Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CLAXON NASOL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dani_devito
Salutare...de curand mi-a murit "cioara" de sub capota ( claxonu) mergea dar foarte incet, asa ca nu speriam pe nimeni asa.....si m-am dus azi sa imi iau un claxon.....si vanzatorul fiind dragutz imi da un set de 2 la 18 lei, totul ok...cand ajung acasa constat ca cele noi au un piciorus in plus si mi-o mai dat si un fel de releu....stie careva cum se monteaza asa ceva ???

[attachmentid=48789]
Bujor Stefan
Ori faci o poza clara mai de aproape, sa vedem si noi ce scrie in dreptul picioruselor respective, ori mai exista 2 posibilitati:
- cele doua picioruse sunt pentru + si - (te uiti tu si vezi daca scrie ceva pe-acolo)
sau
- cele doua picioruse sunt ambele pentru + , pentru a putea lua curent din primul claxon si pentru cel de-al doilea

Pentru releu, fa-i o poza de aproape, sa se vada pinii si ce e notat langa ei sau cauta pe forum, o sa gasesti fiecare pin ce face.
$$ilvviu
Treaba e cat se poate de clara. Claxoanele noi au si pin pentru (-). Cel mai probabil merge si fara el conectat. Releul e pt protejarea instalatiei electrice, acum ca ai consumator dublu.
O rezolvare foarte simpla daca nu te pricepi la electrica este sa pui un singur claxon in locul celui vechi, cu borna (+) conectata.
C_o_S
Intradevar, piciorusele sunt + si -, La seturile montate de mine - era cel din stanga in poza. In specificatie spune ca trebuie legat la masa. S-ar putea sa mearga si fara dar pentru mai multa siguranta leaga-l printr-un fir la surubul de fixare.
diaconuliviu
Nu cred ca merge fara acel -. Claxoanele alea sint facute asa pentru cazurile cind ele sint cu comanda de -, adica ai + permanent pe ele si circuitul se inchide prin punere la masa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.