Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablu ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ovidiu20
Am schimbat pana acuma vreo 3 cabluri se tot rup. Am strans normal cablul de ambreiaj ca are si putin joc. Dar intrebarea este daca la pedala trebuie sa fie un arc ca sa tina pedala mai tare. Ca la frana am un arc care tine pedala mai bine. De ce se tot rup cablurile. Discul si placa leam schimbat acuma o luna.
vyper
vezi ca unde intra cablu in compartimentul motor ar trebui sa fie ca o bucsa sau un cauciuc ceva acolo ca sa nu se frece de tabla aia de desparte motoru de interior...si ma gandesc ca poate se freaca si se tot taie...nu vad de ce sar rupe cablu de ambreiaj asa des...al meu e original de cand e masina icon_mrgreen.gif deci are peste 250.000 si tot nu sa rupt
mihai0070
vezi bucsa de la furca ... de unde faci se reglajul ... doar acolo se rupe cablul de ambreaj ... spune exact unde se rupe ...
n3m0
Sau cumpara un cablu mai bun (sa aiba holograma RAR pe el). Mai sunt unele modele (fara holograma) si mai mici in diametru la care se rupe cate un fir pana se duce draq` si ramai cu masina la semafor.
iulian.bisty
unde se rupe ?

la cutie sau la pedala?
Ovidiu20
Se rupe exact din fata de la motor,incetul cu incetul cateva lite si pana la urma se rupe de tot. Se poate sa fie prea strans? dar are un pic de joc. Si in fata la pedala trebuie sa fie un arc ca la frana? ca asa am vazut la unele masini.Si bucsa aia din fata de la ambreiaj se poate schimba?
mihai0070
Bucsa aia din fata care intra in furca ... se da la fiecare cablu ... eu cred ca ai furca indoita si roade efectiv cablul ... verifica ca, cablul a mearga cat mai pe centru si sa atinga cat mai putin de marginile bucsei ... mai indoaie sau indreapta furca (si reglezi cablul pe urma ) putin vasilina acolo nu ar strica ... in bucsa macar sa nu mai frece pe cauciuc ... sfat : verificati periodic cablul si daca vedeti ca s-a lustruit la bucsa ... este bine sa aveti cablul de rezerva ... poate ceda ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.