Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema- mi se arde faza scurta si lunga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ionutzz
Am o problema la masina. In ultimele saptamani am schimbat catva becuri pe fata. Ba cand mi se arde faza scurta ba cand faza lunga, ori pe dreapta ori pe stanga, mi sa ars si pozitia o data de pe dreapta.
Acuma o saptamana am pus becuri noi si mi sa ars iara faza scurta de pe dreapta..

Oare din ce cauza se arde? sa am un scurt pe undeva ?
C a t a l i n
De unde cumperi becurile?
OAP
Si mai ales ce becuri cumperi? Nu cumva sunt de alea de 100W?
gti98
O alta posibilitate e ca releul de tensiune e dereglat si tensiunea e mare. Nu cumva arunca electrolitul afara din baterie? Sau cel putin torni apa distilata cu nemiluita?
Dar s-ar putea sa scapi ieftin, cu o tepusoara de forma unor becuri proaste (recent am avut si eu un bec de far 45/55W/12V adica ordinar, care a functionat vreo saptamana (adica vreun sfert de ora!!) si care avea electrozii (sarmele alea care sustin filamentele) indoiti ca niste macaroane ude...
Bafta la becuri mai bune!!...
Laur_20
s-ar putea sa fie ceva de la releu.
de obicei majoritatea becurilor sunt facute pt 12V indiferent de intensitate.
Eu acum am becuri de 70W dar am avut si de 100W si nu se ardeau. problema pt care le-am schimbat era k se incalzea blocul de lumini si dak le lasam prea mult aprinse riscam sa se topeasca blocul.
Incearca sa masori tensiunea care intra in becuri cu un MULTIMETRU (aparat de masurat tensiunea). dak tensiunea e normala e posibil sa ai un scurt undeva.
bygy007
ca sa se arda un bec asa repede tensiunea la bornele bateriei trebuie sa fie mai mare de 16V daca este un scurt in primul rind se arde o siguranta iar ca efect becul nu se aprinde (becul este bun)
Ionutzz
Bateria nu are nimic, nu arunca electrolit afara, si nici n-am pus apa distilata in ea. Becurile le-am cumparat din mai multe locuri, cel mai des le-am cumparat de la peco-uri, unde este si magazin de piese auto. Puterea nu mai stiu exact de cat este, am avut si de acele rotunde, acuma am de acelea mai lungi, pe cutie scrie ca ar fi halogene. Le am de o saptamana si pana acuma mi s-a ars doar faza scurta de pe dreapta.
Am sa verific la panoul cu sigurante ca mai am pe acolo si niste sarme in loc de sigurante sa nu fie de acolo.
Si releul in masina unde este ? ca sa verific si acolo....
Ford_V6
pai sigurantele alea de aia sunt puse acolo . . .sa se arda ele daca e ceva nu becu . . .baga sigurante cu valorile prescrise in carte
Ionutzz
dar nu ar trebui sa se arda sigurantele asa des,, deci o problema tot este
Laur_20
verifica releul... normal ar trebui sa fie undeva pe aripa stanga in interior pe langa pompa de frana... pe acolo pe unde este tabloul de sigurante la daciile vechi (1300).
Ionutzz
ok. si la releu ce trebuie sa verific?, ca n-am umblat niciodata la el
n3m0
Daca e mecanic, schimba-l cu unu electronic. Daca e electronic si defect, arunca-l si ia-ti altul nou (18RON).
Ionutzz
cum imi dau seama daca este mecanic sau electronic ?
iulian.bisty
cel electrnic este cit o cutie ce chibrit si este capsat

cel mecanic este mult mai mare si daca dai capacul jos il poti regla

tensiunea de incarcare se verifica cu un voltmetru si cat ai accelera tensiunea tb sa fie intre 13,7 - 14,3 daca depaseste pe aceasta de vina este releul
Ionutzz
este mecanic din cate am vazut ca este mai mare, atunci o sa-l schimb cu unul electronic.. o sa incerc si sa masor tensiunea, ca am voltmetru
iulian.bisty
am uitat sa-ti zic sa faci si fara faruri si cu farurile aprinse pe f lunga .daca spui ca e mecanic se poate regla tensiunea .
pishoiasul
am si eu o problema asemanatorare....intr-o seara aprind faruruile si poc se sting la un moment scurt dau faza lunga si ele la fel.Ajung acasa a doua zi le verific si se arsesera sad.gif pun altele si nu se mai aprinde deloc sad.gif deci nu am faruri deloc ,am verificat bloc lumini(inlocuit) am verifcat contact.care ar fii problema?
tichondrius95
Ai un scurt circuit pe undeva, sigurantele nu ti s-au ars? schimba sigurantele, si incearca din nou, dak face la fel vezi firele din spatele becurilor sa nu ai vreo unu rupt sa iti faca scurt sau ceva. Mai verica suplimentar si releul de incarcare, si vezi k poate fi si tabloul de sigurante. Am patit si eu asa, si la mine a fost tabloul de sigurante.
pishoiasul
am rezolvat.era releul.ms frumos
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.