Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valea Topolog - Fagaras
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
gibonu
Hai noroc la toata lumea.
A fost careva de curand pe Valea Topolog cu masina, se mai poate merge?
Se poate ajunge de la Salatrucu pana in Poiana Baltii, sau e ca pe Valea Rea, unde drumul este blocat pe ultimii 8 km pana la stana?
As vrea sa ma duc la vara pe Negoiu.
Multumesc frumos.
gibonu
Hai noroc la toata lumea.
Daca tot n-am primit nici un raspuns, imi raspund eu la intebare, poate mai intereseaza pe cineva.
Asadar, drumul forestier pe Valea Topologului incepe din satul Salatrucu de Sus, judet Arges si se intinde pe o distanta de 30 de km, punctul final fiind Poaian Baltii (sau Gura Negoiului am inteles ca se mai numeste). Tot acolo se afla confluenta paraurilor Negoiu si Scara.
De aici, se ajunge pe Vf. Negoiu, Vf. Scara, saua Scara si posibil pe Vf. Lespezi, insa n-am apucat sa fac vreun traseu. Data viitoare.
Poiana este destul de mare, este loc de pus cortul.
Cei 30 de km de drum forestier nu ridica probleme deosebite, doar ca trebuie destul de multa rabdare. Eu am facut cei 30 de km in 3 ore, cu Logan-ul. In plus, urcase cineva cu un Audi A6, model obisnuit, nu Allroad.
Un amanunt interesant: de la Ticveni la Salatrucu drumul este recent asfaltat si este impecabil, coala de hartie, este mai bun decat Curtea de Arges - Rm. Valcea.
Din pacate, si pe aici au aparut specimene de ascultatori de manele, categoria "Rasuna valea", insa sunt mai putini decat in alte locuri.
smar2
multumim pentru auto-raspunsul tau... a iesit la search pe google, si chiar imi e de ajutor... thanks wink.gif
gibonu
Ma bucur ca ti-am fost de folos. Daca mai ai intebari, le astept.
Bafta
Speedy
up biggrin.gif

Ceva noutati? Daca vara trecuta am fost pe Valea Rea si Moldoveanu, evident, vara asta urmeaza Valea Topolog si Negoiu.
gibonu
@ Speedy

In lipsa altor informatii, cred ca poti suna la Primaria Salatrucu.
http://www.primariasalatrucu.ro/contact.php

Eu am sunat in 2008 sa-i intreb despre starea drumului spre Poiana Baltii si oamenii m-au lamurit.
Si nici n-au fost surprinsi de intrebarea mea.

Bafta.
Speedy
Revin cu informatii.
Drumul este prost spre foarte prost. Sunt portiuni cu sleauri foarte mari facute de camioane si TAFuri, unde garda Loganului este insuficienta.
Nu am reusit sa ajung pana la capatul drumului ci undeva la 4-5 km de Poiana Baltii.
Drumul foarte prost ne-a intarziat suficient incat sa nu mai putem ajunge pe Negoiu. sad.gif

[attachmentid=1627898543] [attachmentid=1627898544]


R19/16v
Hotarat ai dat biggrin.gif
Speedy
Nu am fost eu. Altcineva si-a stricat tancul. tongue.gif
Si culmea, acolo era o zona care chiar nu punea probleme.
[attachmentid=1627898545]

22 Jul 2013, 19:20:
ydaniel
Acolo e bun un M 461.
UXE
De la Poiana Baltii cam cat se face pana pe Vf Negoiu? cum este traseul? e mai dificil ca pe Moldoveanu de pe Valea Rea?
gibonu
@UXE

Pana la traseul Poiana Baltii - vf. Negoiu, sa inteleg ca te-ai interesat din drumul pe valea Topologului este total practicabil?
UXE
Oarecum, adica am gasit un articol destul de recent.


QUOTE
..în Tigveni, de unde începem să urmărim Topologul până în Sălătrucu pe o șosea între acceptabilă și foarte proastă; mai departe intrăm pe un forestier ca lovit de bombe, grea piatră de încercare pentru autoturisme, printre munții Marginea și Clăbucet, dincolo de Lacul Topolog. Drumul urcă până la puțin timp după Poiana Bălți, adică până în locul în care se formează efectiv Pârâul Topolog, din confluența dintre Izvorul Scării și Izvorul Negoiului (cca. 1350 m). Aici lăsăm cele două mașini după 32 de kilometri făcuți într-un ceas și jumătate...


aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.