeringurile de la planetare <fff probabil>)

- poate fi lichid de frana (daca e pe la roti, sa curga pe la vre-un racord flexibil, sau in spate pe la repartitor)

- poate fi benzina (rezervor spart)

- poate fi lichid de racire (radiator spart, semering pompa de apa dusa)





lista poate continua la nesfarsit !!!
Radduu
Sunt sigur ca este de la mine, pt ca am mai parcat intr-un loc si am gasit sub masina la fel. sad.gif Petele sunt in dreptul baii de ulei...dar e curios ca masina era suita pe bordura..inclinata putin spre stanga...iar petele erau pe partea dreapta :shock: , si e ulei ca am luat pe deget sa vad ce e. :mrgreen:

Am sa ma bag azi sub masina sa vad..... :evil:
Radduu
QUOTE


pot fi de la cutie (carcasa fisurata <putin probabil>, semeringurile de la planetare <fff probabil>)  


Pai cam prin dreptul planetarei este...iar planetara aia e distrusa rau de tot sad.gif
danzce
Ai avut noroc! Ca ai observat acum! Btw vezi al ce service te duci sa-ti schimbi planetara si sa repari ca te umfla astia la pretz de-ti sar capacele!
Radduu
M-am uitat acum sub masina...si nu am vazut nimic pe unde ar putea sa curga.

.....am vazut sub masina un fel de ax sau ceva de genul asta plin cu vaselina (cred) , care este foarte aproape de teava de esapament...si s-ar putea sa fie de acolo...nu?? Ca in baia de ulei nu am gasit urme.

Planetara aia am sa o schimb cu una reconditionata 8)
Ov
cred ca ce ai vazut tu acolo este cautatorul de la cutia de viteze. Si acolo e un semering pe unde poate sa-ti curga.
Radduu
Cred ca de acolo este... costa mult sa repar asta? ce trebuie facut? :?
Ov
trebuie desfacut cautatorul, scos capacul in care intra (in spatele cutiei), si inlocuit semeringul. Din cate am citit eu o data intr-o carte, parea cam complicat (cica poti sa dereglezi nustiuce p'acolo si poti sa si scapi ceva in cutie daca nu esti atent) ...



asa ca:

1. ori o lasi asa daca nu curge mult :twisted:

2. ori service
viulian
Nu-i bai daca picura smile.gif decat daca vrei sa fii perfectionist biggrin.gif



Cat de veche e masina ? E normal cumva.. o sa inceapa sa curga, pe la baie, pe la semeringu de la distribuitie, pe la axul acela impingator de la maneta de viteze, pe la planetare..

Si dupa ce o sa le schimbi, o vreme o sa fie bine, si iar incepe sa picure..
tase
servus!



o alta cauza a petelor de sub masina poate fi vaselina din burduful de la planetare. adica articulatia planetarei se incalzeste (din diverse cauze) vaselina se transforma intr-o chestie galbena, limpede si subtire si un soi de substanta maro inchis, chestia limpede se scurge afara prin gaurile din burduf/pe linga burduf (am auzit si opinii cum ca ar minca cauciucul si isi face singaura loc) si iaca petele. daca zici ca sint in dreptul planetarei si daca iti si huruie atunci poate n-ar strica sa verifici. am patit-o eu asta primavara.



eu de atunci folosesc in toate situatiile care necesita lubrifiere vaselina cu molibden, se gaseste pe la statiile de benzina, e gri inchis la culoare nu maronie si pare mult mai ungareata in timp decit asta clasica.



pentru situatiile personale care necesita lubrifiere ma duc la farmacie totusi.
costi
Daca te mai roade curiozitatea sa vezi pe unde curge, pune niste hirtie (ziare) sub ea si miine incearca sa delimitezi zona respectiva. Cu aria de cautare astfel redusa, curata tot ce este simering, bucsa, ax, bla, bla, din apropiere si verifica dupa un timp sa vezi unde se mai umezeste (creta poate ajuta). Asa iti usurezi sarcina la service incercind sa-i explici mecanicului care-i treaba. Succes.
marius-gabriel
Cel mai probabil curge pe la simeringurile de la planetare.

Uleiul curge in general pana la nivelul planetarelor care sunt destul de sus pozitionate in cutie.Asa ca,cutia nu va ramane fara prea mult ulei
Radduu
Azi m-am uitat iar sub masina si nu era nimic :shock: , e foarte dubioasa treaba. Iar atunci erau cateva picaturi, nu va inchipuiti ulei mult sub masina.
dantes
De ex. la mine a fost de la garnitura de cupru de la buson...de atunci cand schimb uleiul schimb si garnitura si nu mai curge deloc....dar e posibil ca la tine sa fie altceva...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.