Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Marimea avatarului
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
CristiRzR
Nu se poate face ceva sa se mareasca marimea alocata avatarului, deoarece este extrem de greu sa reduci marimea unei poze la 20kb, pe cand la poza personala, pe care multi nici macar nu o uploadeaza sunt 100kb huh.gif
Macar daca ar fi un scaler care sa minimalizeze automat ceea ce se uploadeaza...
Se poate mari acest spatiu alocat avatarelor?
Eu sunt dispus sa renunt la spatiul de la poza personala daca aceasta este problema!
C a t a l i n
Și eu sunt pentru mărirea limitei maxime în KB pentru avatar... biggrin.gif
alex
Am marit la 50KB, ar trebui sa fie de ajuns pentru o poza de maxim 140x140 pixeli
AlexC
Dar de ce nu puneti pozele in galeria personala? Eu intru des pe pe mobil pe forum si nu vreau sa stau sa incarce pagina 2 minute...
R19/16v
da'i sa nu mai incarce pozele wink.gif

si eu intru de pe mobil, fara 3G smile.gif
AlexV
am vazut pe un forum, avatar de 800 de k si semnatura de 2 mega - gif-uri animate.
pentru un avatar si 50 de k mi se pare mult. pune aici poza care o vrei ca avatat si iti arat ca se poate face sub 20kb, si nu sunt nici macar avansat in editare foto.
C a t a l i n
AlexC
Pentru problema ta poți umbla prin setări forum, ai opțiuni de a nu afișa avatare, emoticonuri etc...
...sau, mai comod, poți folosi versiunea Lo-Fi ... biggrin.gif
adip
Personal nu sunt de acord cu marirea dimensiunii avatarului. De ce anume ar trebui sa fie mai mare de 20KB? Ce informatie utila contine un avatar? Dupa o estimare rapida, sa presupunem un nr. de 30 posturi / pagina. Rezulta 3MB doar din avataruri. De ce ar trebui ca un user sa fie bombardat cu informatie inutila, cand el intra pe forum sa cauta informatia utila? E un nonsens.
@Catalin Marinarul: nici lo-fi nu merge, ca nu-i versiunea implicita la incarcare.
vis-a-vis
Daca pozteaza 30 de insi diferiti, da... dar de obicei nu se intampla asta wink.gif
Sunt curios ce probleme ati fi avut daca era ultima versiune de power invision biggrin.gif
driverx
Ce ii cu ultima vers de invision?
AlexV
chiar ce e cu ultima versiune?
C a t a l i n
QUOTE(adip @ 15 Mar 2007, 15:42)
@Catalin Marinarul: nici lo-fi nu merge, ca nu-i versiunea implicita la incarcare.
*


De ce să nu meargă? Dacă accesezi direct link-ul pus de mine acolo, merge... Îl adaugi la favorites sau ca bookmark și intri direct...
driverx
Serios acuma, puneti inapoi la 20k, si asa in ultima vreme forumuri cam tuseste. Nu trebuie sa tragem noi la greu netu si serverele DC pentru ca unii nici macar nu si-au pus problema CUM se poate face un avatar mic si frumos. A meu de exemplu are 5k. Pot sa imi pun 4 avatare sa ajung la limita veche.
R19/16v
3k la mine 017.gif
vis-a-vis
Pai ultima versiune e mult mai complexa si se incarca destul de greu (cel putin la mine) ...
Daca 30k de avata pun probleme unora, ma gandeam cum s-ar descurca pe versiunea noua wink.gif
driverx
vis-a-vis...browseru tau suporta compresie? Daca da, si asa trimite serveru se vezi ce fain vine HTML-ul chiar daca e mai mare. In schimb, multe din poze deja nu mai sunt comprimabile, mai ales jpg-urile si chiar unele gif-uri, asa ca alea cat au...atata banda mananca.
cmandrei
Al meu are 9305 bytes plange.gif
R19/16v
Si te simti vinovat, cmandrei? smile.gif

(glumeam, bineinteles)
vis-a-vis
Treaba e urmatoarea... sunt multi copii care ar vrea sa isi "orneze" posturile cu semnaturi sau avatare cu gifuri animate, sa fie ei mai cool... asta n-ati inteles.
Daca ai destul loc pe hard, avatarurile odata incarcate raman acolo.
In alta ordine de idei, exista setare sa n-apara semnatura si avataru', daca tot nu va convine ceva wink.gif
cmandrei
Pai veniti si voi cu "lovituri sub centura" 3k 4k sad.gif ... smile.gif
R19/16v
console.gif
vis-a-vis
Eu am o nedumerire, cum Doamne iarta-ma poza personala a lui cmandrei este de 640x480 si restul de amarati o au asa mica, pana in 200x200 ? radmasa.gif
cmandrei
Tare tare ... acum am vazut si eu unsure.gif ... am facut upload la poza aia cred ca de mai bine de 1 an si pe atunci probabil era voie ... si cum nu am schimbat nimic ... asa a ramas smile.gif ...
vis-a-vis
O sa ajungem la vorba aia... "ce bine era pe timpuri" biggrin.gif
driverx
QUOTE(router @ 14 Mar 2007, 21:31)
Eu am o nedumerire, cum Doamne iarta-ma poza personala a lui cmandrei este de 640x480 si restul de amarati o au asa mica, pana in 200x200 ?  radmasa.gif
*



Tu vorbesti ma? Ia uita-te la Protectia Muncii. 1600x1200 excl.gif 414k excl.gif

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

tongue.gif
vis-a-vis
Da ma, dreptate ai... numai ca tre sa-i dai open image... p-asta n-o stiam...
UXE
salutare....

@ptr admini

De ce nu faceti cu GD-ul un script cand se salveaza poza pe server sa o redimensionati de exemplu (incadrabil maxim 150x150 px). In felul asta scapati si de limita de upload. (de cea din script nu de cea din php.ini). Si se pastreaza si proportia pozei.
alex
Pai avatarul isi face singur resize la 140x140 dar am impresia, asa din cum stiu eu ca e scris codul de la invision smile.gif, ca mai intai verifica "greutatea" si pe urma daca totul e ok trece la resize. Adica, teoretic face resize de la 1024x768 la 140x140 dar trebuie sa ai poza 1024x768 de 20K biggrin.gif
O sa sap sa vad exact cum face.
vladrehau
in acest site mi am redimensionat avatarul
http://www.shrinkpictures.com/resize.php
UXE
eventual daca pot sa te ajut cu ceva ...da-mi un pm
Mutzunache
Eu nu pot schimba avatarul, doar imi schimba rezolutia pozei si atat.....help
C a t a l i n
După ce uploadează avatarul, dă un REFRESH în browser cool.gif
Mutzunache
Multam' fain smile.gif
C a t a l i n
Am o rugăminte: se mai pot mări puțin limitele de dimensiune pentru avatar și poza personală?

(am observat că unele persoane au poza personală cu limite mult mai generoase smile.gif )

Iar de încărcarea mai grea a paginilor după eventuală modificare, nu știu dacă mai e cazul, conexiunile la internet fiind din ce în ce mai rapide (sau mi se pare?), iar pentru dispozitivele mobile există varianta Lo-fi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.