Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pocneste ceva pe spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alecsz99
Zilele trecute pun o frana mai brusca si pocneste ceva pe spate. Ma gandesc ca o fi ceva prin portbagaj si dau drumul mai departe, numai ca la urmatoarea frana mai brusca faza se repeta. Cineva mi-a spus ca e posibil sa nu fie bine reglate ferodourile pe spate.

Voi ce parere/sfaturi aveti? Ce ar trebui sa fac mai intai?

Precizez (inca o data) ca zgomotul respectiv se aude numai la franarea brusa (si nu chiar tot timpul).

Masinuta - Dacia Berlina 2003, 50.500 km.
burghiu
Exista posibilitatea ca pistonasele care actioneaza ferodourile sa fie / sa ramana putin blocati, si in momentul in care tu, prin franare imprimi o forta destul de mare, ii deblochezi, sau sa nu aibe ceva distantierul acela dintre ferodouri. Ca sfat dute la un service si sa iti desfaca roata si tamburul ca sa vada despre ce este vorba. Oricum sa-ti verifice tot ce inseamna sistemul de franare ca sa nu te trezesti ca dupa "pocnitura" sa se duca pedala de frana pana jos si sa se intample mai rau. Bafta
CriSTI68
fugi la un mecanic sa iti faca o mica inspectie cel mai bine smile.gif
Uncle-Sam
Posibil sa fie repartitorul
mihai1677
90 % din cazuri pistonas gripat
10 % tendon cu bucsi uzate, bascula cu bucsi uzate.
costinel_p
In mod sigur zgomotul aparut se datoreaza limitatorului de sarcina al sistemului de franare.
Aceeasi problema o am si eu; nu mai spun cate limitatoare am inlocuit (noi toate) si reglate de tot felul de meseriasi cu state vechi la Dacia.
Degeaba, la o franare brusca zgomotul tot apare (seamana cu o lovitura scurta cu ceva dur in podeaua masinii); m-am obisnuit cu sunetul si merg asa (de vreme ce frana functioneaza corect..).
Iulik_21
Atunci cand repartitorul intra in functiune ( masina incarcata sau franare brusca ) se aude un zgomot! Astfel esti sigur ca functioneaza! La masina mea, nu a fost schimbat niciodata repartitorul ( de 32 de ani )! Parerea mea e sa o lasi asa, mai ales daca nu iti e afectata franarea!
mihai1677
puteti monta un furtun de cauciuc pe tija ce actioneaza pistonasul repartitorului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.