Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intra apa in mashina!!!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
yonutz84
am o dacie 1310 cu bord scoica shi cand ploua afara incepe sa picure apa pe pedala de frana :? Pe unde intra ? shi cum as putea sa o opresc

merci!
Ov
pai poate sa intre pe la stergatoare (o bucsa dusa) sau pe la calorifer (trebuie demontata grila si curatate gaurile de scurgere). Cel mai bine e sa stai cu lanterna in mana si sa rogi pe cineva sa toarne serios apa, sa vezi pe unde intra.
livicu'
si nu te ingrijora prea tare ca mai toate daciile fac asa. laugh.gif
asarban
Hmmm..daca aveai DSN iti spuneam ca au fost "identificate" 26 de puncte de infiltrare!

La CLT dracu stie cate au lasat astia neacoperite?

Daca ai timp in "uichend" da bordul jos, baga silicon la greu pe unde vrei si nu vrei, mai ales pe la chedere.

Vezi sa nu fie astupate furtunasele de evacuarea apei.

Dupa aia bagi cu furtunul si te mai uiti.
B31AYZ
Ov,



Salut ,



Ieri am turnat apa sa spal capota pt. ca am umblat la broasca de inchidere si am vazut ca am apa pe pres . Curgea de sus , se scurgea pe sub bord (care era ud) si dupa aceea pe pedala de frana . Chestia e ca nu era apa sub pres . Dara se vedea ca se scurgea de pe pedala. Despre ce gauri de scurgere vorbesti ? Am scos grila si nu am vazut decat gauri in jgheabul caloriferului iar in jgheabul de sus pe unde intra aerul nu are scurgeri decat la capete . Pe acolo sa intre apa ? Cum schimb bucsele de la stergatoare ? . Acum lucrez la calorifer sa izolez fluxul de aer sa nu se mai piarda, sa treaca tot prin calorifer .Am facut ceva teste si se simte o imbunatatire . Treaba e ca nu stiu ce materiale sa folosesc sa fie cat mai etans . .
Ov
B31AYZ, la tine, intr-adevar apa de la calorifer se scurge pe la capete. Mie la 1300 imi curgea apa pt ca fusese schimbata o contraaripa din dreapta, si aia noua avea gaura pt cablul de la antena in ea. Apa se scurgea pe la capete si o parte intra prin gaura aia. Cel mai bine, ca sa vezi pe unde intra, tot cu becu' ramane. Cel mai bine gasesti un garaj si te apuci si bagi becul prin tot felul de locuri ciudate si vezi pe unde intra lumina in masina. Eu asa am reusit sa descopar chestia aia.
B31AYZ
Ov,



Multumesc . Destul de nasol cu becul .Eu am gauri de scurgere la calorifer aproape in centru . Dar le am pe cele de pe margine (de la grila pt. aer ) .Treaba este ca este posibil sa se scurga pe acolo si din inertie sau ghinion sa intre si in interior. Chestia asta este dificil de vazut si cu becul daca nu imposibil (Nu vad cum sa intre lumina pe acolo ) .Sa elimin bucsa de la stergator?

Aproape ma bucur ca am vazutla cald apa in interior .Dar sper sa o rezolv . Inainte vedeam mocheta uda si nu-mi dadeam seama pe unde . Acum am o pista de urmarit .

M-am gandit sa fac un dispozitiv cu furtunase care sa ajunga cat ma jos si sa etanseizez lufturile laterale ca apa sa se scurga numai prin furtunase sa nu mai urmeze calea dubioasa .



Multumesc si astept si alte sugestii .

Treaba e ca se prelinge pe sub bord si dupa aceea jos .
Ov
atunci tot pe la stergatoare (dar habar n-am cum sa le rezolvi) SAU pe la parbriz, sa nu fie etansat bine
Slider
Si mie imi intra apa pe la stergatoare - pe la ax - mi-a spus cineva sa pun acolo neste silicon. Cicatelea ar da rezultate.

N-am incercat cei drept...
danny_nt
==M-am gandit sa fac un dispozitiv cu furtunase care sa ajunga cat ma jos si sa etanseizez lufturile laterale ca apa sa se scurga numai prin furtunase sa nu mai urmeze calea dubioasa . ==

asa am facut eu la a mea si pana acum nu mai intra decat printr-o crapatura de la cheder(parca asa ii zice)de la parbriz...oricum nu mai scot apa cu galeata din masina
B31AYZ
danny_nt,



Salut ,



Poti sa-mi dai mai multe detalii ? Cat de lungi trebuie sa fie furtunasele ? Le-ai prins in ceva inainte ?



Multumesc .
danny_nt
salut

furtunasele nu sunt prea lungi ideea era sa nu se mai prelinga apa pe la imbinarea respectiva(vreo 20-30cm)...am folosit si ceva kit pentru a canaliza apa direct catre zona respectiva si pana acu e bine..
B31AYZ
danny_nt,



Ceva asemanator am facut si eu .Am izolat cu silicon .Sper sa nu fie probleme.Nu au fost nici ploi foarte mari .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.