Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi scartaie ceva in bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ov
si habar n-am ce, trag de volan, de cochilie, de ceasuri, bag mana pe la singurante si imping de ceasuri, imping in consola, trag de consola si nimic. Scartaie de innebunesc, este exact scartaitul de sobolan (si n-am gasit nici unul si nici urme). Are careva idee ce sa mai incerc?



e un fel de scartait de rezonanta (apare pe la 100km/h si pe la 130).Am rotile nitel dezechilibrate si de la asta, se transmite vibratia la bord si scartaie, dar nu pot sa-mi dau seama ce.
Raptoe
Nu mai retin cum e la berline dar la nove mai scartie(la mine a scartzit asa) la axu volanului langa cruce ...eu am uns crucea cu putzin ulei si gata...bafta. :wink:
diaconuliviu
QUOTE
Nu mai retin cum e la berline dar la nove mai scartie(la mine a scartzit asa) la axu volanului langa cruce ...eu am uns crucea cu putzin ulei si gata...bafta. :wink:




Sau..bucsa aia din cauciuc..prin care trece axa volan...
Ov
unde e bucsa aia, aia din podea? am dat ieri cu vaselina si pe bucsa aia, si pe crucea de la axul volanului (la mine e altfel, banuiesc ca e ca la SN ca nu seamana cu ce stiu eu ca e pe berlina), am prins cu coliere toate cablurile, am dat cu muuulta vaselina siliconica in locurile unde cochilia de la volan atingea bordul, si rezulatatul, tot acelasi. Scartaie ceva.
Raptoe
Ce stresant trebe sa fie sad.gif mai bine dadeai cu ulei nu vaselina ca vaselina ajunge mai greu in locurile stramte....si vezi ca mai pe aici un topic despre caseta de directzie sa bagi vaselia (eu am bagat ulei gros) sa itzi mearga mai bine baga si tu ulei peste tot....si inca ceva masina ta vibreaza la 100kmora?fa o verificare la rotzi...sau cand conduci pune pe cineva sa se uite cam de unde vine scartzaitu... :mrgreen: da sa fie atent pe unde baga capu :twisted: bafta !
Ov
toti care au mers cu mine au incercat sa afle sursa scartaitului, dar e ceva din doom frate, tragi de TOT si nu se opreste jigodia. Rotile stiu ca sunt patrate (cu toate ca acu' 1 luna le-am echilibrat, indreptat jenti, etc, dar asta e, sunt patrate, trebuie schimbate)
viulian
Poate nu e din bord man, poate e de pe la garniturile de la usi, sau vreo balama..
Ov
se aude DIN bord, da-o'n ma'sa.



acum ce pot sa zic, ca mai aveam un zornait la relanti care puteam sa jur ca e din bord si cand l-am identificat (prin bulan) am vazut ca era maneta aia de care tragi sa misti scaunul laugh.gif . Dar ala se auzea mai in fata, asta se aude in mijlocul bordului si e puternic.
OCEBE
culmea e ca am si eu un asemenea scartait caruia nu-i dau de cap de 2 ani dar imi permit sa dau sfaturi: mai demult, din cauza unei roti descentrate, la viteze mai mari, imi aparea un scartait (altul decat ce am acum) eu banuind sursa in habitaclu (bord) ; problema era de la capota fata&dispozitivul ei de inchidere. In schimb scartaitul de acum ma depaseste ( am dat pana si bordul jos, e drept, ptr altceva, dar scartaitul a ramas)
Ov
m-am luptat si eu cu capota ca si eu am banuit-o, am dat cu vaselina peste tot, am verificat sa nu frece, am uns si balamaua si butonul de la alarma, si nimic ... mai studiez
OCEBE
in acest caz, suntem in aceeasi situatie doar ca mie imi scartie cu intermitente si fara legatura cu viteza masinii
calin.c
uitate la ventilatorul de la aeroterma
viulian
Fa un microfon cu un mic amplif ce amplifica doar ce vine pe frecvente inalte smile.gif.

Ii mai pui si un mic guler, care sa-l oblige sa capteze doar ceea ce vine pe directie dreapta. Atunci iti va fi mult mai usor sa identifici sursa. Stai o ora sa faci montajul, si inca juma de ora sa "scanezi" prin bord sau pe la motor si ai rezolvat problema.



Dar numai daca esti sigur ca vine din bord si ca nu e vre-un zgomot rezonant din afara habitaclului, caci atunci.. vine de peste tot si nu ai rezolvat nimic.
Ov
ma si vad la 100 la ora (ca la viteza asta apare zgomotul), regland amplificatoru' si ghidu' de unda prin masina sa depistez soricelu ... mai bine-mi bag pisica in ea (de treaba) :twisted:
viulian
:inger:
calin.c
poate veni si de la aparatorile de vint daca ai sau de la oglinzi
Ov
nu e suierat (oricum n-am aparatori de vant si oglinzile sunt stranse bine), e scartait
driverx
Ov,



Sa nu fie partea care tine manivela de la schimbator....sau chiar bratu....chiar bagi mana in foc ca din interiorul masiniii vine?



Eu in schimb la viteze de peste 50-60 scoate un sunet (agatare) cred ca cablu kilometraj....ce sai fac ca nu vreau sa il pierd...sigur astea noi is varza din start. Mi-am luat cablu de soc, si e de 100 ori(la propriu) mai prost decat ala a meu original de 26 de ani......pacat ca sa rupt la capat.....



:shock:
Slider
Vezi la geamuri! la mine acolo scirtiie...s-au largit balariile alea de chedere pe care gliseaza geamul si se freaca geamu' de cheder si scirtiie al naibii de enervant....
Ov
driverx, nu e de la schimbator, ca stau cu mana pe el, trag de el, ii dau foc, si tot scartaie, plus ca la mine are legatura cu viteza, nu cu turatia (am cel putin o roata mai patrata si ajunge "ceva" la oscilatia de rezonanta si ma DISPERA).



Slider, nu e de la geamuri, ca se aude din bord (sau din fata). Oricum, daca era de la geamuri/macarale, nu se auzea asa de tare ca fata de usa e izolata cu folie PEE.





Zilele astea o sa desfac iar ceasurile de la bord (tuning, deh :twisted: ) si prin gaura de acolo o sa ma mai uit INCA o data (ca m-am uitat de 5000 de ori) ce ar putea sa fie. Banuiala mea este ca atinge un cablu, sau vre-un device fantomatic de ceva PRIN bord, ca e plin de fire/cabluri/relee si alte matrapazlacuri pe acolo :mrgreen:
OCEBE
m-am mai uitat pe la a mea si am gasit pe la grila de admisie "in jos" (in spatele bordului) o lamela de tabla lata de vreo doi cm prinsa prin puncte de sudura de caroserie la care un punct de sudura a cedat si se cam balangane; n-am luat masuri inca impotriva ei ca-i pozitia nasoala si nu eram pregatit cu cele trebuincioase dar sper sa-i dau de cap (numai sa fie lamela asta de vina)
Ov
problema rezolvata.

Dacia mea (acum am verificat) are coloana de directie ca la SN, si scartaia o bucsa de la pedalier pe unde trece coloana de directie. Am bagat ulei cu seringa si nu mai face.
constantin gabriel
Mie imi scirtie, imi zdrangane, imi miauna, imi bate si imi troncane o gramada de chestii. Am reusit sa identific doar citeva; capota din fata, macaraua de la geamul dreapta fata, ventilatorul ... restul au ramas neidentificate si m-am obisnuit cu ele.
Ov
in sfarsit am identificat si rezolvat sursa scartaielii:

valabil DOAR pt bord CN. Scartaia furtunul de vacuum pt comanda climatizarii. Era tesionat, si la viteza cand se bataia masina se misca si furtunul ala si scartaia, adica se freca acolo unde intra in habitaclu si trecea printr-o bucsa de cauciuc. L-am uns cu vaselina si gata !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.