Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi pocneste ceva cand pun frana...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ovidiu20
Cand pun frana pocneste ceva,parca sar rupe ceva, si cand plec mai brusc de pe loc si atunci pocneste. cam ce ar putea sa fie?
CriSTI68
probabil placutele de frana
sobolan
verifica suruburile discului de frana pe fata, alea de pe fuzeta...asa am patit si eu mai demult la o dacie.....se demonteaza roata fata si vezi ca ai niste suruburi cu cap de 13 parca....vreo 6-7....le strangi si gata......
thedragon
sau poate ti s-au blocat rotile de pe spate ! asa mi se aude si mie fiinca trebe skimbat cablu de frana pt ca ii ruginit !
ilikecheese
Placutele fac "poc" cand pui frana si cand pleci tot"poc". Ca la tren happy.gif . Probabil le ai foarte uzate.
mihai0070
Placutele 90% ... verifica uzura lor ... da roata jos si poti sa le vezi ... si mai verifica si nivelul lichidului de frana (daca a scazut atunci sunt tocite ) 10 % desi nu stiu sigur la mine facea poc si pistonul ala cate face presiune in pompa de frana (dar nu cred ca este cazul)
Daniel M.
Ar mai putea fi si un joc al bucselor bratului inferior, in alezaj, pe directie axiala, cauzat de o montare necorespunzatoare. In cazul acesta, iti apare un joc al bratului ce loveste in suportul de pe lonjeron la franare si la plecare.
sobolan
posibil sa ai placuta frana lipsa....de la uzura...cade pur si simplu...cand pui frana pocneste... excl.gif cilindrul din etrier freca pe disc...
$$ilvviu
Unde se aude? Pe fata sau pe spate?
mihai1677
Bucsi tirant f uzate, daca nu sunt deja zburate.
EUROPE_
O singura intrebare pentru initiator:
Cand pui frana apesi ambreiajul?
Si la plecarile de pe loc si la mine se aude, de fapt la ambele dacii pe care le-am avut si le-am condus se aude acest poc, acest sunet este din grup, deci ai uzuri in cv . Acum depinde cat de tare se aude la tine.
finutu
Placute uzate sau desprinse.
mirceas
bucse teflon?
AAlpine1
QUOTE(Daniel M. @ 9 Mar 2007, 09:01)
Ar mai putea fi si un joc al bucselor bratului inferior, in alezaj, pe directie axiala, cauzat de o montare necorespunzatoare. In cazul acesta, iti apare un joc al bratului ce loveste in suportul de pe lonjeron la franare si la plecare.
*



asta e singuru care a raspuns corect..........

ba daca nu stiti sau nu cititi bine de ce va mai dati cu parerea...???????????
workarea
AAlpine, esti OK?
Asseb
La fel patesc si eu; cred ca are joc un brat supeiror/inferior si merge si directia foarte greu; cand e de la placute se aude ca un crasnet si se simte si in pedala de farna.
r3d
la directie sunt responsabili pivoti.daca sunt dusi nu mai au nici protectia aia de cauciuc directia va fi ceva mai greoaia.verifica si capatul de bara ca si ala sigur are joc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.