Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Loctite 243 si Sika Lock 1243 TL
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
goe
Vand Adeziv fixare asamblari filetate marca Loctite 243. La flacon de 50 ml. sigilate. Am 4 bucati.

de asemenea mai am de vanzare si Sika Lock 1243 TL tot la flacon de 50 ml (5 bucati)

Loctite 243 - 15 ron/flacon 50 ml
Sika Lock 1243 TL - 10 ron/flacon 50 ml

Contact: goesalajan@yahoo.com sau 0765.47.89.88

Alte poze nu am gasit. Sunt doar pt informare. o sa revin cu poze reale cand fac rost de un aparat foto.
[attachmentid=49220][attachmentid=49222][attachmentid=49223]
adi_ar
Iarta-ma ca intreb, chiar nu stiu despre ce-i vorba!
Adica solutii cu care dai pe filet si ce ...? Nu se mai desface surubul?
Te rog, fii mai explicit!

Pai "imprumut" oja sotiei si-am rezolvat-o!
Probabil ca sunt produse profesionale (doar e Loctite) da' convinge-ma ca nu trebuie sa mai "ciupesc" din oja Maybelline (firma si-asta) a nevesti-mi! biggrin.gif
goe
smile.gif nici eu nu stiu mai exact. am gasit pe site-ul lor "Blocheaza organe de asamblare filetate din orice tip de metal. Impiedica slabirea pieselor expuse la vibratii". mai multe informatii nu stiu, o sa mai caut pe google.
adi_ar
OK, ma bucur ca ai gustat gluma, am sa mai caut si eu, din curiozitate!
Probabil meseriasii stiu despre ce-i vorba da' "ei nu zice secretele meseriei"!

Simt nevoia sa ma explic putin, povestind o istorioara:
Eu cred ca este vorba de solutii care impiedica destrangerea dar se garanteaza "ruperea" peliculei la un anumit cuplu (cum este cu piulitele "anti-destrangere") si nu risti (prea mult) sa ramai cu capul rupt al surubului in cheie, respectiv sa ti se desfaca prezoanele in loc de piulite dupa ce nu desfaci ani de zile anumite asamblari.
Spun asta pentru ca un produs similar, sa zicem, am avut si eu, dar era cu multi ani in urma si era no-name, credeam ca nu mai exista asa ceva! (Asta se intampla pe vremea cand in weekend, in fata blocului, in curtea casei sau la iarba verde, la mare, la munte sau aiurea se mesterea neobosit la masini biggrin.gif )
Dupa ce l-am folosit multa vreme in loc de saiba-grover (atat am inteles din incriptiile de pe cutie) am citit fituica mototolita de pe fundul cutiei (primisem odata cu masina cutiuta).
Produsul acela asigura si o protectie anticoroziune prin pelicula formata, era foarte utila solutia aceea la fixarea prezoanelor care mai trebuiau desfacute uneori si a suruburilor (cam lungi) pentru electromtorul Opelului meu. Fara ea, mereu aveam emotii la strangere-destrangere.

Oare solutiile tale fac acelasi lucru?

Cum spuneam, meseriasii "stiu de ce", da' uneori e bine sa stie detalii si ne-meseriasii ca poate maine-poimaine le arunci si nici n-ai stiut la ce folosesc !
goe
Am gasit pe net un pdf despre Loctite.[attachmentid=49269]
goe
am facut niste poze la produse:
[attachmentid=50046][attachmentid=50051]
[attachmentid=50052][attachmentid=50049]
[attachmentid=50050]
goe
o bucata loctite 243 s-a dat. up!
goe
up!
goe
s-au dat. thread closed.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.