Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cu apinderea unei bujii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aliens_did_this
Salut!

Sunt aproape de disperare.

Mi-am cumparat o dacie din 95 si de cand am luat-o am avut numai probleme pe care le-am rezolvat incet-incet insa de una nu scap deloc. Din cand in cand turatia la relanti scade pana aproape de taierea motorului. Chestia este ca problema mai si dispare uneori. Astazi insa a facut cel mai rau. Aproape ca nu am mai avut putere de loc sa o aduc acasa. Am luat-o de la 0 cu depanatul. Am scos fisele pe rand si le-am apropiat de bujii si am observat ca una nu ia scanteie. Am schimbat bujiile dupa care capacul de delcou dupa care fisele si nu s-a schimbat nimik. Adica una din bujii nu ia scanteie. Nu mai stiu ce sa mai fac.



Un lucru pe care l-am observat in schimb este ca de fiecare data bobina de inductie se incinge rau de tot (nu pot sa pun mana deloc pe ea). Banuiesc ca incinsul bobinei are legatura directa cu problema descrisa.



Multumesc!



Dacia berlina fabricatie 1995. Motor de 1310.
calin.c
poate nu e buna bujia fisa sau capacul inverseaza 2 fise intre ele vezi daca face l;a fel.bobina nu are voie sa se incinga asa de tare cu toate ca daca era bobina stricata cind se incalzea nu mai mergea motorul.vezi axul de la delcou sa nu fie uzata cama care corespunde bujiei schimbai si condensatoru

SUCCES
SGN_1310
La mine se incinge bobina daca am distanta la platine prea mica, adica pintenul ala tocit. Se recomanda distanta maxima posibila la dacia 0.45 datorita uzurii din distributie. Fa chestia asta shi poate are sa inceapa sa mearga bine.
Raptoe
Total off topic...cand ridic fisa de la bobina gasesc intodeauna ulei e bobina romaneasca uscata...merge excelent dar nu intzeleg de ce....in gaura de la bobina am aflat ca exista un surub dar este strans....avetzi ideie ce pote fi?
AC
aliens_did_this, e intr-adevar, e o situatie cam SF biggrin.gif

Singura chestie care ar putea fi asa cum a precizat si SGN_1310, este sa fie unul din pinteni tociti si distanta de la platina prea mica.
aliens_did_this
Pai sa incep cu inceputul. Nu numai ca am schimbat fisele intre ele dar am luat chiar si un set nou de vreo 220000 lei. Tot asa face. Una din bujii nu ia scanteie. Cat despre pinten-ul din delcou, daca e tocit nu ar trebui sa aibe probleme toate bujiile cu aprinderea?



Cat despre bobina uscata, esti sigur ca e uscata pentru ca si eu am bobina romaneasca dar e racita in ulei.
BasIc
se poate ca tachetii pe respectivul pieston adica reghlajul supapelor sa fie prea strans

verifica si asta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.