Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: volan cu fitze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Grigo
Saluare! am si eu o problema...vreau sa imi schimb volanul, problema e ca cel vechi care e original (dacie 1300 din 76) nu vrea iasa deloc ! am incercat cu spray degripant, cu ciocanul si tot nu vrea! astept o sugestie din partea voastra, poate va-ti confruntat la un moment dat cu asa ceva! va multumes anticipat
CriSTI68
QUOTE(Grigo @ 27 Mar 2007, 20:15)
Saluare! am si eu o problema...vreau sa imi schimb volanul, problema e ca cel vechi care e original (dacie 1300 din 76) nu vrea iasa deloc ! am incercat cu spray degripant, cu ciocanul si tot nu vrea! astept o sugestie din partea voastra, poate va-ti confruntat la un moment dat cu asa ceva! va multumes anticipat
*



am patit-o si eu la 72 meu, nu a vrut sa iasa deloc volanul vechi, dar a vrut toata coloana de directie sa iasa biggrin.gif
jimmy_xxs
Ciocaneste de multe ori cu ciocanul in capatul axului de care este este prins volanul,dar vezi ideea este sa ciocanesti de multe ,asa mai usurel nu ca minerul care sapa dupa aur, o sa iasa pana la urma ai sa vezi;)
CriSTI68
o varianta care a dat roade la mine este:

o cheie franceza de instalatii stransa pe piulita, un ciocan care se bate in coada cheii pana cand se slabeste piulita
Ford_V6
ia un ciocan mai mare
fordpower
Eu zic sa nu mai bati in coloana de directie...poti taia butucul volanului (asa am facut eu la o Skoda S100...aceeasi problema ca si la tine)
SiloS
Daca nu ai ce face cu volanul vechi dau o bere buna pe el ...
sobolan
prin batai se deterioreaza coloana de directie....
eu am rezolvat asa la o dacie mai veche : am tras-o la atelier si am pus flacara de la autogen(la mic) pe piulita.....la cald se dilata si se degripeaza....a mers dar am aruncat volanu' biggrin.gif ....
Ford_V6
lasa-l o noapte cu lichid de frana acolo si o sa se deblocheze . . .asta e verificat la dacie . . .

la un chevrolet blazer . . . am luat un ciocan mai mare si a mers . . .din prima chiar . . .dar era un baros enorm si am dar proptit un dorn in coloana si la prima lovitura a cedat
diaconuliviu
Grigo, de fapt ce nu iese? Piulita de care tot vorbesc baietii sau volanul in sine? Pentru ca piulita aia se gemonteaza usor cu o tubulara. Volanul poate ramine mai degraba intepenit pe caneluri (care mai sint si pe un con), dar, cu un extractor se scoate.
Uncle-Sam
Si eu am patit. M-am asezat pe bancheta din spate, m-am agatat de el si m-am pus pe tras. Cand a iesit am dat cu capul in luneta smile.gif
diaconuliviu
Eu incerc cu podul palmei niste socuri in volan, cind pe o parte, cind pe alta, de obicei functioneaza. Daca nu, extractor.
CriSTI68
QUOTE(sobolan @ 27 Mar 2007, 21:39)
prin batai se deterioreaza coloana de directie....
eu am rezolvat asa la o dacie mai veche : am tras-o la atelier si am pus flacara de la autogen(la mic) pe piulita.....la cald se dilata si se degripeaza....a mers dar am aruncat volanu' biggrin.gif ....
*



stiu biggrin.gif ca din acest motiv am schimbat coloana de directie la 72 cand am schimbat volanul tongue.gif
Grigo
Imi cer scuze am uitat sa precize! Piulita iese fara probleme, nu iese volanul dupa ce scot piulita mad.gif ! siloS ti l-as da dar motivul pentru care il schimb e ca este crapat si ma tem sa nu raman cu el in mana...in plus cateodata is nevoit sa fac niste manevre mai bruste si nu e asa manevrabil in situatii din astea! Maine dupa cursuri ma duc acasa si o sa incerc ce mi-ati sfatuit voi sa vedem poate il conving biggrin.gif! multumesc mult baieti o sa va spun ce am reusit sa fac
CriSTI68
bate butucul usor cu un ciocan
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.