Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: elice radiator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danielvoina
Am o problema cu elicea de la radiator, cand dau in marsalier, sau cand pun frana mai brusca imi atinge tabla pe care sta radiatorul, si imi face un zgomot...Nu stiu, parca s-ar deplasa motorul in fata... sad.gif , de ce face asa?, daca stie cineva, help! Imi e frica sa nu se rupa si să mă trezesc cu radiatorul spart sau mai știu ce alte minunății...
A inceput sa faca asa acum vreo doua zile, si chiar nu-mi dau seama de ce...la motor n-am umblat, n-am slabit nici un surub, etc...
Mulțam!
argon
vezi si tu tampoanele motorului.
EUROPE_
Poate s-or fi slabit suruburile tampoanelor, ceea ce e mai greu, dar cred ca trebuie sa schimbi tampoanele.

LE. Poate te trezesti fara motor biggrin.gif .
danielvoina
cam cat ma costa toata afacerea?, daca aveti idee?
driverx
Schimba tampoanele de la motor dar si cele de la cutie. Daca s-a deplasat longitudinal motorul.....la cat de varza is tampoanele astea, sigur nu mai sunt in stare buna.

1-2 meleoane...cred. E o cifra burtologica, dar in care am inclus si o manopera.
argon
maxim 500 de mii daca schimbi tampoanele si de la motor si de la cutie. Verifica-le intai pe alea de la motor, se pot schimba in spatele blocului cu 2 cricuri.
danielvoina
Mult'am, are ceva daca am mers azi vreo 20-30 km asa, cu ele stricate, ma refer sa nu mai afecteze si alte parti ale motorului, sau mai stiu eu, k stiti cum e, parca e un domino, se farama una, si din cauza unei piese incep sa cada mai multe! Inca o data multumesc!
driverx
Argonele, da' cat e un tampon totusi? Ca in vara cand le-am schimbat pe alea de la Cutie, manopera + piesele mi-au iesit mai mult decat ai zis tu acolo.
argon
Depinde unde ai schimbat si ce proceduri au folosit baietii dry.gif probabil ti-au demontat motorul si cutia de pe masina la banii aia, dar se schimba mult mai simplu cu niste "artificii"

La un service de colt de strada iesi mult mai bine.
randomm
Un tampon pt motor e 7 RON. Se schimba relativ usor. Ori cu 2 cricuri, ori se urca masina pe elevator si cu o ranga se ridica putin motorul cat sa poata scoate/baga tamponul. La cutie nu stiu cum se procedeaza, da banuiesc ca nici acolo nu e prea diferit
Bujor Stefan
Sa te uiti si la suportul de motor de pe partea cu galeria de evacuare. La mine era fisurat si motorul statea putin mai jos.
AAlpine1
QUOTE(danielvoina @ 6 Mar 2007, 12:03)
Am o problema cu elicea de la radiator, cand dau in marsalier, sau cand pun frana mai brusca imi atinge tabla pe care sta radiatorul, si imi face un zgomot...Nu stiu, parca s-ar deplasa motorul in fata... sad.gif , de ce face asa?, daca stie cineva, help! Imi e frica sa nu se rupa si să mă trezesc cu radiatorul spart sau mai știu ce alte minunății...
A inceput sa faca asa acum vreo doua zile, si chiar nu-mi dau seama de ce...la motor n-am umblat, n-am slabit nici un surub, etc...
Mulțam!
*



si ce te lauzi ? la mine la primul motor de r5 alpine dupa primii 5000 de km nu mai aveam nici un surub la motor de la trepidatii, pana am descoperit loctite radmasa.gif si ma chinuiam sa dau jos dupa aceea suruburile....

vezi tampoane la motor....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.