Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usa drepta se deschide singura
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alan25r5
Ieri am lut un viraj la stanga si usa s-a deschis din mers.
Am scchimbat cremaliera de pe stalp cu una noua si
dupa ce inchid usa si trag cu mana de ea se deschise ca si cum
ai apasa pe yala. Ce sa mai fac ca o pierd pe nevasta-mea pe drum? icon_mrgreen.gif
mihai0070
Spune-mi ce ai facut la usa ca sa se deschida ...nu este rea ideea ...mai ales ca se considera accident biggrin.gif ... tongue.gif

parerea mea este ca trebuie sa vezi daca siguranta mai functioneaza adica daca blocheaza deschiderea ... am avut si eu o usa care nu se inchidea ...
Alan25r5
Cum se poate verifica?
unikat45
siguranta lui poate blocheaza.... poate nu.. daca bloca inainte, nu ar avea de ce sa nu blocheze nici dupa schimbarea cremalierei....dar in primul rand trebuie sa verifice daca a reglat bine pozitia cremalierei si daca bolturile usii sunt ok...
pozitia cremalierei se regleaza slabind suruburile si prin incercari se determina pozitia optima la care usa se inchide si sta inchisa.....pune pe cineva sa o impinga pe dianuntru spre exterior.. dupa asta se strang suruburile si se unge cremaliera cu putina vaselina..
eu asa am facut si a mers.. bolturile le-am schimbat cu unele noi deoarece mi se uzase unul din ele si se lasa usa.. la mine a fost cea din stanga.. fata..
Alan25r5
rezolvat. schimbat mecanismul de inchidere de pe usa. se tocise. 100.000 lei cremaliera - 350.000 lei mecanismul
CriSTI68
ce ai facut la usa ? ca vreau sa fac si io sa scap de nevastamea smile.gif)

eu am problema ta da invers, imping de imi vine rau da nu se inchide, si la fel totul este nou
tgg2k
QUOTE(unikat45 @ 1 Apr 2007, 09:27)
[...] dar in primul rand trebuie sa verifice daca a reglat bine pozitia cremalierei si daca bolturile usii sunt ok...
pozitia cremalierei se regleaza slabind suruburile si prin incercari se determina pozitia optima la care usa se inchide si sta inchisa.....pune pe cineva sa o impinga pe dianuntru spre exterior.. dupa asta se strang suruburile si se unge cremaliera cu putina vaselina.. [...]
*



subscriu si eu... metoda asta e cea mai potrivita pentru reglajul cremalierei

eventual daca nu da rezultate... usa se poate regla din interior, desfaci suruburile de pe stalp (tubulara de 13) si o poti pozitiona mai sus, mai jos, mai spre fata masinii sau mai spre spate... asta in caz de nevoie, e bine sa ai inca un om sa tina usa fixa pana strangi inapoi piulitele... oricum ca idee generala, doar prin icnercari succesive poti reusi.
sumi_nos
mai baiete asa face si a mea dar aia de la sofer,daca ai incuietoarea pe buton e ca la mine,deci eu daca nu incui usa soferului si merge un pic mai tare pe drum e tara am sanse sa-l pierd tongue.gif nu cred ca poti decat sa schimbi butonulsau sa o tii incuiata mereu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.