Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AUSTRALIA GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
sorin_f39
Sincere felicitari lui Ross Brawn pentru ceea ce a realizat intr-un timp atat de scurt!

Si bineinteles, bravo Vettel!

Naspa Ferrari, dar sunt optimist pentru maine!

Forza F E R R A R I !!!
neumann
da, se prefigureaza marea porcarie din sezonu asta, cand se va stabili titlu pentru cel mai mare dintre pitici, cel mai potent dintre eunuci, si cel mai rapid pilot sub 60 km/h.

Asteptam la fotbal sa le lege bile de otel de picioare si fc jilava sa castige champions league.
Solon
Respect pentru Brawn Gp! Un singur sponsor-Virgin- si o masina competitiva!
Si daca au deflectoarele spate contestate, macar pentru performanta realizata azi, in conditiile in care acum o luna nu aveau echipa,restul echipelor ar trebui sa taca din gura!
La cum arata grila de start, Ferrari si McLaren au mult de munca, si sper, sincer, ca orice alta echipa sa castige! Sa mai iasa si altii in fata!
TMihai
Toyota isi muta masinile la coada grilei de start. Motivul
hellcat
Un nou sezon de F1 cu multe noutati, insa aceeasi 2 comentatori platiti din bani publici.
Pentru motivul ca miki debiteaza in continuu povesti despre printi si printese, iar bonifaciu nu face decat sa-l asculte, nici nu sunt atenti la desfasurarea cursei - asta ma enerveaza cel mai mult!!...ok, mai confunzi piloti intre ei in anumite situatii, dar daca Glock il depaseste pe Buemi intr-o lupta pentru loc in cursa si tu ne repeti de 2 ori ca l-a facut pe Weber (care toata cursa a fost pe ultimul loc) CLAR nu urmaresti cursa. Ca sa nu mai zic ca pilotii sunt de la echipe diferite. icon_mrgreen.gif

Team radio, vorbea Piquet (era afisat pe ecran): "The brakes just went crazy"...bonifaciu traduce:...deci, echipa i-a adresat cuvinte grele. radmasa.gif

Si inca-o chestie care cred ca am observat-o asa de dimineata...motivul pentru acele, "inexplicabil" de lungi, pitstop-uri...parca omul cu alimentarea se apuca de bransat furtunul dupa ce s-au schimbat rotile. Mi s-a parut doar mie?

A, un podium al experientei "batraneilor" formulei 1!
Solon
Ai vazut bine! Dupa schimbul de pneuri incepe alimentarea!
Oricum, o prima cursa spectaculoasa! Destul de stransa avand in vedere ca de pe locul 2-3 dupa o oprire la standuri cadeai pe 10-12.
Super rezultat pentru BrawnGP si Trulli, avand in vedere ca a plecat de la boxe!
Kubica si Vettel, plini de testosteron, s-au facut de ras! Comportament de copil, totusi!
Nakajima, rapid dar neatent! Rosberg, rapid dar cu o problema la final!
Ferrari, probleme neasteptate si o lipsa de viteza!
Piquet, fara suparare, idiot! Nu a existat contact si a dat cu masina in nisip!
PS: Cursa vazuta fara sunet! Am scapat de Miki si de Bonifuckyou!
Recomand!
dil
Trulli a fost penalizat cu 25 secunde si a cazut pe locul 12. Pacat!


"Jarno Trulli a fost penalizat cu 25 de secunde pentru ca l-a depasit pe Lewis Hamilton in timp ce safety car-ul rula pe pista, campionul mondial urcand astfel pe locul 3.

Trulli a terminat Marele Premiu al Australiei pe ultima treapta a podiumului, insa la finalul cursei a fost investigat de comisarii de cursa de la Melbourne ca urmare a faptului ca il depasise pe Lewis Hamilton in timp ce masina de siguranta rula pe circuit.

In urma analizarii incidentului, FIA a decis sa il penalizeze pe pilotul echipei Toyota cu 25 de secunde, decizie in urma careia Hamilton a fost promovat pe locul 3.

Trulli a coborat in clasamentul cursei pana pe locul 12, ceea ce i-a permis lui Sebastien Bourdais sa aduca un punct Scuderiei Toro Rosso, pe langa cele doua obtinute de Sebastien Buemi."

Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/artico...i-hamilton.html
hellcat
Prin noutatile aduse anul asta in F1, ma gandesc la pachet aerodinamic unic, procedura de la pitstop-uri, butonul de overboost, actiunea devine usor, usor una gen INDY.
Se pare ca se merge in continuare pe spectacol in primul plan si apoi tehnica de varf.
Tomcat
Mie mi s-a parut o cursa urita. Foarte urita!
Ramine de vazut cum se va finaliza peste doua curse discutia despre eleronul minune.
Nu mi se pare ca s-a dinamizat cursa cu noile reglementari.
Cred ca vom avea un sezon foarte urit, cum nu a mai fost!
Cit despre cei doi pacalici - singura solutie este butonul de MUTE.
sorin_f39
Frumoasa cursa de azi, cel putin prim prisma rezultatului final care cred eu ca este total neasteptat. Indiferent ce se va hotari, respect pentru munca lui Ross Brawn si bineinteles si pentru Button & Barichello.
Si Trulli a mers frumos, insa degeaba. La fel si Vetel si Kubica. Pacat de deznodamant, pentru ca au mers foarte frumos. Insa o greseala prosteasca a stricat tot.
Mi-au ramas in minte vorbele lui Vetel catre echipa sa: "I did it. I am sorry, I am very, very sorry for that."

Ferrari: varza totala! Nu stiu cat vor repara pana week-end -ul viitor, insa adevarul este ca e naspa rau.

QUOTE(hellcat @ 29 Mar 2009, 10:47)
Un nou sezon de F1 cu multe noutati, insa aceeasi 2 comentatori platiti din bani publici.
Pentru motivul ca miki debiteaza in continuu povesti despre printi si printese, iar bonifaciu nu face decat sa-l asculte, nici nu sunt atenti la desfasurarea cursei - asta ma enerveaza cel mai mult!!...ok, mai confunzi piloti intre ei in anumite situatii, dar daca Glock il depaseste pe Buemi intr-o lupta pentru loc in cursa si tu ne repeti de 2 ori ca l-a facut pe Weber (care toata cursa a fost pe ultimul loc) CLAR nu urmaresti cursa. Ca sa nu mai zic ca pilotii sunt de la echipe diferite. icon_mrgreen.gif

Team radio, vorbea Piquet (era afisat pe ecran): "The brakes just went crazy"...bonifaciu traduce:...deci, echipa i-a adresat cuvinte grele. radmasa.gif

Si inca-o chestie care cred ca am observat-o asa de dimineata...motivul pentru acele, "inexplicabil" de lungi, pitstop-uri...parca omul cu alimentarea se apuca de bransat furtunul dupa ce s-au schimbat rotile. Mi s-a parut doar mie?

A, un podium al experientei "batraneilor" formulei 1!
*


Da, au fost total pe dinafara. Si ieri la calificari, dar si azi la cursa.

Am observat si eu ceva de genul a ceea ce scrii tu despre alimentarea in timpul opririlor. Chiar o sa caut in regulament sa vad daca este este ceva stipulat acolo despre cand trebuie facuta alimentarea.

QUOTE(Solon @ 29 Mar 2009, 13:34)
Piquet, fara suparare, idiot! Nu a existat contact si a dat cu masina in nisip!
*


Nici pe Raikkonen nu l-a deranjat nimeni cand a "decis" sa iasa in decor.
Propun ca in loc de energizant sa-i dea astia, in timpul cursei, vodca.

Forza F E R R A R I !!!
DanCVA
Ciudata si interesanta cursa! Pacat de incidentele de la sfarsit!
BAC
Un lucru interesant am vazut, KERS-ul. Poate sa faca diferenta acest dispozitiv, atat in cursa cat mai ales in depasiri.
sorin_f39
Ciudat este ca FIA si-a dorit reducerea costurilor, insa a pus echipele sa cheltuie bani pentru sistemul KERS.
Modus
QUOTE(BAC @ 29 Mar 2009, 21:49)
Un lucru interesant am vazut, KERS-ul. Poate sa faca diferenta acest dispozitiv, atat in cursa cat mai ales in depasiri.
*



Cum asa? Ca Alonso a spus ca nu l-a ajutat in niciun fel. Iar in timpul cursei, cand transmiteau grafica masinii lui Hamilton, s-a si vazut ca acesta a incercat odata sa-l depaseasca pe Glock utilizand KERS, si nimic, nu a reusit.
adip
Cursa de ieri a avut parte de cea mai slaba asistenta de cand F1 a fost readus in 1996, in Albert Park:
http://www.theage.com.au/news/sport/motors...ge#contentSwap1

Yesterday's 105,000 attendance gave the event its smallest four-day crowd since the race's return to Albert Park in 1996, renewing concerns about its financial footprint and providing anti-race campaigners with a sense of schadenfreude.
Politics has long bedevilled F1's season opener, on and off the track, and the 2009 model lived up to reputation.
One of the teams that had escaped sanction for its revamped high-tech carbon fibre "diffuser" (the box-shaped gizmo that channels air out the back of the car), came up trumps, with Brawn GP — which had emerged out of the wreckage of Honda's F1 exit — providing manna for headline writers. Cue, pun: "Brawn-again team are F1 saviours."
Although, race organisers might well be unnerved by winning driver Jenson Button's observation that the sinking sun and lengthening shadows made driving "so, so difficult".
And those who would rather consign the event to Sandown or the never-never could happily claim the continuing drop-off in attendances as an inevitable pointer to the race's death knell. The "official" attendance was down on last year's "official" 108,000 and the four-day total of 286,900 well short of last year's 303,000 and the seemingly stratospheric 1996 tally of 401,000.
dil
Barichello spunea la conferinta de presa de dupa cursa ca difuser-ul i-a fost strigat din primul tur in urma unei lovituri primite din spate. Prin urmare acesta piesa de aerodinamica nu este singurul element care contribuie la rezultatele foarte bune de pana acum.

Se prefigureaza ca inceputul de sezon va fi dominat de cei de la Brawn Mercedes.
BAC
Pe Alonso nu l-a ajutat Kers-ul pt ca nu-l are performant. Hamilton a depasit lejer masinile din fata. Cand s-a transmis din cockpitul masinii, a fost doar o incercare nereusita, la cluparea kers-ului distanta era mare intre masini dar s-a vazut ca ea sa micsorat rapid.
Modus
Si de unde pana unde sunt KERSuri performante si neperformante?
Solon
Pai fiecare banuiesc ca isi dezvolta propriul sistem! Prin urmare unii o mai dau in bara!
Excelenta ironia lui Barrichello! Am auzit-o si eu la conferinta de presa!
Acolo am dat sonorul mai tare ca stiam ca Bonifuckyou isi prinde urechile in engleza si nu tine pasul! smile.gif
TMihai
Hamilton a ramas fara punctele din Australia.

Sursa
Solon
Vad ca se iau de locurile 3-4! Ma intreb de BrawnGP cand o sa se ia!
Pot sa jur ca Fia, la cat de nesimtiti sunt- o sa le ia punctele! sad.gif
Modus
Vai saracii, dupa ce ca au facut un difuzor de aer ilegal, le mai iau si punctele sad.gif
TMihai
Nu cred ca or sa le ia nici un punct. Or sa-l declare ilegal de acum incolo. Ceva gen mass dumper pt Renault acum cativa ani.
Modus
Ma scuzati, dar in 2006, nesimtitii de la FIA au schimbat regulile jocului in timpul jocului, pe cand acum o echipa incalca cu buna stiinta regulamentul inca de la inceputul sezonului.
Asa ca nu putem compara cele 2 cazuri. Mild Seven Renault F1 Team a fost defavorizata pe nedrept, pe cand Brown GP merita o sanctiune severa.
TMihai
Am zis ceva in genul ala. Adica declara ceva neconform cu regulamentul dar nu aplica sanctiuni retroactiv.

L.E. Si nu numai Brawn GP foloseste tipul ala de difuzor
sorin_f39
O fi bine, n-o fi bine, in ceea ce priveste descalificarea lui Hamilton, eu ma bucur enorm pentru McLaren. Si pentru Hamilton, bineinteles. La cat mai multe.
b76bgaarh
asa mai castiga si ferrari ceva nu.....
Solon
Ce sa mai castige ma ,ca aveau ambele masini pleznite!
@Modus: Se numeste BrawnGP nu BrownGP!
Si lasa ironiile! Ca oricum toti in F1 fura de sting! Doar ca pe unii ii prind astia iar pe altii nu!
Si poate ca de dragul spectacolului ar trebui sa se mai termine cu McLaren si Ferrari!
Si inca o chestie, nu-mi da pace: Daca masinile erau varza, oare un difuzor facea o asa mare diferenta?Hai sa fim seriosi!Masina este pur si simplu competitiva, spre marea disperare a adversarilor!
PS: A nu se intelege ca dupa o cursa, sunt mare fan BrawnGP! NU! Dar ma bucur cand vad ca astia mai "amarati" castiga ceva!Spre disperarea lui Bernie!
sorin_f39
Brawn GP nu pot fi sanctionati retroactiv. Sunt sigur 100% ca victoria le ramane. Si probabil o vor dubla in Malaezia.
Modus
Din pacate pentru voi, echipa asta o va termina cu victoriile cat de curand.
Solon
De ce din pacate pentru noi? Chiar nu-ti inteleg vehementa! Si nu doar in topicul asta ci si in altele!
CGDBZ
Cursa e la 9 dimineata , care stie daca in noaptea asta se modifica ora si cum (se da inainte sau inapoi) , nu vreau sa ratez startul .
Manuel
Inainte, ora 3 devine ora 4.
CGDBZ
Multumesc , sunt tare curios sa vad cum decurg lucrurile maine , mai ales la start si in primele ture cand mi se pare a fi mai palpitant.
Batrânul
Gata, s-a terminat.
Locul 1: Jenson Button
Locul 2: Robert Kubica
Locul 3: Felipe Massa
CGDBZ
Frumoasa cursa , sper sa fie cat mai multe asa . Mi-a placut Kubica.
Pos No Driver Team Laps Time/Retired Grid Pts
1 - 1 Jenson Button McLaren-Mercedes 58 Winner 4 25
2 - 11 Robert Kubica Renault 58 +12.0 secs 9 18
3 - 7 Felipe Massa Ferrari 58 +14.4 secs 5 15
4 - 8 Fernando Alonso Ferrari 58 +16.3 secs 3 12
5 - 4 Nico Rosberg Mercedes GP 58 +16.6 secs 6 10
6 - 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 +29.8 secs 11 8
7 - 15 Vitantonio Liuzzi Force India-Mercedes 58 +59.8 secs 13 6
8 - 9 Rubens Barrichello Williams-Cosworth 58 +60.5 secs 8 4
9 - 6 Mark Webber RBR-Renault 58 +67.3 secs 2 2
10- 3 Michael Schumacher Mercedes GP 58 +69.3 secs 7 1
11- 17 Jaime Alguersuari STR-Ferrari 58 +71.3 secs 17
12- 22 Pedro de la Rosa BMW Sauber-Ferrari 58 +74.0 secs 14
13- 19 Heikki Kovalainen Lotus-Cosworth 56 +2 Laps 19
14- 20 Karun Chandhok HRT-Cosworth 53 +5 Laps 24
Ret 24 Timo Glock Virgin-Cosworth 41 +17 Laps 21
Ret 25 Lucas di Grassi Virgin-Cosworth 26 +32 Laps 22
Ret 5 Sebastian Vettel RBR-Renault 25 +33 Laps 1
Ret 14 Adrian Sutil Force India-Mercedes 9 +49 Laps 10
Ret 12 Vitaly Petrov Renault 9 +49 Laps 18
Ret 21 Bruno Senna HRT-Cosworth 4 +54 Laps 23
Ret 16 Sebastien Buemi STR-Ferrari 0 +58 Laps 12
Ret 10 Nico Hulkenberg Williams-Cosworth 0 +58 Laps 15
Ret 23 Kamui Kobayashi BMW Sauber-Ferrari 0 +58 Laps 16
Ret 18 Jarno Trulli Lotus-Cosworth 0 +58 Laps 20
DrK
NU am vazut toata cursa si e posibil sa fi ratat cateva momente interesante. Dar stiu ca MS de pe ultimul loc a ajuns pe 10. Daca e asa atunci ce sa zic.. Bravo. Inca mai poate cate ceva.
Vettel - pacat, iar...
sorin_f39
Pentru a avea spectacol trebuie sa ploua, altfel ....
Frumoasa cursa de recuperare pentru Alonso si Schumi. Iar Kubica s-a tinut foarte bine. Cand l-am vazut pe Button iesind pe aratura, dupa ce a schimbat pneurile, am zis ca nu mai prinde decat o pozitie de la locul 6 in jos. Iata insa ca a mers foarte bine si a castigat. Pacat de Vettel; avea victoria la indemana.

Forza FERRARI!
Solon
Vettel incepe sa mai irite! Din doua victorii sigure, s-a ales doar cu praful de pe toba!
dantes
Si la nici una nu a fost vina lui...

Prima o bujie si deci un cilindru pa
aici o "mica" problema la frane....puii mei... ma enerveaza ca stie cu masina dar nu-l ajuta trotineta...

In rest...o cursa marfa, pacat ca boul de alonso a stiut el sa dea in toti la inceput de fraier/foamea ce e el, fooooaaarrte marfa plecarea lui Massa, excelent Kubica, beton Button care a stiut sa riste si a castigat enorm...si nu a fost decat cu o tura inainte de a schimba toti... pacat de petrov care a facut un inceput de cursa excelent....in rest...s-au descurcat.

Asteptam sepangul
Modus
QUOTE(dantes @ 29 Mar 2010, 07:19)
pacat ca boul de alonso a stiut el sa dea in toti la inceput de fraier/foamea ce e el
*



Cu toate astea a revenit foarte frumos, a facut multe depasiri si i-a rezistat foarte bine lui Hamilton clar mai rapid. Spectacolul acestei curse i se datoreaza si lui.
b76bgaarh
up.

nu pune nimeni rezultatele de astazi?
gabize
Ieri, PRACTICE1
Pos No Driver Team Time/Retired Gap Laps
1 2 Mark Webber RBR-Renault 1:26.831 20
2 1 Sebastian Vettel RBR-Renault 1:27.158 0.327 19
3 5 Fernando Alonso Ferrari 1:27.749 0.918 20
4 8 Nico Rosberg Mercedes GP 1:28.152 1.321 16
5 11 Rubens Barrichello Williams-Cosworth 1:28.430 1.599 24
6 4 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:28.440 1.609 29
7 3 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:28.483 1.652 26
8 7 Michael Schumacher Mercedes GP 1:28.690 1.859 14
9 16 Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1:28.725 1.894 13
10 10 Vitaly Petrov Renault 1:28.765 1.934 15
11 6 Felipe Massa Ferrari 1:28.842 2.011 20
12 9 Nick Heidfeld Renault 1:28.928 2.097 14
13 14 Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:29.314 2.483 19
14 18 Sebastien Buemi STR-Ferrari 1:29.328 2.497 21
15 12 Pastor Maldonado Williams-Cosworth 1:29.403 2.572 24
16 19 Daniel Ricciardo STR-Ferrari 1:29.468 2.637 23
17 17 Sergio Perez Sauber-Ferrari 1:29.643 2.812 18
18 15 Nico Hulkenberg Force India-Mercedes 1:31.002 4.171 20
19 20 Heikki Kovalainen Lotus-Renault 1:32.428 5.597 13
20 25 Jerome d'Ambrosio Virgin-Cosworth 1:35.282 8.451 17
21 24 Timo Glock Virgin-Cosworth 1:35.289 8.458 15
22 21 Karun Chandhok Lotus-Renault No time 1
23 22 Narain Karthikeyan HRT-Cosworth No time 0
24 23 Vitantonio Liuzzi HRT-Cosworth No time 0

azi, PRACTICE2:
Pos No Driver Team Time/Retired Gap Laps
1 4 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:25.854 32
2 3 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:25.986 0.132 31
3 5 Fernando Alonso Ferrari 1:26.001 0.147 28
4 1 Sebastian Vettel RBR-Renault 1:26.014 0.160 35
5 2 Mark Webber RBR-Renault 1:26.283 0.429 33
6 7 Michael Schumacher Mercedes GP 1:26.590 0.736 31
7 6 Felipe Massa Ferrari 1:26.789 0.935 34
8 17 Sergio Perez Sauber-Ferrari 1:27.101 1.247 39
9 11 Rubens Barrichello Williams-Cosworth 1:27.280 1.426 34
10 8 Nico Rosberg Mercedes GP 1:27.448 1.594 23
11 19 Jaime Alguersuari STR-Ferrari 1:27.525 1.671 31
12 10 Vitaly Petrov Renault 1:27.528 1.674 29
13 9 Nick Heidfeld Renault 1:27.536 1.682 22
14 18 Sebastien Buemi STR-Ferrari 1:27.697 1.843 30
15 16 Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1:28.095 2.241 35
16 15 Paul di Resta Force India-Mercedes 1:28.376 2.522 33
17 14 Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:28.583 2.729 31
18 12 Pastor Maldonado Williams-Cosworth 1:29.386 3.532 29
19 20 Heikki Kovalainen Lotus-Renault 1:30.829 4.975 22
20 21 Jarno Trulli Lotus-Renault 1:30.912 5.058 23
21 25 Jerome d'Ambrosio Virgin-Cosworth 1:32.106 6.252 36
22 24 Timo Glock Virgin-Cosworth 1:32.135 6.281 30
23 23 Vitantonio Liuzzi HRT-Cosworth No time 1
24 22 Narain Karthikeyan HRT-Cosworth No time 0

sursa:
http://www.formula1.com
dantes
Macar am scapat de miki
Solon
Frumos si rapid Vettel! Daca o tine asa e nasoala! In iulie e campion! biggrin.gif
@comentatori: Usor defazati! Mai mult atenti la ce spun ei decat la ce se intampla pe circuit!
Dar, inca sunt la inceput! Oricum e mult mai bine fara Miki!
mircea_aq
Formula 1 si comentariu din Moto GP, mi se pare mie sau asta am auzit, mai ales ieri la antrenamente, in fine, salutam fara dubii iesirea din scena a lui miki si a baietilor de la tvr smile.gif)))

RBR raman niste austrieci trogloditi, mateschitz si marko sunt absolut obtuzi si retrograzi. Ar trebui sa cred ca Webber a avut ceva probleme pe sectorul 3 si ca investigheaza ce s-a intamplat ??? Come on, 1 secunda distante intre cele 2 RB, vorbim despre aceeasi masina pentru Vettel si Webber? aproape, nu biggrin.gif

In rest, McLaren Ok, Lotus Ok, daca Petrov e pe 6 pot spune chiar bine, Ferrari slab iar Mercedes si Schumie cam jenant.
balanel
QUOTE(dantes @ 25 Mar 2011, 14:43)
Macar am scapat de miki
*



Iar eu am scapat cu totul de a ma uita la Formula 1. Ca abonat Dolce, nu am pe ce post sa urmaresc cursele...

Ma intreb ce se intampla cu Schumi de s-a clasat asa slab.
DrK
mdea... MS tot pe locul lui preferat...
Daca va intrebati la sfarsitul sezonului pe ce loc o sa iasa MS, cautat-l intre 7 si 10...
DragosP
La ce oră este mâine dimineață?
cri123
9 AM, DigiSport (HD).

Mi se pare mie, sau comentariul baietilor e defazat de imagine? Cam cu 10-15 secunde (la fel a fost si la MotoGP sapt trecuta...). Si deocamdata slabut comentariul, dar macar legat de ce se intampla si nu aberatii "a la Miki"...

Vettel... departe. Daca asa va fi si in cursa, e jale pentru restul.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.