Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Internet mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
St
Cam care ar fi solutiile pentru internet mobil, cu un pret scazut si o calitate bunicica.
catalin80
faci abonament la cei de la vodafone + un smartphone
adister
Eu am optiunea Mobile Internet GPRS la Vodafone: 3 USD pe luna, 10 MB trafic inclus, 0.3 USD/MB pentru ce depasesti. Am optiunea asta de 1 an si sunt foarte multumit.
Este o solutie foarte buna pentru mail - eu o folosesc fie direct pe tel, fie folosesc telefonul ca modem pentru PDA sau laptop.
Danny_bb
Eu am cartela la Vodafone si am activat VF live si odata cu asta si Mobile internet. Nu stiu exact care sunt tarifele din pacate. O folosesc gand sunt plecat de acasa si cand imi mai iau jocuri de pe net ca telul meu n-are IR sau Bluetooh
andrei_2006
Zapp, dar nu stiu cum il poti pune pe un PDA.
AlexC
Folosesc aceeasi solutie ca si mem de 1,5 ani si e super. Nu am depasit niciodata cei 10MB, desi citesc stirile in fiecare dimineata si stau ocazional pe YM de pe Palm. Daca ai un telefon ce se conecteaza la PC, poti folosi acelasi abonament pentru a vedea un mail, pentru a posta pe forum sau pentru a naviga "basic".
marksman
Eu am un SE j210i cu conectare IR dar n-am reusit pana acum sa-l folosesc pe post de modem.


Nu stie nimeni ce sa-i fac? In specificatii scrie ca atinge o viteza de 30-40 kbps, dar nu reusesc sa-l fac sa formeze (nu-mi apare ca modem, ci numai ca "another computer is nearby. click to transfer files to computer j210i")
skywalker
are cineva idee daca se poate folosi un modem zapp Z020 impreuna cu un PDA MIO A701? o fi posibil ?
Am ambele device-uri ,dar...lipseste conexiunea intre ele...
Fuzz
Unul foarte bun e cel de la Orange, WAP Unlimited, care e o optiune de 3.5 euro. Mai pui abonamentul de 3 euro si ala esti. Trafic nelimitat.
marksman
Am cautat la SE pe site si nu scrie nimic de modem. Never trust online reviews!
Dan98
vine Vodafone cu ceva card 3G pentru Internet broadband
St
QUOTE(Fuzz @ 6 Mar 2007, 21:13)
Unul foarte bun e cel de la Orange, WAP Unlimited, care e o optiune de 3.5 euro. Mai pui abonamentul de 3 euro si ala esti. Trafic nelimitat.
*




Din tot ce ati zis voi doar asta ma "coafeaza" ca sa zic asa, ca eu am abonament orange, beleaua e cum conectez telefonul al PDA. Tel este un Alcatel OT556 pe care nu cred ca-l pot conecta in vre-un fel la PDA, poate IRda doar.
sorin
Nimeni cu Wi-Fi?Sau nu sunt provideri pe acolo?
RainHawk
QUOTE(skywalker @ 6 Mar 2007, 21:12)
are cineva idee daca se poate folosi un modem zapp Z020 impreuna cu un PDA MIO A701? o fi posibil ?
Am ambele device-uri ,dar...lipseste conexiunea intre ele...
*



Si pe mine ma chinuie problema asta de conectare. Am un Qtek 9100 si un Zapp Z710i, am luat si cabluri la ele dar nu se vad, am inteles ca ar trebui un "null modem". Ce draq o fi ala si cum arata nu stiu, si nici astia pe la magazinele Zapp nu ma ajuta cu info prea mult.
marksman
Poate un "null modem cable", este un cablu in care linia RxD este conectata la TxD. Mai sunt si alte semnale conectate "invers" intre ele, cauta pe google pentru mai multe detalii.
tiberiu.anghel
Wap unlimited de la Orange iti da acces catre www?
Sau doar poti sa vezi pagini de web prin browser-ul xHTML al telefonului?
Daca iti conectezi telefonul drept modem la PC poti intra pe web?


In alta ordine de idei, solutia ideala ar fi un card de date, preferabil cu o conexiune 3G sau HSDPA.
Daca nu se doreste investitia intr-un card de date si traficul pe luna nu este foarte mare, se poate folosi si un telefon drept modem.
RainHawk
QUOTE(Illusi0n @ 7 Mar 2007, 11:07)
Poate un "null modem cable", este un cablu in care linia RxD este conectata la TxD. Mai sunt si alte semnale conectate "invers" intre ele, cauta pe google pentru mai multe detalii.
*



Am cautat, am gasit dar.... ma uit ca pisica in calendar ca oricum nu inteleg ce si cum se face. sad.gif
St
M-am mai documentat si am ajuns l aurmatoarea concluzie.

imi trebuie Telefon cu GPRS/EDGE, preferabil 3G, cu modem si bluethoot pentru conexiuea cu PDA.
Abonamentul pentru transmisia de date e 1.5e/luna 5Mb si 0.9E pentru fiecare Mb dupa.

..sper ca e bine ce zic eu aici biggrin.gif
adister
E bine ce spui acolo, insa nu trebuie sa cauti un telefon cu modem (nici nu stiu daca exista asa ceva blink.gif ) - daca are GPRS e suficient. Bluetooth e insa esential!
Abonamentul de 1.5 eur/luna pare ok, insa pretul pentru trafic suplimentar mi se pare cam mare (0.9 eur fata de 0.3 usd la Vodafone)
tiberiu.anghel
Trebuie sa aiba un modem incorporat deoarece in PDA va face o conexiune de tip dial-up. Si modemul din telefon chiar face dial-up catre server. Cel putin la VDF, numarul este *99***1#.
Nu am PDA, insa am configurat unul pentru un prieten, in tandem cu un Nokia N70.
Cand pica LAN-ul de acasa si trebuie sa ma conectez, folosesc telefonul ( Nokia 6680 ) pe post de modem. Conectarea nu se face prin CSD, ca la un dial-up obisnuit, ci prin GPRS, astfel incat este nevoie si de un string pe modem care va contine APN-ul.
RainHawk
Pe GPRS/CSD nu as avea probleme ca il am incorporat dar.... pretul... ce draq sa fac cu pretul? sad.gif
St
Eu ma gandeam sa folosesc EDGE, cu un V360, la 70E pret promotional la Orange.
tiberiu.anghel
Arunca-ti o privire si aici . Mi se pare mult mai comod sa folosestiun card de date decat telefonul. In plus, daca te limitezi intr-un GB, sau ceva pe langa este si mult mai ieftin.
Oricum, compara ofertele Orange/Vodafone/Zapp pe parte de date pentru un laptop foarte bine inainte sa faci o decizie.
St
Este pentru un PDA, iar traficul nu va fi foarte mare.
Limitam la Orange pentru ca nu-mi permit inca un telefon+abonamentul aferent(sunt elev)
skywalker
revin cu intrebarea...ar putea fi conectate un GSM/GPS/PDA Mio A701 si un modem Zapp Z020 ?
Atasez si pozele wink.gif..
[attachmentid=47640] [attachmentid=47641]
ga!nusha
nu stiu daca se poate, dar de ce vrei sa faci asta?
Liviu
Eu am abonamentul vodafone 3G care imi ofera 33 MB inclusi si 0.33 USD pentru fiecare MB aditional. Ma declar f multumit de cum merge.
Aximul meu zboara pe net cu soluta asta prin bluetooth (folosind telefonul ca modem).

Frustrarea apare cand nu esti in arie 3G caz in care transferul e limitat la o conexiune GPRS de clasa 10.
Oricum, pentru mail si browsing din cand in cand este duper OK solutia asta (mai ales cand te limitezi la traficul inclus).
skywalker
net mai ieftin decat gprs de la vodafone ( la trafic mai mare)... + ca am ambele device-uri si daca s-ar putea,as prefera asa.
cred totusi ca voi opta pt vodafone,dar...sa vedem daca si cum merge.
St
Cam care sunt vitezele obtinute pe GPRS/EDGE/3G?
St
Chiar nu stie nimeni vitezele la GPRS, EDGE si 3G?
tiberiu.anghel
GPRS (2,5G): pana la 80 kbps ( insa am impresia ca am citit pe undeva ca s-a depasit 100 )
EDGE (2,75G): pana la 236,8 kbps
UMTS (3G): pana la 384 kbps

Mai exista si o serie de evolutii ale UMTS-ului. In Romania este disponibil si HSDPA (3,5G): pana la 1,8 Mbps.
St
Deci nu merita diferenta de bani(pretul telefonului) de la Edge la 3G, cam 60E.

Cred ca o sa iau un V360, pret promotional la orange 70E, dar asta cam intr-o luna.
tiberiu.anghel
Nu stiu cum se misca pe EDGE ca nu sunt client Orange, insa pot presupune.
Diferenta GPRS/3G in momentul in care se face browsing direct pe telefon este mica ( folosesc un Nokia 6680 ).
Se simta diferenta de viteza in momentul in care se trimite/primeste vreun atasament prin mail sau in momentul in care se foloseste telefonul drept modem. Dar nu este deranjant.
Eu o sa fac saptamana viitoare trecerea catre un Nokia E50 care nu este UMTS, asa ca intr-adevar, nu se merita o diferenta de pret de 60E.
ga!nusha
am io edge si misca bine.

PS: si orange are card 3G dar nu stiu cum merge...
tiberiu.anghel
Cardurile de date se misca rezonabil cand sunt in GPRS si se misca bine in UMTS. Se misca foarte bine in HSDPA. Pe upload la HSDPA este aceeasi viteza ca in 3G (384 kbps ) insa pe dowload smile.gif . Am ajuns la un maxim de 1,2 Mbps pe down cu un card Huawei E620.
danbogdan
Care este stringul de conectare la net prin GPRS, pentru un PDA?
Este acelasi cu cel pentru un laptop? Pe asta il am (l-am primit de la Vodafone) si functioneaza, dar pe PDA nu merge.
pana la urma l-am facut. Este acelasi string.
tiberiu.anghel
E acelasi string deoarece comanda care se da catre modem este identica. Trebuie avut grija la caracterele gen ( ", ), sa nu fie caps apasat sau sa se introduca vreun space din greseala.
sebih
salut
am un nokia n70 si un eten x500.
am deschis bluetooth pe n70, am creat un pair cu x500.
la x500 m-am dus in Start -> Settings - Connections - Connections -
Add a new modem connection
Select a modem - Bluetooth
Add new device
Selectez N70 si in lista de servicii nu gaseste nimic si pot sa apas doar pe back.

Daca poate cineva sa spuna pas cu pas care e procedura .. sau macar unde gresesc ..
multumesc.
tiberiu.anghel
Incearca aici.

Sunt setarile pentru Windows Mobile 5 pentru Mobile Internet Vodafone.
Iti explica unde se fac setarile in PDA. Daca esti abonat Orange, macar iti faci o idee asupra locului unde gasesti setarile prin PDA.
Daca nu te descurci, suna la Relatii cu Clientii pentru ISP, la oricare din operatori esti abonat. Doar ca sa te inarmezi cu putina rabdare ca va dura 20-30 minute.
SwatKat
Am un 6280 si am pus Internet mobile 3G Vodafone (asa cum am zis in alt post pe aici). Acum o intrebare. Telefonul are o optiune la Settings -> Phone settings ->Network mode: GSM si UMTS.

Pe care sa las? E vreo diferenta?
tiberiu.anghel
Nu cumva optiunile sunt:
1. GSM
2. Dual mode?

1. Cand alegi GSM telefonul sta doar in GSM. Nu cauta retea 3G.
- Avantaje: Autonomie mai mare a acumulatorului
- Dezavantaje: Viteza mai mica pe parte de transfer de date si imposibilitate de efectuare de apel video sau streaming.

2. Cand alegi Dual mode telefonul se localizeaza cu predilectie in 3G ( UMTS ). Doar atunci cand nu exista semnal UMTS face comutarea catre GSM.
Avantaje si dezavantaje: Tocmai invers fata de cele de mai sus.

Sfatul meu: Daca nu folosesti apel video si nici nu te intereseaza prea mult viteza de transfer pe parte de date, seteaza-l sa stea doar in 2G. Obtii astfel o autonomie mai mare a acumulatorului si eviti si acele perturbari pe parte de voce care apar pe 3G, cel putin la Vodafone.
SwatKat
La mine la 6280 am cele 2 setari astfel:
1. GSM
2 UMTS

Oricum banui ca e acelasi lucru. Oricum mersi de lamuriri..
deconectat
@tiberiu.anghel: streaming merge si pe gprs; nu merge grozav, dar merge.
@SwatKat:Da, e acelasi lucru. UMTS la tine e exact "dual mode"
tiberiu.anghel
Streaming-ul pe parte de video merge foarte bine pe EDGE. Pe Downlink GPRS, eu stiam ca viteza maxima teoretica este de 64 kbps. In trecut am avut un 6680 care pe streaming am vazut ca cerea minim 75-80 kbps. Sigur, ar fi posibil un streaming atat audio cat si video pe GPRS dar la o calitate foarte slaba. Dovada ca nimeni nu ar folosi un astfel de serviciu este ca furnizorii nu il ofera.
dizzy
Se da problema:
Eten Glofiish M700 cu SIM de Cosmote Prepay.
As vrea sa-l conectez la internet prin web n walk sau alta varianta.
De ce Glofiish? Pt ca e amestecat GPS (functia principala) + tel + pda.
De ce vreau sa-l conectez la internet? Fiindca stiu ca poate si in plus imi pot citi mailurile fara sa mai deschid laptopul.
De ce Web n go? Fiindca am deja cartela si as vrea sa o folosesc.
Nu va fi folosit prea des, chiar as zice ca foarte rar dar vreau sa reusesc sa il conectez.
Ce caut? Un tutorial unde sa-mi explice pas cu pas cum sa-l conectez. Am incercat prin forte proprii si nu am gasit.
Alydor
Faci asa:

Start – Settings – Connections – Connections – My work network – Add a new modem connection

Enter a name for the connection: Cum vrei tu
Select a modem: Celular line GPRS – Next
Access point name: XXXX
Next
User name: XXXX
Password: XXXX
Domain: Nu se completeaza
OK – Finish

Start – Settings – Connections – Connections – Edit my proxy server

Bifati

"This network connects to the Internet."
"This network uses a Proxy Server"
Advanced:
HTTP Server: XXX.XXX.XXX.XXX:XXXX
Username: XXXX
password: XXXX
WAP Server: XXX.XXX.XXX.XXX:XXXX
Username: XXXX
password: XXXX
Secure WAP Server: Nu se completeaza
Socks Server: Nu se completeaza
OK – OK

Start – Settings – Connections – Connections – Advanced – Select Networks

Programs that automatically connect to the internet should connect using: My work network
Programs that automatically connect to the a private network should connect using: My work network


XXXX-urile le obtii de la operator, suni la relatii clienti si iti dau ei apn, username si parola, din cate stiu la ei dureaza cam 48 de ore sa iti trimita un mail cu setarile necesare, in cazul in care le au.


Suma respectelor, Alydor
dizzy
Acum functioneaza, iti multumesc mult Alydor!

Start – Settings – Connections – Connections – My work network – Add a new modem connection
Enter a name for the connection: Cum vrei tu
Select a modem: Celular line GPRS – Next
Access point name: wnw
Next
User name: wnw
Password: wnw
Domain: Nu se completeaza
OK – Finish

Start – Settings – Connections – Connections – Edit my proxy server

Bifati

"This network connects to the Internet."
"This network uses a Proxy Server"
Advanced:
HTTP Server: 10.252.1.62 avand port 8080
Username: wnw
password: wnw
WAP Server: 10.252.1.62
Username: wnw
password: wnw
Secure WAP Server: Nu se completeaza
Socks Server: Nu se completeaza
OK – OK

Start – Settings – Connections – Connections – Advanced – Select Networks

Programs that automatically connect to the internet should connect using: My work network
Programs that automatically connect to the a private network should connect using: My work network

Acum merge!!!
Merge prost dar merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.