Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MALAYSIA GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
hellcat
Comentatorii de la snooker, acu vreo 2 zile, spuneau ca nu stiu unde au citit - dar nu in media romaneasca, cum ca Dorulet a batut palma cu Bmw ca pilot de teste si rezerva incepand cu acest mare premiu...in conditiile in care Heidfeld e cam pe faras, au mai completat acestia.
sorin_f39
Am vazut la tv stirea despre numirea lui Doru Sechelariu ca al treilea pilot al echipei BMW. Bravo lui si mult succes.

In alta ordine de idei,
http://www.formula1.com/news/headlines/2009/4/9128.html

Solon
Recomand celor care vor sa vada cursa duminica, sa o faca, cu volumul la minim. Sa vedeti ce o sa abereze Miki ca datorita lui Seche a ajuns la BMW! Ca a bagat niste carnati cu bere cu Dr. Thiessen si ala a zis: Da ba, Miki, s-a facut!
Sa nu ziceti ca nu am dreptate!
sorin_f39
QUOTE(Solon @ 3 Apr 2009, 19:20)
Sa nu ziceti ca nu am dreptate!
*


Nu zic.... biggrin.gif

Nu cred ca se va lauda, insa va arunca o "firmitura" acolo despre meritul lui.

4 Apr 2009, 12:14:
Nimic nou din partea lui Ferrari : adica tot naspa e treaba.
Sper insa ca maine sa castige primele puncte din acest sezon.

Forza F E R R A R I !!!
TMihai
Nu se poate asa ceva! E inadmisibil sa te numesti Ferrari si sa faci asemenea greseli. Credeam ca anul trecut au avut scapari insa se pare ca a devenit o obisnuinta sa se faca de ras.
Daca as fi Schumacher mi-ar fi rusine sa ma afisez la standurile Ferrari in perioada asta.
Solon
Button in pole! Daca nu se trezesc mai repede marile echipe o sa fie o mare surpriza anul asta!
sorin_f39
Se pare ca va fi si mai interesanta cursa.
Am vazut cateva imagini de la GP2 si ploua foarte serios. O sa vedem peste 1/2 de ora cum va fi .....
Solon
Frumos!
sorin_f39
Pe dracu frumos.

Incet - incet, sportul asta incepe sa ma sictireasca.
Sa spunem ca fac abstractie de greselile inadmisibile pe care le-au facut cei 2 comentatori in timpul cursei. (M-a certat si nevasta-mea un pic deoarece ii injuram ca la usa cortului pe idiotii aia 2 din cauza tampeniilor pe care le debitau.)
In orice sport din lumea asta, in momentul in care meciul trebuie intrerupt din motive de "natura", meciul se reia din momentul respectiv.
Dar domnule, in F1 nu se poate asa ceva. De cretini ce sunt! Poate televiziunile nu-si pot modifica programul. De acord. Dar cursa trebuie terminata! Se poate inregistra "partea a doua", iar apoi poate fi transmisa in aceeasi zi, sau in alta zi, functie de televiziune. ESTE INADMISIBIL SA SE INTRERUPA DEFINITIV CURSA DUPA APROXIMATIV 60% DIN DESFASURAREA EI! Asta e parerea mea.
Iar publicul ala care a platit niste bani buni pentru a asista la un spectacol, cu ce s-a ales?

Este un mare cenzurat ceea ce s-a decis astazi, si anume intreruperea definitiva a cursei.
DanCVA
Sorin, nu fi suparat. Eu, spre exemplu, sunt uluit de cum au ajuns comentatorii celebri sa debiteze ca WRC-ul nu mai este spectaculos ca nu mai sunt masini si piloti.
Probabil, la fel de dezamagit a fost Miki, de raliuri, cand a auzit ca nu sunt depasiri in timpul cursei. biggrin.gif
Solon
Vreti sa radeti un pic?
M-am uitat la cursa cu sunet, am ascultat comentariul si am notat tot ce mi s-a parut a fi o aberatie. Am notat pana la momentul intreruperii cursei pentru ca dupa aceea am fost coplesit de tampenii.Aceste pareri sunt pur subiective, este foarte posibil sa fi fost si altele si sa fi uitat sa le mentionez.
1.Button se bate cu Alonso.Pardon! Barrichello se bate cu Alonso! Button e mult mai in fata!
ATENTIE! Clasamentul era afisat! |Trebuiau doar sa se uite pe monitor!
2.Rosberg se distanteaza la 2,8 s. Pardon! Cu o tura inainte era la 3,2 s.
3.Contact intre Glock si Alonso. Nici vorba!
4.Rosberg are masina usoara. Pardon! La start a avut printre cele mai grele masini!
5.Vettel recupereaza incredibil, 4 secunde in 3 tururi. Se vede cu ochiul liber-nu ne uitam la timpi, ca atatea cifre obosesc ochiul-ca Alonso este mai lent si tine in spate un numar de 3 masini, iar Vettel se apropie de respectivul grup!
5.Pacaleala cu Doru Sechelariu a fost de toata jena! sad.gif Patetica! Pana si ei sunt convinsi ca o asemena veste nu poate fi decat o gluma!
6.Bonifuckyou intreaba: Ia sa vedem cum Webber va folosi Kersul in disputa cu Hamilton! Bai baiete, Kers-ul nu actioneaza la franare, respectiv puterea obtinuta de kers se foloseste la acceleratie nu cand ala rupe pedala de frana! Bineinteles, s-a iesit din viraj si comentariul a fost: NU a folosit kers! blink.gif radmasa.gif
7.Rosberg opreste a 2-a oara. Pardon, a 3-a oara! Scrie clar!
8.Cei doi se plang de legatura cu internetul si din cauza respectiva nu pot comenta cum trebuie. Eu zic ca daca au un televizor normal si citesc doar informatiile de pe ecran se poate realiza un comentariu decent.
9.Surpriza, Button pe primul loc! Ba, era acolo de vreo 10 tururi!
10. Ce sunt alea pneuri de ploaie foarte performante? blink.gif Eu stiam ca F1 este esenta performantei!
Apoi la oprirea cursei au aparut tot felul de debitari jenante, cu evidente conotatii sexuale: Dragalasa mica! Felibe baby! ohmy.gif si o intreaba pleiada de mistouri vis-a-vis de diverse femei!
Si inca una tare: Ce imagine superba! Soarele printre nori! Un apus!
De fapt, ERA UN MARE REFLECTOR ROSU! radmasa.gif radmasa.gif
Cam atat am sesizat eu! Urmatoarea cursa o voi viziona fara sonor ca mi-a ajuns!
dil
Arata ciudat clasamentul general cu jumatati de punct. Astept cu interes sferturile de punct si 1/3 de punct.

Cei ce urmaresc cursele de Formula 1 cu siguranta nu au vrut sa vada cum ploua in Malaezia. Dar asta e, o sa ajunga sa dureze mai mult calificarile decat cursa propriu-zisa.
Solon
Nasol e ca injumatatirea punctajului nu afecteaza cu nimic clasamentul in partea superioara! Doar la final daca sunt 2 piloti la egalitate sa-si aduca aminte ca 5 puncte=victorie! smile.gif
hellcat
Corect, va arata ciudat clasamentul cu virgula, insa nici toate punctele parca nu le meritau. tongue.gif
In rest asa zona geografica, asa vreme...apropo de renuntarea la 2 mari premii cu traditie. Dar asta e, F1 e in continua transformare.
sorin_f39
... e in continua transformare ..... dar nu spre ceea ce trebuie sa fie.
Tomcat
In momentul in care Kimi a pus anvelope de ploaie am fost sigur ca va ploua, dar ploaia a intirziat cam 5-6 tururi si le-a facut praf. Probabil ca nu mai avea nici benzina si a vrut sa impuste doi iepuri!
A dat-o in bara! Pacat.
In rest urita cursa. Cred ca la ora actuala Vettel este cel mai "infipt".
Modus
Dar Vettel face cele mai mari greseli. Fantastic startul lui Alonso! Daca ar mai fi continuat cursa, ar fi avut sanse de o clasare in puncte.
b76bgaarh
de cenzurat....aceasta cursa...

unde sunt cursele pe ploaie....ce e tot circul atsa ieftin.....

gata eu unul nu mai ma uit la cursele lu peste prajit
ssilviu
Ce previzibil că unii pseudo-tifosi consideră f1 de rahat acum când Ferrari nu mai e cea mai tare radmasa.gif
dantes
E de rahat ca au taiat cursa in doua. E de rahat ca au scos aerodinamica. E de rahat ca primele 2 curse au excelat prin safety-caruri nu prin cursa propriuzisa....

Comentarii de genul ar trebui sa le tii ptr. tine. E amuzant cand vezi astfel de comentarii....sa muara si capra vecinului ce mama naibii..

Bravo Brawn. Forzza FERRARI !!!

sorin_f39
Ce previzibil ca unii nu au inteles absolut nimic din ceea ce s-a discutat aici.
bucatzel
Taiatul cursei, desi frustrant, e o chestie prevazuta de regulament. Deci... no comment. Au mai fost cazuri cand o jumatate de punct a stabilit campionul mondial (1984). Dar bosorogul ala de Bernie si cu oficialii malaezieni sunt de condamnat la faza asta, pentru ca din punctul meu de vedere ceea ce s-a intamplat era o chestie a naibii de probabila. Mai adaugi si seara in ecuatie, si iar incepe lumea sa-si rupa maini si picioare pentru show. Si la cursa dinainte se plangeau ca le batea soarele in ochi. Lucru nu tocmai de dorit, la 300 la ora tongue.gif

Si mie-mi pare rau ca ploaia a fost asa puternica, pentru ca eram curios ce-ar fi facut Barrichello pe ploaie. Nu ca mi-ar place mie mult de stilul lui, dar pe ploaie isi aducea si el aminte ca-i pilot.

Ce-mi place e ca modificarile de aerodinamica si KERS-ul chiar au efect si sunt depasiri pe pista. Nu-s depasirile alea de acu' ani buni ca stateai cu sufletu' la gura pe o franare virila a ambilor piloti, dar e clar mai mult ca in anii trecuti.

La Kimi a fost un pariu cum se faceau si pe vremea lui Schumi. Doar ca la orice pariu e implicata si o doza de noroc. Ceva ce lui Kimi ii lipseste la greu.

L.E. Cat despre michi... sper sa nu-l intalnesc vreodata... si daca-l intalnesc, sa ma pot limita la insulte
sorin_f39
QUOTE(bucatzel @ 6 Apr 2009, 19:40)
Taiatul cursei, desi frustrant, e o chestie prevazuta de regulament. Deci... no comment.
*


Ba chiar asta e problema si trebuie comentata: regulamentul de doi bani care nu face deloc bine sportului asta. Trebuie schimbata aceasta chestie din regulament tocmai pentru a nu mai avea situatii de acest gen.
MihaiD
Felipe, baby, stay cool! biggrin.gif
Modus
O asemanare interesanta: atat in 2006, cat si acum, Fernando Alonso a plecat in aceasta cursa de pe locul 9. Si atunci, si acum, dupa start a depasit 6 masini, si era pe locul 3 (atunci fara KERS, acum da).

Pacat ca acum nu a mai terminat pe 2, la fel ca in 2006.
sorin_f39
Mi-am adus aminte.....

QUOTE(dancva @ 5 Apr 2009, 13:42)
Eu, spre exemplu, sunt uluit de cum au ajuns comentatorii celebri sa debiteze ca WRC-ul nu mai este spectaculos ca nu mai sunt masini si piloti.
*


WRC -ul (raliul, in general) va ramane spectaculos atat timp cat va exista. Din pacate realitatea chiar este dura in WRC. Mai sunt doar 2 constructori, Citroen si Ford. Piloti sunt, si sunt foarte buni, insa nu au pe ce sa alerge. Subaru, Mitsubishi, Peugeot, Suzuki etc. au ales, una cate una, sa paraseasca competitia. Iar cu o echipa privata nu poti castiga decat ... experienta.

QUOTE(dancva @ 5 Apr 2009, 13:42)
Probabil, la fel de dezamagit a fost Miki, de raliuri, cand a auzit ca nu sunt depasiri in timpul cursei. biggrin.gif
*


radmasa.gif up.gif
CGDBZ
Grila de start pentru maine 04-04-2010 ora 11:00 [attachmentid=1627609159]
DMP
Promite ceva spectacol.
Se pare ca vremea va fi cam la fel ca astazi in calificari.
koldun
Deci da! In sfarsit cred ca voi vedea o cursa spectaculoasa! Abia astept!
TMihai
Numai sa nu fie spectacolul de anu' trecut dry.gif
Hack
Stiu ca nu e frumos sa ai asemenea ganduri, mai ales intr-o zi ca asta, dar: gun3.gif user posted image
DrK
firar mama lor de oglinzi radmasa.gif
TMihai
Bun Vettel...a mers ca pe sine icon_mrgreen.gif . Surprinzator mi s-a parut Massa care, INCREDIBIL, a depasit pe cineva si nu pe oricine. De Alonso nu-mi pare rau, ca inca n-am uitat de Suzuka 2006 tongue.gif . Imi pare rau pt Schumi da' cred ca nu pupa podiumul nici tura asta. Mi-a placut cum a recuperat Hamilton si pare ca e singurul care stie sa depaseasca. Kubica f bun din nou. Miki praf DIN NOU...da' nu mai surprinde pe nimeni. Cam atat biggrin.gif
Io_mi_s
Petrov! Cred ca-ti aduc injurii! 022.gif
hellcat
Cand a luat Webber trofeul pentru locul 2 am avut initial impresia ca vrea sa dea cu el de pamant, nu sa-l ridice deasupra capului. wink.gif
Perechile de piloti anul asta, cel putin in echipe gen redbull, ferrari, mclaren, sunt cu pretentii egale. Razboi psihologic scrie pe toti si o sa se acutizeze pe la jumatea sezonului, mai ales daca vor fi puncte putine intre ei.
Solon
Foarte bine Vettel! Daca il ajuta masina si psihicul va fi candidat serios la titlu!
Miki:bou ca de obicei! Mai mult:persista sa fie bou, nici macar nu-si da seama cand bate campii!
sorin_f39
Vettel e bun, este in forma si are o masina care il ajuta (nu mai vorbesc de motor tongue.gif ). Cred ca are sanse mari la titlu in acest sezon.
Ferrari foarte slab, ca sa nu mai zic de ghinionul lui Alonso.


Deja simt ca am fost si eu acasa la Kubica. Sa vedem peste doua saptamani pe cine mai vizitam. Miki, daca citesti, sa stii ca esti un DOBITOC. gun3.gif
DMP
Chiar daca nu a plouat, ceva spectacol a fost.
Startul lui Vettel, cursa lui Hamilton pana in momentul in care a realizat ca nu poate trece de Sutil, cursa lui Button, cursa celor doua Ferrari, incercarile lui Alonso de a trece de Button terminate cu decesul motorului.
Solon
QUOTE(DMP @ 6 Apr 2010, 19:25)
Chiar daca nu a plouat, ceva spectacol a fost.
Startul lui Vettel, cursa lui Hamilton pana in momentul in care a realizat ca nu poate trece de Sutil, cursa lui Button, cursa celor doua Ferrari, incercarile lui Alonso de a trece de Button terminate cu decesul motorului.
*


........dormitorul lui Kubica! S.A.M.D.!
Modus
Alonso a avut cutia de viteze stricata inca de la start. De remarcat ca s-a batut pana la capat cu ce a avut. In conditii nefavorabile a mers admirabil.
DMP
A declarat ca a fost cea mai dificila cursa din intreaga lui cariera. Am citit ca a mers fara ambreiaj inca de la start.

Alea cu dormitorul lui kubica, pastele gatite cu kubica si ce a mai spus beu intra la "spectacolul" pe care cei doi il produc cursa de cursa si de care ne cam doare capul ...
ATM
Boon, sa scoatem topicul de la naftalina, ca se apropie momentul. Vinerea viitoare, incepe balul. Programul complet suna cam asa:

Vineri 8.04.2011, orele 5.00 AM, prima sesiune de antrenamente libere. Orele 09.00 AM - a doua sesiune de antrenamente libere
Sambata 9.04, orele 08.00 - a treia sesiune de antrenamente libere. Orele 11.00 - calificari.
Duminica, 10.04, orele 11.00: cursa.
Ma intreb cat timp Red Bull isi va mentine avantajul tehnologic, dat fiindca o sa incepaa sa fie copiati masiv de restul. Nu au inca in spate o istorie solida de racing, poate asta va fi una din problemele lor Daca vreti, se poate compara cu Wolf Racing, care a stralucit un an-doi si apoi...dar, in fine, Newey e intr-adevar ceva special; cine stie ce mai reuseste sa scoata...
bucatzel
Newey a cam transformat in racheta tot ce a atins.

Williams, McLaren, si acum Red Bull. Sincer, il admir pe omu' asta mai mult si decat pe cei care i-au condus masinile spre victorie.
Solon
QUOTE(bucatzel @ 31 Mar 2011, 08:46)
si acum Red Bull. Sincer,
*


"acum" mai vreo 3-4 ani! biggrin.gif
Daca nu era el, RBR nu era aici, clar!
bucatzel
"Acum" in sensul de "de cand a ajuns la ei".

Solon
Ziceau comentatorii ca ar castiga 10 mil euro/an! Cat castiga si Vettel! Asa ziceau!
gabize
Oare Ferrari isi va mai reveni in sezonul asta? N-au masina, n-au nici echipa de top (ma refer la manageri, ingineri, mecanici, etc), dau vina pe pneuri (poate pe buna dreptate, dar nu cred ca asta e principalul vinovat al neputintei lor), insa isi permit sa iasa pe circuit in calificari "in ultima secunda", de parca n-au nimic de testat, acum, la inceput de sezon, cand toate-s noi... RUSINE!!! Vedetismul asta o sa-i coste, cred, mult anul asta. Sau, si asta ar fi si mai rau, nu e vorba de vedetism, ci de resemnare. O sa vedem.
DMP
Sezonul e abia la inceput. Se pot schimba, si se vor schimba cu siguranta, destule in performantele echipelor de top.
Deocamdata RBR si McLaren sunt in fata. Ferrari o idee (cam 0,7 - 0,9 sec pe tur in Q functie de circuit) mai in spate.
Solon
Vettel a fost iar in alta cursa! Frumos! S-a mai maturizat de anul trecut! E mai calculat!
Restul: Frumos Reno! Misto faza cu Petrov care de la saritura aia a ramas cu volanul desprins! Periculos, dar radmasa.gif radmasa.gif
Frumos si Heidfeld!
Ferrari in picaj! Alonso a dat-o de gard! Bine, Ham si Alonso oricum isi pierd capetele cand sunt unul langa altul!
Mercedes slabuti ca si restul de altfel!
Comentatorii: sunt la a doua cursa! Sa avem rabdare! Dar ar putea fi mai atenti la grafica de pe ecran cand o comenteaza!
Oricum, o cursa frumoasa!
CGDBZ
Animata cursa, felicitari pentru Heidfeld. La Vettel era de asteptat. Cat despre comentatori ..nu am inteles un cuvant, am urmarit pe RTL radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.