Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu servofrana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sik
cand tin pedala apasata mai mult de cateva secunde (3-4) incepe sa fasaie inauntru, motorul o ia razna; plus ca in mers nu tine mai deloc frana; ce e de facut oare? s-a mai intalnit cineva cu problema asta?
alta solutie decat inlocuirea servofranei este?
ilikecheese
Furtunul de la pompa de servofrana are o granitura, si daca nu e buna fasaie si motorul merge urat cand apesi frana. Scade turatia, tremura... Schimbati garnitura aia de cauciuc.
Dyda
La prima vedere - simeringul tija actionare pompa frina, iute la service si se rezolva f repede
diaconuliviu
Da, Dyda, dar daca fisiie INAUNTRU, cum spune el, eu inteleg IN HABITACLU, deci foarte posibil si membrana fisurata. Iar pentru a schimba acea membrana.....
sik
da liviu in habitaclu ma refeream; asa mai mi-a zis cineva cai membrana sparta si nu am ce sa fac deccat o alta servofrana ... sad.gif
diaconuliviu
Sau, mai era o supapa disc pe la care poate trage aer in pozitia frinat, problema e ca in afara de "garnitura fata", de care spunea Dyda, nu prea poti schimba altele la servofrina fara eforturi mari.
sik
va anunt ca am schimbat servofrana; am fost la mecanicul meu am gasit una sh pe la el si toata afacerea m-a costat 40ron; sunt superincantat de afacere si de franele mele (mi-a dat garantie la ea 1 an);
toata povestea mi s-a tras de la garniturile de la pompa de frana neschimbate la timp; tot lichidul de frana carel pierdea s-a dus in servofrana (1,5litrii) si mi-a mancat membrana
concluzie daca aveti probleme cu pompa verificati unde se duce lichidul si eventual tragetil cu un furtun si o seringa din servo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.