Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat costa un catalizator de dacia 1310 cu injectie?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
alexstatie
Cat costa un catalizator de dacia 1310 cu injectie?
Are cineva idee?De asemenea as dori sa stiu de unde se poate cumpara. Ms!
ydaniel
cam 800 lei
ahyle_blue_eyes
850 Ron la majoritatea magazinelor de piese.
ydaniel
DAR cum l-ai/s-a spart?
alexstatie
Pai nu s-a spart. E infundat. Si am impresia ca s-a crapat o galerie din cauza asta ca face un zgomot ca de tractor cand accelerez. sad.gif
ydaniel
cand se sparge motoru nu sta decat la relanti si se aude un sunet infundat in evacuare.de unde esti?
alexstatie
Atunci de la ce poate fi sunetu ala? Cand nu accelerez motorul se aude normal... Oricum evacuarea nu se face corect asta e clar...si afecteaza si comsumul care e in jur de vreo 15/100km si performanta.Cred ca nu e normal, nu am prea mers cu dacii(asta este masina bunicului, pe care o folosesc ocazional). Sunt din bucuresti.
ydaniel
se sparge daca se loveste de ceva .nu neaparat zgomotu e de acolo.nu cumva vreo toba e fisurata?
alexstatie
Ma voi duce in service, dar vroiam sa imi fac o idee cam cat ar costa catalizatorul. Masina e relativ noua dar are o gramada de probleme....nu se mai fac daciile ca pe vremuri sad.gif Ms!
ydaniel
depinde.nu trebuie neaparat service.cheam si tu pe cineva care stie;)
argon
Merge si fara catalizator, chiar mai bine, dar nu iei ITP.
nambanidealtceva
al meu a ruginit si s-a rupt.. cam 5 ani a tinut.. nu cred ca ajunge sa se infunde, decat daca il lovesti (ceea ce se intampla mai mereu, pentru ca e pus mult prea jos) si il spargi, sau daca ia ulei.. chestii din astea... si asa esti nevoit sa dai pe urma 800 RON pe unu nou mad.gif
nix0010
salut merge sa pun un catalizator de la o alta masina pe o dacie 1310(ma refer daca nu afecteaza cu nimic mersul motorului ) si toba din spate ?(catalizatorul este de mazda323)
danciusergiu84
ideal ar fi sa fie tot de pe un euro 2, ma gandesc ca acolo poate fi o diferenta, in rest nu stiu ce efect are diferenta de capacitate dar incearca linistit nu are ce sa se intample...
nix0010
pai pe mn ma intereseaza sa nu se mai auda asa tare ...imi spunea un prieten ca s,ar putea sa nu duca motrorul

2 Jun 2014, 10:35:
ms de sfat:D
maru
cand faci modificarea asta trebuie sa tii cont de unele elemente:

1. sa fie tot aceiasi norma euro (doar cu sonda lambda in amonte nu si in aval)
2.flansa de prindere pe galerie trebuie modificata (nu cred ca se "pupa" la fix cu cea de dacie)
3.sonda lambda trebuie sa se potriveasca sau decupata cea veche si sudata cea originala de dacie
4.sa nu zica ceva cei de la ITP ca nu este piesa conforma (chiar daca`ti ies noxele ok)
nix0010
aham.... eu vreu sa schimb doar de la toba de mijloc in spate.... dacia mea e din 98 asta are sonda lambda?...o sa diminueze zgomotul daca fac aceasta codificare?
maru
QUOTE(nix0010 @ 2 Jun 2014, 11:20)
aham.... eu vreu sa schimb doar de la toba de mijloc in spate.... dacia mea e din 98 asta are sonda lambda?...o sa  diminueze zgomotul daca fac aceasta codificare?
*


pai tu ai motor pe carburatie , nu pe injectie asa ca nu ai nici o treaba cu sonda lambda sau catalizator
Babaq139QMB2
DACIA CARBURATIE NU ARE catalizator (Ro+FR,) muschiuleti 4 in linie biggrin.gif cele care
au in compartimentul MOTOR calculator BOSCH EURO2 , de la condens se distruge toba intermediara . cool.gif
nix0010
deci nu afecteaza mersul motorului cu nimic nu?
maru
atat timp cat nu obturezi evacuarea cu un alt tip de esapament (toba,catalizator) cu site (faguri) mai dense este ok dar s`ar putea sa ai probleme la noxe
nikuniku
si dupa maxim un an le dai jos ca se infunda cu calamina
motoarele pe carburatie scot noxe mai mari decat motoarele pe injectie,chiar si monopunct
nix0010
cred ca toba de mijloc o sa o las si o sa o schim doar pe ce din spate biggrin.gif multumesc pt sfaturi
payty
schimba tobele daca vrei zgomot mai putin si gata. probabil ai sitele mancate de rugina, chiar daca nu sunt tobele gaurite. Sau mai verifica tevile dintre tobe sa nu fie gaurite ca se mai poate si asta.

O dacie cu esapamentul in toate mintile lui nu face prea mult zgomot.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.