Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cablu km
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vyrrutzu
sal tuturor. am o mica-mare problema. am masina de aprox. o luna si de vreo 3-4 ori mi-a sarit cablu de la vitezometru. ce sa-i fac sa numia sara de acolo, ca de rupt nu se rupe. cineva mi-a zis ca poate fi din cauza ca e marita gaura din spatele ceasului prin care trece cablu si din cauza aia are loc sa sara din locu lui. help me!!! sad.gif
Muttley
Cablul de kmtraj se prinde de ceasul aferent prin infiletarea unei piulite de plastic.
Poate atunci cand ti-a sarit tu nu te-ai mai ocupat si de infiletarea piulitei...
Daca filetul de pe piulita e compromis, singura reparatie posibila este inlocuirea cablului. Unul nou nu e foarte scump. Daca asa stau lucrurile, avand in vedere ca esti incepator, du-te-n service pt a-l inlocui.
vyrrutzu
am carpit putin portierele fata ca aveau urma de rugina, de fapt una era deja cu inceput de "gaura" biggrin.gif si sunt curios ce ar fi mai bine sa schimb doar fetele de usi sau sa inlocuiesc cu usi noi? ma gandesc totusi ca as putea lua niste usi de la remat.....
C a t a l i n
Poate cablul de kilometraj nu se pupă cu ceasul...sunt vreo 2 modele de ceasuri, cu sistem de prindere diferit și în consecință și cablu diferit...
mad toz
ce rost are sa schimbi usile cu totu daca sunt bune. Schimbi decat fetele de usi .
tatuci
la modelul tau de dacie ar trebui sa ai ceas kilometraj cu jurnalier....daca nu ai jurnalier este posibil ca la defectarea celui original sa fi fost inlocuit cu unul de tip mai vechi (fara jurnalier) la care prinderea cablului kilometraj difera...daca este cazul poti face un adaptor dintr-un ceas cu jurnalier defect
C a t a l i n
...sau să înlocuiești cablul cu unul potrivit...
vyrrutzu
pana la urma muttley avea dreptate, uitasem piulita aia, pe care am gasit-o pe sub pres biggrin.gif. va multumesc mult oricum. si aveti idee cam cat m-ar costa sa schimb 2 fete de usi?
e super folositor forumul . ce bine e ca stiu unde pot cere ajutor in cazul unei probleme!
diaconuliviu
QUOTE(vyrrutzu @ 24 Mar 2007, 12:27)
pana la urma muttley avea dreptate, uitasem piulita aia, pe care am gasit-o pe sub pres biggrin.gif. [...]

Tu faci misto de noi? Daca piulita era sub pres, unde era cablul?
mirceas
ciudat, piulita aia e incastrata in cablul de km, sigur se vorbeste despe ce trebuie?

in plus, piulita se poate asigura cu o sarmulita ca sa nu se mai desfaca (eu asa patesc, dupa un timp incepe ceasul sa caraie si iarasi bag mana sub bord sa strang), in mod normal masinile vin din fabrica cu cablul de km sigilat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.