Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tipuri de motoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rogilg
Exista tipuri de motoare sau masini care sa consume 4% gaz sau motorina sau 3% benzina? daca da spuneti-mi si mie care sunt ele si la cel preturi.

Am de facut in fiecare luna 2000 km si un buget de maxim 1700000 lei asta pentru a ajunge la servici.

Va multumesc mult. :wink:
stere
3% benzina mai greu... dar 4%, cu siguranta. Ma refer la masinile usoare, dotate cu motoare cu litraj scazut, masini din care gasesti destule pe piata, pentru toate buzunarele. Ca sa incep de jos, m-as referi la Fiat 850, Fiat 650 - autoturisme robuste, in ciuda aspectului modest, si acre din cate stiu eu nu consumau mai mult de 4 litri la suta de km. Urmeaza renault 5 (in varianta economica, motor de 1100 sau mai mic), Peugeot 205, VW Polo (eu am avut unul din '77 si nu consuma mai mult de 4.5%), etc. Astea toate, pe piata libera n-ar trebui sa depaseasca 1000 de euro. Masinile mai noi (si mai scumpe) consuma si mai putin si sunt mai fiabile, ex, Opel Corsa, iar Polo, Peugeot etc. Retine ca in principiu o masina dotata cu un motor diesel consuma mai putin ca una dotata cu motor pe benzina. Daca montezi o instalatie GPL pe o masina care consuma 6%, traducand in bani mersul pe gaz rezulta un consum de maxim 4% (raportul gaz - benzina - lei)
Marty
VW Lupo, 3 liters car!
Ciombe
Salutare!



Ford Fiesta 1,4 TDCI din oct 2002 consumul in oras la mers sportiv nu depaseste 5,5%

In afara, la 120 -130 imi ia cam 4 - 4,5%. La 150 mers constant pe autostrada mi-a luat fix 5 %!

Daca as reusi sa ma stapanesc si sa nu trec de 90 -95 nu cred ca mi-ar consuma mai mult de 3,5 - 3,7 % MOTORINA!



Numai bine!
paul_damian
Toyota Yaris 1,4 D-4D, recordul e de 2,4l motorina...
Maska
QUOTE


Toyota Yaris 1,4 D-4D, recordul e de 2,4l motorina...



Asta e reclama. In realitate este o mare gogorita.
paul_damian
QUOTE
Asta e reclama. In realitate este o mare gogorita




Tu ai Nova, eu am 1310. Nici unul dintre noi nu o poate dovedi. Eu inclin sa cred. Dar avem printre noi, pe forum, un detinator de Yaris, poate ne lamureste el mai bine :wink:
Maska
QUOTE


Toyota Yaris 1,4 D-4D, recordul e de 2,4l motorina...



Chestiunea este in felul urmator: un englez a parcurs 1000 km. cu un Yaris diesel avand un consum mediu de 2,4 % dar in niste conditii cu totul speciale. In afara localitatilor, fara sa faca depasiri, pastrand viteza constanta, folosind cel mult treapta a 4-a de viteza si fara sa foloseasca aerul conditionat.

Pai in felul asta ma pot lauda si eu cu Nova mea, care desi are carburator dublu corp si motor de 1600 cmc., consuma NUMAI 5,8%. Dar stii in ce conditii? Ghici. laugh.gif

De aceea spuneam ca testul respectiv este irelevant si fara aplicabilitate in conditii normale. Adica gogorita. A fost facut strict pentru publicitate. Si dupa cum se vede, din acest punct de vedere a fost un succes. laugh.gif

Avem la firma o Toyota Yaris cu motor de 1,1 pe benzina. Nu stiu ce record de consum a inregistrat acest motor, insa la noi in conditii normale de exploatare consuma in jur de 11,5%.

Stii care-i culmea? Atat consuma si o Nova cu carburator dublu corp si motor de 1600 cmc. .... laugh.gif
SiloS
ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu dacia cu motor pe folie , pardon , pe injectie ?



capacityate , putere , cuplu , consum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.