Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce poate sa scartaie asa tare la roata ???
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Claudiopolis
Oameni buni, ma trezesc ieri ca-mi scot masina din service dupa un schimbat de planetare si imi scartaie ceva de ma iau de cap dupa cativa km.



Scartaie ceva la roata stanga-fata, cand apas masina pe stanga-fata sau merg cu ea pe drum. Problema e ca scartaie la cea mai mica apasare! cand apas si cand revine! E clar ceva de la arc-zic eu, dar nu stiu unde sa ung, ce anume....



Ajutati-ma va rog ca nu mai am bani de Algocalmin smile.gif
bogdan_i
Scartaie chiar la roata?

Mie imi scartaia groaznic un pivot. Din cauza caldurii probabil, i se scursese vaselina. Si cum ma prinsese intr-un moment cam nasol cu banii, taica-miu l-a dat jos, i-a bagat vaselina si l-a pus inapoi. Si acuma e perfect OK.
george_d
Cel mai probabil e amortizorul. Poate ti-au facut o bucurie in service si l-au schimbat.
Claudiopolis
Nu pare de la roata. Mai degraba arc-amortizor. E ca scartaitul paturilor cu arcuri pe care-l mai auzi noaptea prin vecini, asa...ritmic. :-)
diaconuliviu
Poate fi, intr-adevar si pivot..am patit-o si eu...
Claudiopolis
Nu cred ca mi-au schimbat amortizorul. Pentru simplul motiv ca mai proaste ca ale mele nu sunt. Dar oricum, nu scartaiau inainte!
notchman
Poa sa fie bucsele de caocioc de la amortizor , si mie imi scartaia la lada de innebuneai ,am crezut prima oara ca este scaunul de vina?!!?!?
Claudiopolis
Sa stii ca se poate! Ca-s coapte de numa! Dar daca ma apuc sa le ung si slabesc suruburile de strangere nu-mi sare amortizorul de la loc? Ma gandesc ca sunt tensiuni acolo...
OCEBE
Claudiopolis,

Apleaca-ti atentie si asupra pivotilor mai ales ca doi colegi ti-au indicat acest lucru, eu fiind al treilea (si mie mi-au scartait pivotii).
Claudiopolis
Acuma la 3 ma duc la ala care mi-a schimbat planetarele. L-am sunat si i-am zis de chestie. "Se rezolva" zice tipul 8) "numai sa veniti." Va spun ce a fost pana la urma.



Va multumesc la toti, e bun forumul asta, acuma ma duc la el si-l pun direct sa "adulmece" pivotul. Daca nu erau sfaturile voastre credeam tot ce-mi zice.
B-34-SGM
Si eu am avut aceesi problema, am schimbat pivotul inferior, bucsile inferioare, bucsile tirant. Sacartia rau de tot cand ma apasam pe ea, si am schimbat absolut tot ce era stricat pe partea aia.
Laurentiuu
[quote] ...imi scartaie ceva de ma iau de cap dupa cativa km... la roata stanga-fata, cand apas masina pe stanga-fata sau merg cu ea pe drum. Problema e ca scartaie la cea mai mica apasare![/quote]

Daca "mecanicul" Gica de la scularie, a umblat si la bucsele bratului inferior, de acolo provine scirtiiala. Cele doua piulite se string NUMAI dupa ce masina este lasat pe sol. Daca acele piulite se string cu masina pe elevator sau cric, la lasarea pe sol, bucsele se vor torsiona iar cauciucul dintre inelul interior si cel superior se va rupe provocind scirtiitul.

Remediu: dupa ce se aude scirtiitul, singurul remediu este schimbarea bucselor.
Claudiopolis
Am fost la mecanic. Dupa ce a umplut-o de ulei pe dedesubt, cu speranta ca scapa de mine, masina scartaia la fel. Pana la urma a dibuit-o. Bucsele de la tirantul stanga fata. Erau atat de stranse incat se incalecasera. Fuga la magazin, bucse noi si inlocuire cu re- reglare a directiei ulterior.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.