Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: troncanituri la deceleratii bruste
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kriiss888
de cateva zile am observat o problema la masina



am observat ca la deceleratii bruste troncane destul de rau la roata din fata dreapta , cel putin acolo am localizat eu zgomotul.

concret: accelerez puternic si daca iau brusc piciorul de pe acceleratie masina se zguduie putin si se aud niste zgomote puternice (troncanituri) la roata fata dreapta

daca iau piciorul incet de pe acceleratie nu se aud zgomotele astea



un mecanic mi-a zis ca ar putea fi planetara sau satelitii din cutie.

ce parere aveti?

ar putea fi de la bucsi, pivoti uzati...?



oricum bucsile, capetele de bara, poate si pivotii sunt cam 'varza' mai ales pe dreapta (troncane destul de mult cand dau prin gropi dar parca nu este acelasi troncanit cu cel ce se produce cand iau piciorul brusc de pe acceleratie) si oricum vreau sa-i schimb dar sper sa nu fie si planetara....



m-am bagat pe dedesubt (initial am suspectat ca s-a rupt tija aceea care sustine cutia de viteze mai ales ca am mai avut probleme cu ea) dar la prima vedere totul este in regula.
os
D13xx are un tirant (longitudinal) intre suspensia rotii si caroserie (de la roata spre in fata, pentru preluarea fortelor longitudinale).



Acesta se prinde de caroserie cu amortizoare de cauciuc care ar trebui verificate.



os
livicu'
os nu cred ca toate daciile 1310 au asa ceva, kriiss888 verifica sa nu ai suruburile la cutie sau la motor slabe sau tampoanele de la cutie rupte. am un prieten care din tamponele de la cutie a avut beleaua asta.
Ov
livicu', toate daciile 13xy au tiranti :wink:
livicu'
care sunt acestia???ca nu ii stiu
Ov
e o bara prinsa de un surub de pe bascula superioara, si se prinde in celalalt capat in partea din fata a masinii, de o "ureche" de table. Acolo are 2 "garnituri" de cauciuc, cate una de fiecare parte a tablei. E lung de vreo 30-40cm si gros de 1,5-2 cm.
os
livicu',



Sper sa-mi amintesc bine: tirantul este fixat pe bratul superior al suspensiei-fata si merge catre inainte (in sensul de mers al masinii) si oblic spre interior. Pe caroserie se fixeaza īntr-un profil L cu: piulite, contrapiulite, saibe plate (mari), tampoane de cauciuc. Dupa cīte īmi amintesc, lungimea acestor tiranti se poate regla -> geometrie.



Rolul tirantilor este tocmai sa preia eforturile longitudinale (tractiune/frīna).



os
Ov
din pacate asta e singura poza pe care am gasit-o si nu se vede fixarea pe caroserie. Intr-adevar din asta se regleaza un unghi (dar nu mai stiu care 8) )
Ciumonk
se regleaza unghiul de fuga 8)
livicu'
gata

m-am trezit si eu !!!!

ma gandeam ca e treaba aia de se cede la unele modele mai vechi si vine cam sub radiator
kriiss888
nu sunt de vina tampoanele de la cutie . cutia e stransa bine. la asta m-am uitat prima data pt ca am mai avut o data probleme cu tampoanele si cu tija aia in care se prinde cutia in spate care s-a rupt...

ar putea fi oare planetara? in curbe nu se aude nimic

oricum zgomotul facut la deceleratii este puternic nu stiu daca poate fi ceva gen bucsi, pivoti,tiranti...
M.C.
Ala se numea defazor,si a fost montat numai pe Daciile frantuzesti.

Si pentru Kriiss

Vezi sa nu ai prezonul de la tirant slab sau cu filetul stricat.

Verifica si daca suportul de pe caroserie al tirantului nu este rupt sau fisurat !

Oricum fa si tu un control riguros al directiei,cel putin pe partea dreapta !
nimic
daca zici ca ai probleme la pivotzi ,cap de bara etc e posibil sa fie de acolo.mie imi facea faze de genul asta de la bieleta de directzie.daca vrei sa schimbi ,schimba bieleta cu totul nu numai capul de bara.vezi ca daca ai una buna si pe partea ailalta e nashpa,aia nasoala o strica si p-aia buna
ydaniel
si a mea face la fel SOLUTIA ALTE PLANETARRRRRRRRRRRREEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
andu911
la mine face si la acceleratii si la deceleratii, chiar daca nu calc ambreiaju
esti sigur ca e de la planetare ? planetarele nu-mi bat...
diaconuliviu
QUOTE(andu911 @ 17 Aug 2005, 02:46)
la mine face si la acceleratii si la deceleratii, chiar daca nu calc ambreiaju
esti sigur ca e de la planetare ? planetarele nu-mi bat...
*


Mai rar planetarele sa faca asa zgomot mai ales daca in curbe nu troncane. Eventual sa fi sarit sau sa se fi rupt splintul si sa joace inspre cutie, in acea canelura.
cristidb
Poate fi de la planetare, de la capatul dinspre cutie al planetarei. In cazul asta nu bat in curbe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.