Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglare instalatie gaz LOvato
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ovidiu20
Eu am o instalatie de gaz LOVATO si are 3 suruburi de reglaj dar nu stiu exact ce sunt fiecare pentru ce. Unu ii pe furtunul care duce la carburator ala stiu ca e pentru debi si consum si lam strans aproape de minim cat sa mearga motorul rotund. Dar mai am 2 suruburi pe pulverizatorul ala de gaz unde e si membrana aia. unu este sus din ala si unul este un pic mai jos si este din plastic. daca invart de ala de sus scade turatia motorului sau creste. Dar la surubul ala de jos invart degeaba ca nu se intampla nimica. Problema este ca este cam mare consumul. cu 15 litri de gaz am mers cam 100km. cine imi poate spune si mie cum sa reglez instalatia ca sa imi consume si mie mai putin?
Lunaticul
M-ar interesa si pe mine cum se face reglajul la acest tip de instalatie. Multumesc
bygy007
exista un intreg topic destinat GPL -ului http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...indpost&p=75628
Lunaticul
Am citit acel topic, dar ma gandeam ca instalatiile Lovato au anumite ,,clenciuri". Am reglat-o asa cum scria in acel topic si aveam un consum mixt de 12%(9,3% afara) wacko.gif . Am reusit sa o aduc la 9%, dar ma deranjeaza ca nu merge decat cu filtrul de aer partial obturat, iar motorul nu merge rotund. La ralanti cand am 900 rpm, cand am 1000rpm,cu alte cuvinte nu are un regim de functionare stabil (cred eu ca e din cauza obturarii traseului de aer).
baranga
surubul de care zici ca nu are nici un efect s-ar putea sa fie surubul de forta la care nu se umbla,decat daca pui instalatia pe o masina de o putere mai mare.sfatul meu e sa te duci la un service si le spui unde ai umblat ca daca nu le spui degeaba te duci.o sa fie si service-uri care nu o sa te primeasca din aceasta cauza unsure.gif
bygy007
QUOTE(Lunaticul @ 5 Jun 2008, 08:24)
Am citit acel topic, dar ma gandeam ca instalatiile Lovato au anumite ,,clenciuri". Am reglat-o asa cum scria in acel topic si aveam un consum mixt de 12%(9,3% afara)  wacko.gif . Am reusit sa o aduc la 9%, dar ma deranjeaza ca nu merge decat cu filtrul de aer partial obturat, iar motorul nu merge rotund. La ralanti cand am 900 rpm, cand am 1000rpm,cu alte cuvinte nu are un regim de functionare stabil (cred eu ca e din cauza obturarii traseului de aer).
*


pe mine nu ma deranjaza consumul atita timp cit pe gaz reusesc sa am putere mare la demaraj si sa nu ma rog de ea in depasiri ( eu am dat un pic mai mare debitul ) in oras am cam 12-13 iar in afara cam 8-9 mie mi se pare destul de convenabil
Ov
incercati sa continuati discutia pe topicul indicat de bygy mai sus
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.